A szerk.

Gondolatkör

A szerk.

„Orbán Viktor is hasonlóan gondolkodik” – hozta fel mentségként múlt csütörtöki tárgyalásán egy erőszakos bűnöző. Azért állították bíróság elé, mert kilenccentiméteres pengehosszúságú késével rátámadt két nőre a villamoson, akik kézen fogva utaztak.

Hát, rendben, mindenki azzal védekezik a bíróságon, amivel tud, amit a védői tanácsolnak neki, satöbbi. Egy ország miniszterelnökének pedig egyáltalán nem kell reagálnia arra, ha egy bűnöző éppen az ő nevével igyekszik takarózni. Nem kell akkor sem, ha a mondott bűnöző a kiszólása után még ki is fejti a kormányprogrammal nem csak szellemében, de adott esetben szó szerint is azonos véleményét, mely szerint „nem egészséges, főleg a gyerekek számára nem, ha azonos nemű párokat látnak nyilvánosan”. Jegyezzük meg, hogy a bűncselekmény egy késő esti járaton történt, ahol nem utaztak gyerekek, de ez legyen a vádlott és bíráinak a dolga, a közösségre voltaképpen csak a kínos egyezés tartozik, a gyerekek emlegetése. Nem kell hosszan keresni a vonatkozó idézeteket, azok szembejönnek nap mint nap. „Világosan kell fogalmaznunk: semmilyen szexuális befolyásnak nem akarjuk kitenni a kiskorú gyermekeinket, büntetni akarjuk azokat, akik ezt a szabályt megszegik, és ezt a határt átlépik” – mondotta például egyik rádiószózatában Orbán Viktor, igazolandó homofób törvényét.

Az már kicsit más kérdés, hogy akkor sem kell-e ilyesmire reagálnia egy miniszterelnöknek, ha pontosan tudható, hogy megszólalásával – nem tűröm, hogy erőszakos bűnözők a kiforgatott, meghamisított gondolataimmal mosakodjanak – esetleg sokakat, Magyarország polgárainak egy nem elhanyagolható csoportját tudná megnyugtatni: nem, nem vagytok veszélyben. S ez nemcsak a homoszexuálisokra érvényes, hanem tulajdonképpen mindenkire. De oké, vegye mindenki készpénznek, hogy meg van, s meg lesz védve eztán is az ilyen atrocitásoktól, s nem kell erről mindig külön szólnia a miniszterelnöknek. Bár azt nem szívesen találgatnánk, hogyan is végződött volna az eset, ha nincs ott egy fiatal és elszánt villamosvezető, akinek a helyén van az esze és szíve.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.