A szerk.

A sáp

A szerk.

Nyilvánosságra hozta a múlt héten az orosz és a kínai vakcinák beszerzésére vonatkozó szerződéseket Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

A kontraktusok alapján a független sajtó, köztük online kiadásunk, a magyarnarancs.hu arra jutott, hogy a keleti vakcinák vásárlásakor Magyarország bármilyen, számára előnytelen feltételbe is belement. Olyannyira, hogy miközben a magyar kormány egynémely tagja, köztük Orbán Viktor az uniós vakcinatárgyalások idején közvetve vagy közvetlenül többször is utalt arra, hogy a Pfizer vagy a Moderna drágán kínálja a termékét, most a kínai vakcináért jóval többet fizet Magyarország, mint amennyibe az uniós beszerzések keretében e két – az eddigi tapasztalatok alapján a leghatékonyabbnak bizonyult – oltóanyag került. A kínai Sinopharm vakcinájához egységenként bruttó 31,5 euróért jutottunk, míg a legdrágább nyugati vakcina, a Moderna dózisonként 15 euróba került. (Mivel a kínai vakcinából is két oltásra van szükség, a hatékony immunizálás ára 63 euró/fő. A szintén kétdózisú orosz Szputnyik-V-nél ez az összeg 19,9 dollár/fő.) Persze, súlyos világjárvány idején a védőoltásgyártók igen kedvező alkupozícióból tárgyalhatnak. A magyar kormány is hasonló érveléssel magyarázza a Sinopharm magas árát. Mindez igaz is lehetne, ha nem tudnánk, hogy egy sor ország jóval előnyösebben boltolt a kínaiakkal, Szenegál például úgy feleannyiért jutott ugyanilyen vakcinákhoz, mint Magyarország.

Az igazi kérdés azonban az, hogy tényleg a kínai vakcina kerül-e nekünk bruttó 31,5 euróba?

A magyar emberek nemrég láthattak hasonlóan túlárazottnak tűnő egészségügyi üzletet: a tavaszi hullám idején vásárolt lélegeztetőgépek kilogrammonkénti egységáráért majd’ tízszer többet perkált a haza, mint Olaszország, és majd’ harmincszor többet, mint a smucig németek. Magyarország e beszerzésekre március és június között 170 milliárd forintot költött. A hazai illetékesek igen fura piaci logikával érveltek a botrányos üzlet mellett: azt mondták, minél több gépet vesz valaki, annál többet kell fizetnie kilogrammonként.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.