A szerk.

A pótügyezhető ország

A szerk.

Az 1990 utáni politikai botrányok egyik különösen sötét példánya a 2008 szeptemberében kirobbant UD Zrt.-ügy. Magáról az eredeti esetről, a magánbiztonsági cég és a politikai-gazdasági elitbe tartozó ügyfeleik viselt dolgairól továbbra sem tudni semmi bizonyosat, mivel az ügyészség rövid úton, bűncselekmény hiányában lezárta a vele szembeni vizsgálatokat. A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) több hónapos, törvényesen engedélyezett titkosszolgálati akciója nyomán hiába tett konkrét személyek ellen följelentést az Országos Rendőr-főkapitányságon lőfegyverrel visszaélés, magántitok jogosulatlan megismerése és államtitok megsértése gyanújával. A hatóságok érdemben nem vizsgálták, hogy például az UD miért készített közel nyolcvan személyről környezettanulmányt (például Bajnai Gordonról), miért tett előkészületeket egy belvárosi ügyvédi iroda lehallgatására, mire használta a náluk lefoglalt poloskákat, miért és hogyan szerezte meg a MÁV ABE biztosítottainak az adatait, s munkatársai alkalmaztak-e erőszakot adósságbehajtásoknál.

A válaszok helyett kaptunk mást: a Dávid Ibolya-ügyet. Pedig az MDF akkori elnöke és pártja úgy keveredett ebbe bele, mint Pilátus a krédóba. Máig ismeretlen személyek eljuttattak hozzá két olyan, az UD-vel szembeni NBH-akció során keletkezett hangfelvételt, amelyeken a közelgő pártelnökválasztásról és Dávid külső segítséggel tervezett megbuktatásáról volt szó. A pártelnök asszony a közvéleményhez és az ügyészséghez fordult a dolgok tisztázása végett - és nyilván fel sem merült benne, hogy lépésével, amely az egyetlen helyes és törvényes lépés volt, a saját (valamint Herényi Károly frakcióvezető), évekig tartó meghurcolását indítja el. A vádlóból az első lehetséges alkalommal, képviselői pályafutásának zárultával vádlott lett: polgári és büntetőperek indultak ellene.

 

Az igazi sértettek


Az igazi sértettek

Fotó: MTI

Múlt szerdán, szeptember 12-én, napra pontosan négy évvel Dávid Ibolya pártelnöki sajtótájékoztatója után, a Kúria immár a harmadik polgári peres eljárást zárta le harmadfokon úgy, hogy hatályon kívül helyezte a Dávidot részben elmarasztaló első- és az azt helybenhagyó másodfokú ítéleteket. Időrendben Tombor András (Orbán volt külpolitikai tanácsadója, aki Dávid ellenfelének, Almássy Kornélnak segített a pártelnök-választási kampányban), Almássy Kornél, és a múlt héten Tóth János, az UD Zrt. egyik volt vezetőjének a kereseteit utasította el legfelsőbb fokon a bíróság. Az előbbi kettő személyhez fűződő jog, utóbbi a hangfelvétel védelméhez fűződő személyiségi jog megsértése miatt perelt, amiért Dávid Ibolya a legendás "szervuszelnökuras" hangfelvételt nyilvánosságra hozta. Csakhogy a bíróság úgy látta: a felvételt nem Dávid hozta nyilvánosságra, hanem internetes portálok, és a pártelnök Almássyékról nem állított valótlanságokat, hanem az egyébként nem cáfolt hitelességű telefonbeszélgetés alapján a véleményét fejtette ki róluk.

 

Csapjuk ezekhez azt a büntetőügyet, amelyet az UD Zrt.-ügycsoport miatt az ügyészség kezdeményezett Dávid Ibolya (valamint Herényi és két volt MSZP-politikus, Szilvásy György és Tóth Károly) ellen, elsősorban személyes adattal visszaélés miatt. Ebben a vádlottakat az elsőfokú bíróság minden pontban felmentette. Igaz, az ügyészség fellebbezett, vagyis ez utóbbi ítélet nem jogerős. Ám a harmadfokú ítéletek indoklásai, amelyek nyilvánvalóan befolyásolták a büntetőper elsőfokú felmentő ítéletének az érvelését is, megkerülhetetlenek lesznek a továbbiakban is - még ha a Legfelsőbb Bíróság, illetve a Kúria polgári peres, nem pedig büntetőeljárásban döntött is az említett három esetben. Hiszen a Dávid Ibolya elleni keresetek alapja végső soron minden esetben az volt, hogy a pártelnök törvénytelenül járt el 2008-ban Almássyék, valamint az UD sérelmére. Ennél is fontosabb, hogy a harmadfok mindannyiszor (valamint a büntetőper elsőfokú ítélete is) kimondta: a pártelnöknek "saját személye és politikai pozíciója, valamint tisztessége védelme érdekében" joga volt a nyilvánossághoz fordulni, cselekedete - mivel a pártok szabad működése jogilag védett érték - alkotmányosan indokolt volt.

Ami az elmúlt négy évben Dávid Ibolyával történt, az nem az állami intézményrendszerben időnként óhatatlanul bekövetkező véletlen baleset volt. Az ő esete sokkal inkább a legdermesztőbb atmoszférájú olasz paranoiafilmekre emlékeztet. 2008 szeptemberében a lelepleződött ellenfelei csak egyvalamit akartak: azt, hogy minél előbb vége legyen titkos ügyeik nyilvános csócsálásának. Alig két hét múltán viszont már az áldozat szerepében léptek fel. E fordulatot megtámogatta az ügyészség is, amely aránylag gyorsan Dávid Ibolyában fedezte fel a bűn egyik forrását. Talán egyszer e fordulatról is megtudhatunk valamit.

AZ UD Zrt. egykori társtulajdonosa, Horváth József a 2010-es kormányváltás után a Katonai Biztonsági Hivatal operatív főigazgató-helyettese lett. Idén áprilisban, a büntetőper Dávidékat felmentő elsőfokú ítéletének a napján a Fővárosi Törvényszék bejelentette: az állam peren kívül megegyezett a magyar államot és az NBH-t a személyiségi jogai megsértése miatt perlő UD Zrt.-vel; az Orbán-adminisztráció ennek értelmében negyedmilliárd adóforintot fizetett ki a cégnek.

Dávid Ibolyáéknak nemcsak az utóbbi négy éve, de a politikai pályája is ráment az ügyre. És ne legyenek illúzióink: végezhették volna roszszabbul is, de a bíróságok képesek még az új politikai mechanizmus ellensúlyaként működni.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.