A szerk.

A sáp (2.)

A szerk.

A fenti címmel először a 2021. március 18-i számunkban, vagyis a koronavírus-járvány idején írtunk vezércikket a korrupciógyanús lélegeztetőgép- és vakcina-beszerzésekről. Mindkét esetben Kínával, illetve kínai termékek beszerzésére kötött üzletet a magyar állam, s mindkét esetben brutálisan túlárazott, a magyar adófizetőket súlyosan megkárosító üzletek voltak ezek.

Egyrészt a vásárolt áru silány minősége miatt (a kínai vakcina kimutathatóan a legpocsékabb hatásfokú volt, a lélegeztetőgépek pedig jórészt használhatatlannak bizonyultak), másrészt az ügylet lebonyolítása miatt. Az Orbán-kormány Kínával olyan gyanús hátterű külföldi – például malajziai – és magyar közvetítő cégeken keresztül üzletelt, amelyekről alig valamit, vagy semmit sem lehetett tudni, volt köztük olyan társaság is, amelyet pár nappal a bomba üzlet előtt alapítottak. Az például nem derült ki, hogy mennyiért jutottak ahhoz az egészségügyi áruhoz (bóvlihoz), amit a kínaiak más államoknak – nemcsak európaiaknak, hanem afrikaiaknak, dél-amerikaiaknak is – közvetlenül (tehát közbeiktatott cégek nélkül) akár harmincadannyiért adtak el, mint Magyarországnak. A különbözetet – és itt most összességében százmilliárd forintos nagyságrendről beszélünk, csak lélegeztetőgépre 300 milliárdot költött az állam 2020-ban – a közvetítők nyelték le a kiváló munkáért. Az nagyjából kiderült, hogy a NER közelében sem jártak rosszul egyesek, de hogy ebben a vérforraló ügyben végre tisztán lássunk, a Transparency International Magyarország 2021-ben adatigényléssel fordult a külügyhöz az egyik malajziai közvetítőcéggel lebonyolított lélegeztetőgép-tranzakció dokumentumaiért. Így derült ki e hét elején, két év és a minisztériumot az adatok kiadására kötelező harmadfokú (!), kúriai döntés után, hogy ezek a papírok már rég nincsenek meg. A Népszava tudósítása szerint a minisztérium le­selejtezte a dokumentációt már 2021 tavaszán, húsz hónappal a beszerzés után. Így többek között az sem derül már ki, hogy miért kellett a maláj cég tulajdonosának számlájára is utalni 9 millió dollárt. De hasonló a helyzet a vakcinabeszerzés közvetítő cégeivel is; bottal üthetni nemcsak e társaságok, de a fantasztikus intuícióval megáldott üzletemberek, és még inkább az adófizetői tízmilliárdok nyomát. Mondani sem kell, hogy mindez törvényesen zajlott: az iratok ledarálásakor már hatályos volt a fenti gyanús tranzakciók lebonyolítása után elfogadott azon rendelkezés, amely szerint az egészségügyi válsághelyzet idején történt beszerzések esetében „a szerződéses fél” „átlátható szervezetnek minősül”. Vagyis patyolattisztának – következésképp a vele kötött ügylet is teljesen szabályos. Miért is ne lenne az, ha egyszer az Országgyűlés erről határozott! A NER axiómája is lehetne e módosított jogszabály: mi törvényesen lopunk!

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.