A szerk.

Az ajtóban

A szerk.

A brit parlamentben, amelynek valaminő döntést kéne hoznia a Brexitről, lapzártánkkor senkinek semmihez nincs többsége. Nincs többsége – de iszonyúan nincs! – annak a megállapodásnak, amit Theresa May miniszterelnök az Európai Unióval a rendezett, ún. soft Brexitről kötött novemberben.

Ez a szerződéstervezet Nagy-Britanniát az egységes uniós gazdasági térben tartaná, nagyjából érintetlenül hagyná a tőke, az áruk, a szolgáltatások és az emberek szabad mozgását, viszont kizárná az országot mindennemű uniós döntéshozatalból. Nincs többsége a hard Brexitnek, azaz a mindenféle megállapodás és szerződés nélküli kizuhanásnak, és nincs többsége a maradásnak: sem a kilépési kérelem visszavonásának, sem a második népszavazásnak. Nincs többsége továbbá az új választás kiírásának, sem annak, hogy Theresa May kormányfőt az ellenzék vezére, a munkáspárti Jeremy Corbyn váltsa; de nemigen van többsége a jelenlegi kormányfőnek sem.

Ne tőlünk kérdezzék, hogy ebből mi az ördög sülhet ki, mármint azon kívül, hogy nem történik semmi, és a londoni parlament totális bénultságának automatikus folyományaként mégis a hard Brexit üt be jövő március végén, és Nagy-Britannia katasztrófa sújtotta övezetté változtatja saját magát. A legészszerűbbnek gondolható megoldás nyilvánvalóan a második népszavazás lenne, melyen a May-féle soft Brexit-megállapodás, a hard Brexit és a maradás között lehetne választani – de a népszavazást a parlamentnek kéne kiírnia (lásd fönt), és egyáltalán nem biztos az sem, hogy a maradáspártiak elvinnék a többséget (bár szerfölött valószínű).

Ez azonban még mindig a brit választók dilemmája. Ami minket illet: mi, vagyis az unió meglepően egységesen és keményen tárgyaltunk a brit kormánnyal, s itt a kompromisszumok szinte teljes kizárása feltétlen erényként könyvelendő el – ha a britek bármelyik követelését a négy szabadság megbontásáról teljesíti Brüsszel, akkor megrendül az egész európai építmény. De az EU álláspontja és magatartása nem csak saját, egzisztenciális imperatívuszát tekintve volt következetes és felelős. Elvégre soha senki egy percig nem akarta elűzni a briteket, már csak azért sem, mert a Brexit az uniónak is sokba fog kerülni. A cél inkább az lehetett, hogy a brit választókat – a távozás kegyetlen következményeivel szembesítve őket – letérítsék a semmibe vezető útról. És a meghívás a maradásra a mai napig fennáll: a minap tette közzé az Európai Bíróság azon szakvéleményét, hogy bár az összes tagállam vezetője aláírta a novemberi megállapodást, az nyomban semmissé válik, ha a britek visszavonják kilépési kérelmüket.

Csak az utolsó utáni pillanatban látjuk majd, hogy ez a taktika célravezető lesz-e – és a válasz attól is függhet, hogy mi a cél tulajdonképpen. Azon ugyanis érdemes elgondolkodni, hogy tényleg olyan jó lenne-e, ha a magát nagy elszántsággal súlyos szellemi, anyagi és politikai válságba hajszoló Nagy-Britannia a második népszavazással valahogy visszacsempészi magát, és az unión belül folytatja az ittas károkozást. Mit tud hozzátenni a közös Európához az az ország, ahol az uniós tagságnak (a nyertes második referendum után is) nagy, erős és rendkívül destruktív ellenzéke lesz, és ez az ellenzék meg fogja találni a politikai képviseletét az unió intézményei-ben is, például jövő májusban az Európai Parlamentben? Nem az van-e inkább, hogy az EU szempontjából mégiscsak a rendezett kilépés lenne immár a jó megoldás, amely nemcsak a gazdasági károkat minimalizálja, de a brit tagsággal járó összeurópai kockázatokat is? Könnyen nem lesöpörhető aggodalmak ezek. Mégis, a Brexit lefújása az Európai Unió nagy győzelme és a nacionalista jobboldal ugyanekkora veresége lenne. Még nem záródott be minden ajtó.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.