Faltól falnak

A szerk.

Egy-egyre áll a román miniszterelnök és az államfő közötti meccs. Tariceanu kiseperte kabinetjéből Basescu elnök embereit, és az ellenzék támogatásával tető alá hozta a csak liberálisokból (PNL) és RMDSZ-esekből álló kisebbségi kormányt. Ez a parlamenti képviselők alig húsz százalékát tudhatja maga mögött.

Egy-egyre áll a román miniszterelnök és az államfő közötti meccs. Tariceanu kiseperte kabinetjéből Basescu elnök embereit, és az ellenzék támogatásával tető alá hozta a csak liberálisokból (PNL) és RMDSZ-esekből álló kisebbségi kormányt. Ez a parlamenti képviselők alig húsz százalékát tudhatja maga mögött. Néhány nappal később az alkotmánybíróság viszont megalapozatlannak nevezte azt a beadványt, amely az elnök felfüggesztését indítványozta; Basescu tehát a helyén marad.

Romániának az uniós csatlakozási szerződés 2005-ös aláírása óta nincs működő kormánya. A velejéig korrupt szociáldemokrata kabinetet leváltó jobboldali szövetség nagy elánnal indult. A politikafüggő igazságszolgáltatási rendszer reformja, a korrupció felszámolása, a közigazgatás decentralizációja, új gazdaságpolitika és a nemzetállam mítoszát kikezdő kisebbségi törvény - e tervek alapjaiban változtatták volna meg Romániát. Csakhogy a 2004 decemberében hatalomra került államelnök, Traian Basescu úgy gondolta, a kormányzati pozíció adta lehetőségeket a faltól falig terjedő jobboldali egység megteremtésére kell felhasználni - a reformok csak ez után következhetnek. Az Iliescu-féle baloldalt (PSD) gyűlölő liberálisok és demokraták (PD) holdudvarába tartozó értelmiségiek, politikai tanácsadók már a 90-es évek végén arról cikkeztek, hogy a jobboldalt leszalámizó, egységbe terelő Fidesz példáját kell követni, mert csak így lehet legyőzni a szociáldemokratákat. Basescu meg is adta az irányt: a liberálisokat egyesíteni kell a demokratákkal, és együtt majd szépen bemasíroznak az Európai Néppártba. Belenyúlt a kabinet munkájába, s élve alkotmányos jogával, Tariceanut félretolva rendszeresen maga vezette a kormányüléseket; kinevezéseket torpedózott meg, s elirányítgatta a külpolitikát is. Ha a kormányfő elégedetlenkedett, előre hozott választásokkal fenyegetőzött. Nagy támogatója lett az ortodox egyháznak, nincs olyan vallási ünnep, ahol ne ő ülne az első sorban; ezzel megnyerte a szélsőjobbos nagy-romániás szavazókat, utálja is őt emiatt Vadim Tudor. Leszalámizta Tariceanu pártját. Nekiment az RMDSZ-nek, a szövetséget korrupcióval, az informatikai miniszter Nagy Zsoltot hazaárulással vádolta, s ahol csak tudott, keresztbe tett a kisebbségi törvénynek.

Csakhogy az egész pályás letámadás nem jött be, a faltól falig koncepció dugába dőlt. A fenyegetett liberálisok megtették, amire álmukban sem gondoltak volna: kiegyeztek a posztkommunistákkal. A két erős ember háborúja meg folytatódik. Senki meg nem mondja, hogy a román politika milyen irányba halad. A kormány senkinek nem hiányzik; a gazdaság szárnyal, a lakosság meg jól el van a Nyugaton dolgozó vendégmunkások pénzéből. Egyelőre.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.