A szerk.

Ez is sok

A szerk.

Gyors egymásutánban két olyan kormánypárti ötlet került nyilvánosságra az elmúlt napokban (s lett belőlük ugyancsak rapid tempóban törvényjavaslat), amelyek az amúgy is rossz állapotban lévő ellenzék helyzetét tovább rontanák, mégpedig jelentős mértékben. Az egyik értelmében valamennyi képviselőcsoport hozzájárulna a „rezsivédelmi alaphoz”, és ezért ebben a ciklusban az ellenzék pártjai 3 milliárd forinttal, míg a Fidesz és a KDNP 2 milliárddal kevesebbel gazdálkodhatna.

Az igazi különbség akkor bukik ki, ha az egyes frakciókat sújtó csökkentést havi bontásban látjuk. Az állami pénzekből különféle kiskapuk és okosságok révén amúgy is korlátlanul részesülő kormánypártok csupán néhány milliótól esnének el. Ezzel szemben a normális apparátust és infrastruktúrát legfeljebb takaréklángon fenntartani képes ellenzék nemcsak számszerűen bukik majd nagyobbat e nemes, ámbár kikényszerített felajánlás miatt (mindegyik frakciójuktól valamivel több, mint havi 10 milliót vesznek el), hanem ezt a nagyobb összeget eleve jóval kevesebb pénzből csapolják le, mint a kormánypártok esetében. (A rend kedvéért: a Mi Hazánkat nem soroljuk az ellenzéki pártok közé.) Vajon mire lesz elég a DK frakciójának a havi durván 9 millió, vagy a Momentuménak, a Jobbikénak a havi 7,5? Hogy jobban érzékeljük a dimenziókat, elegendő Hadházy Ákos független képviselő minapi esetét fölidézni. Mivel a házelnök szimpla bosszúvágyból nem hajlandó időpontot kijelölni az eskütételére, Hadházy nem jut pénzhez az Országgyűléstől, így munkatársait, szakértőit sem tudja fizetni. Ezért a nyilvánossághoz fordult, s 6 millió forint erejéig adakozásra kérte a polgárokat, hogy abból ő és a csapata folytatni tudja a „korrupciós esetek feltárását”. Nos, ha egyetlen képviselő érdemi munkavégzéséhez ekkora összeg kell (Hadházy kétségkívül a sokat dolgozó képviselők egyike), akkor vajon egy frakció képes-e 9 millióból minőségi munkát folytatni?

Jófejkedő ostobaság lenne azzal jönni, hogy az ellenzéki pártok ugyan milyen munkát végeznek; vagy az egészet elintézni flegmán annyival, hogy még a csökkentett összeg is túl sok az eddigi teljesítményük ismeretében. Ezúttal arról van szó ugyanis, hogy e lépéssel a felelősségteljes parlamenti ellenzéki politizálásnak a lehetősége csökkent minimálisra.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.