A szerk.

A sáp (2.)

A szerk.

A fenti címmel először a 2021. március 18-i számunkban, vagyis a koronavírus-járvány idején írtunk vezércikket a korrupciógyanús lélegeztetőgép- és vakcina-beszerzésekről. Mindkét esetben Kínával, illetve kínai termékek beszerzésére kötött üzletet a magyar állam, s mindkét esetben brutálisan túlárazott, a magyar adófizetőket súlyosan megkárosító üzletek voltak ezek.

Egyrészt a vásárolt áru silány minősége miatt (a kínai vakcina kimutathatóan a legpocsékabb hatásfokú volt, a lélegeztetőgépek pedig jórészt használhatatlannak bizonyultak), másrészt az ügylet lebonyolítása miatt. Az Orbán-kormány Kínával olyan gyanús hátterű külföldi – például malajziai – és magyar közvetítő cégeken keresztül üzletelt, amelyekről alig valamit, vagy semmit sem lehetett tudni, volt köztük olyan társaság is, amelyet pár nappal a bomba üzlet előtt alapítottak. Az például nem derült ki, hogy mennyiért jutottak ahhoz az egészségügyi áruhoz (bóvlihoz), amit a kínaiak más államoknak – nemcsak európaiaknak, hanem afrikaiaknak, dél-amerikaiaknak is – közvetlenül (tehát közbeiktatott cégek nélkül) akár harmincadannyiért adtak el, mint Magyarországnak. A különbözetet – és itt most összességében százmilliárd forintos nagyságrendről beszélünk, csak lélegeztetőgépre 300 milliárdot költött az állam 2020-ban – a közvetítők nyelték le a kiváló munkáért. Az nagyjából kiderült, hogy a NER közelében sem jártak rosszul egyesek, de hogy ebben a vérforraló ügyben végre tisztán lássunk, a Transparency International Magyarország 2021-ben adatigényléssel fordult a külügyhöz az egyik malajziai közvetítőcéggel lebonyolított lélegeztetőgép-tranzakció dokumentumaiért. Így derült ki e hét elején, két év és a minisztériumot az adatok kiadására kötelező harmadfokú (!), kúriai döntés után, hogy ezek a papírok már rég nincsenek meg. A Népszava tudósítása szerint a minisztérium le­selejtezte a dokumentációt már 2021 tavaszán, húsz hónappal a beszerzés után. Így többek között az sem derül már ki, hogy miért kellett a maláj cég tulajdonosának számlájára is utalni 9 millió dollárt. De hasonló a helyzet a vakcinabeszerzés közvetítő cégeivel is; bottal üthetni nemcsak e társaságok, de a fantasztikus intuícióval megáldott üzletemberek, és még inkább az adófizetői tízmilliárdok nyomát. Mondani sem kell, hogy mindez törvényesen zajlott: az iratok ledarálásakor már hatályos volt a fenti gyanús tranzakciók lebonyolítása után elfogadott azon rendelkezés, amely szerint az egészségügyi válsághelyzet idején történt beszerzések esetében „a szerződéses fél” „átlátható szervezetnek minősül”. Vagyis patyolattisztának – következésképp a vele kötött ügylet is teljesen szabályos. Miért is ne lenne az, ha egyszer az Országgyűlés erről határozott! A NER axiómája is lehetne e módosított jogszabály: mi törvényesen lopunk!

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.