A szerk.

Méltóság és méltatlanság

A szerk.

Miután a Magyar Tudományos Akadémia rendkívüli közgyűlése látványos szakítást hozott az MTA és Palkovics László miniszter között, a magyar tudományosság első számú intézményében az okozhatja a legnagyobb fejtörést, miből fizessék a januári villanyszámlát. Az akadémikusok egy hete a kormány, illetve Palkovics miniszter koncepciójával, az MTA kutatóhálózatának feldarabolásával élesen szembehelyezkedő határozatokat fogadtak el durván 90 százalékos többséggel. Kevésbé egyöntetűen, de azt is kimondták, hogy az MTA elutasítja a kormány tudományos minőséget veszélyeztető módszereit.

E módszerek szép példája volt, hogy Palkovics el sem ment az ülésre, jóllehet még a névtábláját is kikészítették. A személyes megjelenés helyett sajtótájékoztatón utasította vissza a szerinte „méltatlan” előterjesztéseket, és levélben is megüzente az akadémikusoknak, hogy amíg nincs megállapodás a kutatásfinanszírozási rendszer „újragondolásáról”, a kormány csak az MTA-s kutatóintézetek első negyedéves bérköltségét utalja át, a dologi kiadások fedezetét nem. Hogy mindenki értse, miről van szó, hozzátette: a kialakult helyzetet ne fenyegetésként, hanem lehetőségként értékeljék.

Lovász László MTA-elnök tájékoztatása szerint a dologi kiadások (rezsi, kutatási infrastruktúra) az akadémiai kutatóhálózat költségvetésének nagyjából a felét teszik ki. Nyáron az MTA 40 milliárdos büdzséjéből 28-at lökött oda a kormány Palkovics Innovációs és Technológiai Minisztériumának (ITM), ebből 20 milliárd a kutatóintézetek finanszírozása – gyors fejszámolással megkapjuk tehát, hogy első körben cirka 2,5 milliárdot tart vissza az ITM. Hogy az MTA tíz kutatóközpontja és öt önálló intézete el tud-e működni három hónapig ezen összeg nélkül, azt teljes biztonsággal nem tudjuk megmondani. Palkovics szerint igen, Lovász viszont azt mondja, törvényesen nem tudnak más forrásokat átcsoportosítani a fenntartási költségekre. Kérdés, a kormány tényleg vállalja-e, hogy akár teljesen megáll az élet egy-egy kutatóintézetben, vagy csak arra játszik, hogy a kivéreztetés hatására enyhül az MTA-vezetés ellenállása.

Azt mindenesetre elég jól látjuk, mi történt volna, ha az akadémikusok kiállása elmarad, és a közgyűlés a NER-ben megszokott módon meghajol a miniszter akarata előtt. Palkovics a kutatásra szánt valamennyi közpénzt, így az MTA-s kutatóintézetek eddigi költségvetését is beterelné egy közös alapba, melynek felosztási elveiről egy Orbán-delegáltakból álló testület döntene. Közben egy vegyes bizottság „átvilágítaná” az MTA-s intézeteket, és javaslatot tenne némelyek megszüntetésére vagy egyetemekkel, kormányzati intézetekkel történő összevonására. A megmaradt intézetek aztán a kijelölt prioritások szerint pályázhatnának a kormány vagy a „gazdaság” számára kedves projektekre.

Hogy ez az alapkutatást háttérbe szorító rendszer milyen károkat okozna még a politikai relevanciával nem bíró természettudományos területeken is, azt avatott szakértők sokszor, sok helyen kifejtették már. De Palkovics nem is nagyon titkolja az egész mögött meghúzódó tisztogatási szándékot: lapunknak adott interjújában a kormányzati oktatáspolitikát bíráló MTA-s kutatók ellen kelt ki, más megszólalásaiban a családpolitikát vagy a közigazgatási bíróságok létrehozását védte meg az Akadémia felől érkező „politikai” támadásoktól. Különösebb jóstehetség nélkül látható, mely intézeteket vagy kutatócsoportokat szántaná be a kormány, ha átmegy a miniszter javaslata.

Mint arról a felsőoktatási zúgolódások vagy a pedagógustüntetések leverésekor meggyőződhettünk, Palkovics bevett és eddig sikerrel alkalmazott technikája az érintett csoportok megosztására épít. Ezért is érhette váratlanul az akadémikusok 90 százalékos összezárása. Feladni persze aligha fogja, a Corvinus kiszervezése mellett az MTA megcsonkítása miniszterségének első flagship projectje, Orbán pedig nem nagyon szokta díjazni a meghátrálást. Persze, a végeredménytől függetlenül is örvendetes, hogy az MTA néhány szerencsétlen gesztus után végre egyértelműen fellépett a tudomány szabadságáért. Álljunk melléjük minél többen.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.