Buktával

A szerk.

"Igaz, hogy olyanok vagyunk, mint a birkák. De ha a birkák megindulnak, eltapossák a pásztort" - nyilatkozza, ki hinné, név nélkül egy mezőgazdaságban alighanem felette jártas szocialista képviselő, jellemezvén a pártja és pártjának kormánya közti viszonyt.

"Igaz, hogy olyanok vagyunk, mint a birkák. De ha a birkák megindulnak, eltapossák a pásztort" - nyilatkozza, ki hinné, név nélkül egy mezőgazdaságban alighanem felette jártas szocialista képviselő, jellemezvén a pártja és pártjának kormánya közti viszonyt. Az a megfejtés, miszerint tűrjük, tűrtük, ameddig tűrhettük, de mindjárt az asztalra csapunk, és megmondjuk a kormányfőnek, hogy mit csináljon, hogy ki az úr a háznál és egyáltalán... feltételezéseink és információink (effélékkel van tele a sajtó) szerint alighanem közel áll a valósághoz.

A szállongó sajtóhírek szerint a szocialista párt csendes erős emberei első lépésben a kormány átalakítását várják el a miniszterelnöktől, hallani lehet távozó kancelláriaminiszterről, kommunikációért felelős államtitkárról, külügyminiszter-cseréről. Csupa olyasmiről, ami akár döntően is befolyásolhatja az ország közeljövőbeni haladási irányát, ha tetszik, a reformfolyamatokat. Tegyük gyorsan hozzá, hogy az alig megkezdett reformfolyamatokat.

E téren mindjárt két lehetőség is kínálkozik, Gyurcsány bizalmi embereinek pártnyomásra esedékes levétele, illetve a ciklus közbeni miniszterelnök-csere (az már egyszer bejött). A párt békétlenjeinek motivációja világos, a publikált felmérések a béka segge körülire lövik be a párt és a kormány népszerűségét. Ennek jelentőségét közel három évvel a következő parlamenti választások előtt természetesen ki-ki ízlése, illetve politikai tapasztalatai szerint ítéli meg. Úgy tűnik, párt és kormányfője jócskán eltérően.

Tehát mi van, ha az emberei (ha még ugyan vannak, vagy vannak, de inkább ne lennének, mint Szilvásy) mennek - képes-e a szocpárt a sajátjaiból olyan erőket a helyükre állítani, akiről a köz elhiheti, hogy hitelesen vihetik tovább Gyurcsány reformjait (hisz ő így marad; feltesszük, a programjával)? Az új fellépők nem e program ellenében próbálják-e majd az elveszettnek hitt népszerűséget visszaszerezni? Ám minthogy a kormányzás eddig szocialista részről Gyurcsánynak és körének volt kiadva, bevalljuk, nem látunk a jelenlegi szocialisták közt hirtelenjében mozgósítható miniszteriális tömegeket.

És ha tényleg elsöprik a pásztort? Az előbb említett kapacitáshiányból fakadhat-e alternatív program, amit a gyurcsányi helyébe lehet állítani, és kihúzza az országot távolról sem vidám helyzetéből? 'szintén szólva ilyet sem láttunk, hallottunk még (ez különben max. az ellenzék dolga lenne). Egyébiránt ilyesmi híján csak az történne, ami négy éve: félidőben miniszterelnököt cserélnek, ez már egyszer úgyis bejött. Az ismeretes második szereposztás szerint alighanem Kiss Péter jönne, és az még hagyján, hogy azt se nagyon tudjuk, hogy ő kicsoda is, de tegye fel a kezét, aki sejti, néhány, minden bizonnyal rokonszenves általánosságon kívül mi van a fejében erről az országról? Hogy szerinte annak hogy kéne kinéznie - mondjuk, három vagy öt év múlva? Nem becsülnénk le a szocpárt regenerációs képességeit, de e váltás perspektívái korlátosak: kihúzni Kiss-sel valahogy a választásokig, addigra csak sikerül összekalapálni valamiféle programot. Aminek meggyőző ereje még akkor is kétséges lenne, ha olyan jónak nézne ki, mint egy Schaffhausen. Olyannyira kétséges, hogy megítélésünk egyből buktával szolgálnák fel.

Márpedig, ha mindez így van, éppúgy, mint múlt heti leiratunkban az SZDSZ-nek, ezen a héten a szocialistáknak sincs választásuk. Vagy hagyják Gyurcsánynak, hogy legalább megkísérelje végigcsinálni reformelképzeléseit (és ahhoz leginkább csak együttműködőn javító elképzeléseiket teszik hozzá), vagy készülnek a párt választások utáni, vélhetően hosszúra nyúló, újjá(régivé)építésére. Ám ekkor bízvást okkal mondhatnánk el, hogy ismét eltelt egy ciklus, ami alatt nem történt semmi, de semmi Magyarország helyzetének javítására. De ez a semmi legalább nagyon-nagyon sokba került: pénzben, illúzióban, félbehagyott tervekben. S ehhez az árhoz képest Orbán Viktor, úgy is, mint patás ördög, már szinte smafunak tűnik.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.