A szerk.

Ahol az észt osztják

A szerk.

"Képzeljük el, milyen elképesztő elemi információbegyűjtő tevékenységre lesz szükség az államosításhoz és a centralizációhoz...

Az állam például jelenleg nem rendelkezik semmiféle nyilvántartással arról a hatalmas ingatlan és eszköz vagyonról, amit az államosítás során lenyúl az önkormányzatoktól. Én azt sem tudom elképzelni, hogy az államtitkárságon bárki is felfogná az ezzel a magyar oktatás történetében példátlan átalakítással generált irányítási és szervezési munka méreteit és munkaidőigényét. A kockázatok: időben ki nem fizetett fizetések, jóváhagyott költségvetési keretek miatt kényszerűen elbocsátott pedagógusok és más iskolai alkalmazottak, az alábecsült költségek miatt kifizetetlen közüzemi számlák, jóváhagyott program hiányában és időben ki nem adott adminisztratív engedélyek miatt bezárt intézmények..." - ezeket a mondatokat Radó Péter oktatási szakértő írta le tavaly, napokkal a köznevelési törvény elfogadása előtt.

Október végén a kormány benyújtott az Országgyűlésnek egy törvénytervezetet, amely az iskolák államosításának részletszabályait tárgyalja. Előterjesztője Balog Zoltán, aki Hoffmann Rózsával közösen hagyta jóvá azt a hvg.hu-nál is felbukkanó dokumentumot, amely részletesen beszámol arról, hogy miért lehetetlen mindezt jövő január elsejéig kivitelezni. Az anyag érvei és következtetései megdöbbentően hasonlítanak Radó majd' egyéves gondolatmenetére. A több ezer iskola állami fenntartásához szükséges jogi és adminisztratív feladatokra (leltározás, alapító okiratok átírása stb.) sem a személyi, sem a szervezeti kapacitás nem áll rendelkezésre, és idő sincs rá, hiszen pár hét múlva működésbe kéne lépnie az új rendszernek. Természetesen pénz sincs, a települési önkormányzatok által eddig fizetett kiegészítő normatívák összegénél százmilliárdokkal kevesebb áll pillanatnyilag a központ rendelkezésére, s ez elkerülhetetlenné teszi az intézménybezárásokat és az elbocsátásokat (amit legfeljebb az alapítványi iskolák teljes kivéreztetésével lehetne ideig-óráig elkerülni - sokak szerint ez is reális veszély).

Ehhez képest semmiségnek hat az a szintén régen ismert tény, hogy az egésznek nincs is értelme. Az államosítás hivatalos indoka ugyanis az volt, hogy a központi finanszírozás kiegyenlíti az egyes települések és régiók anyagi lehetőségei közti különbségeket, vagyis az esélyegyenlőséget segíti elő. Azóta számtalanszor elmondta számos szakember, hogy ezt a hipotézist semmi nem támasztja alá, bőven elég lenne, ha az állam kompenzálni próbálná a rosszabb helyzetben lévő önkormányzatok hátrányait, és ha ezernyi másik, pont az esélyegyenlőség ellen ható paragrafust kiszedtek volna a jogszabályból.

A történet egészében immár sokadszor mutatkozik meg, hogy az oktatásügy a NER működésének állatorvosi lova. Hoznak egy felesleges és káros döntést, amely irgalmatlan méretű átalakításokat von maga után, amelyeket viszont már képtelenek levezényelni - így végül nem marad más, csak a totális káosz, amit viszont mindenki előre látott rajtuk kívül. Az ellenérvekkel szemben rendre az a kiérlelt megfontolás áll, hogy viszont Orbán Viktor így akarja és nem másképp. Amikor az RTL Klub szembesítette saját véleményével, Hoffmann Rózsa most azt találta mondani, hogy "a hvg.hu olyan háttérszámításokra hivatkozik, amelyek tényleg vannak, voltak, de a kormány beterjesztette a javaslatot az Országgyűlésnek, ez viszont azt bizonyítja, hogy látja a lehetőségét annak, hogy a fedezete mindennek meglesz".

Jól értjük? Saját számításaink szerint ugyan nincsenek meg az anyagi, személyi és tárgyi feltételek, ám Orbán Viktor úgy döntött, hogy de, megvannak. Ebben a mondatban minden benne van, amit Hoffmann Rózsa saját személyéről, saját államtitkárságáról és minisztériumáról, a kormányzás mikéntjéről és felelősségéről gondol. Ezek az emberek ezerszer bizonyították, hogy számukra ezen túli elgondolások nem léteznek, hogy lehetetlen és felesleges beszélni hozzájuk. Sokáig már nem is kell.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.