A szerk.

Ítélet rendelésre

A szerk.

A másodfokon eljáró Győri Ítélőtábla a Marian Cozma-ügyben hozott április végi jogerős döntésével jelentősen enyhítette a három fő vádlottra első fokon kimondott súlyos ítéleteket.

A veszprémi kézilabdacsapat román légiósának megölése, valamint további két - egy szerb és egy horvát - játékostársának életveszélyes megsebesítése 2009. február 8-án óriási felháborodást keltett mind Magyarországon, mind Romániában. Amit csak tetézett, hogy a kezdettől jól beazonosítható tettesek a Veszprém környékén csak enyingi maffiaként emlegetett csoport roma tagjai voltak. Az ügyet követő közvélemény a veszprémi bíróság elsőfokú ítéletét kellőképpen szigorúnak tartotta - az első és a másodrendű vádlottak életfogytiglani, a harmadrendű 20 év fegyházbüntetést kapott; előbbi kettőt legkorábban 30 év múlva helyezhették volna feltételes szabadlábra. A Győri Ítélőtábla a veszprémi bíróság tényállását átminősítve az első és másodrendű vádlottat 18-18 év, a harmadrendűt 8 év börtönbüntetéssel sújtotta.

A másodfokú ítéletet kísérő népharag érthető; nálunk civilizáltabb országokban is nemegyszer kiakad a közvélemény olyan bírói döntéseken, amiket a hétköznapi igazságérzet enyhének tart az adott bűncselekmény súlyához képest. Azt viszont nehezen tudjuk elképzelni, hogy civilizált országokban, működő jogállamokban a miniszterelnök és az igazságügyi miniszter leplezetlenül megfenyegeti a bíróságot, amiért annak ítélete úgymond nem felel meg a "társadalmi elvárásoknak". Márpedig Magyarországon ez történt. Orbán Viktor az ítéletet kárhoztató jobbikos felszólalásra úgy reagált az Országházban, hogy "négyszemközt egyetértene" képviselőtársával - no de sok szem közt, felelős státusférfiként nem mondhat ilyet, hiszen még azt a látszatot keltené, hogy a kormány nyomást gyakorol az igazságszolgáltatásra. Pedig dehogy. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, miután biztosította a nagyérdeműt, hogy a bíróság döntéseit miniszterként nem befolyásolhatja, arról beszélt a veszprémi városi tévének adott interjújában, hogy szakértői véleményt kér a Kúria elnökétől, vajon az utóbbi időszak ítélkezési gyakorlata a társadalom elvárásainak megfelelő szigort mutat-e az olyan nagy figyelmet kiváltó ügyekben, mint amilyen Marian Cozma meggyilkolása.

Bár számos jel szerint a magyar jogfelfogás is forradalmi változások küszöbén áll, "a társadalom által elvárt szigor", illetve az ennek megfelelés tudomásunk szerint még nem önálló tényállás. A bírói függetlenséget ellenben alaptörvény szavatolja. E függetlenség elsősorban az ítélkezésben ölt testet; abban, hogy például egy büntetőeljárásban a megismert tények alapján a bíró minden befolyástól mentes szabad mérlegeléssel határozza meg a tényállást, aminek alapján - a büntető törvénykönyv (Btk.) rendelkezéseinek szellemében - kiszabja a büntetést, vagy fölmenti a vádlottakat. A Cozma-ügyben az első és a másodfokon eljáró bíróság ugyanazon tények alapján eltérően minősítette a bűncselekményeket. Az előbbi szerint a későbbi tettesek "akarategységben" a három (vagy több) sportoló tudatos meggyilkolását tervezték, vagyis az eseménysor legalább egy pontján az elkövetők tudtak egymás emberölési szándékáról, és abban osztoztak - amiért valóban jár az életfogytiglan. Az utóbbi szerint ilyesfajta szándék nem volt, a gyilkosság és az életveszélyes bántalmazás indulati cselekmények voltak, a három tettes egyénként követte el bűnét, nem pedig csoportban, társtettesként - és e tényállásnak meghatározott a büntetési tétele a Btk.-ban, a bíró attól nem térhet el.

A Cozma-ügy az ügyészségi felülvizsgálati kérelem után harmadfokon folytatódik. A Kúriának lesz mit vizsgálni és mérlegelni - a két ítélet eltérő tényállásától kezdve a másodfok azon észrevételéig, miszerint a veszprémi eljárás nem mindenben ügyelt a pártatlanság látszatára (például folytonosan emlegették a vádlottak roma származását, aminek semmi köze az elkövetett bűntényhez). Orbán és Navracsics monológjai - amik minden további nélkül értékelhetők előzetes figyelmeztetésként - arra utalnak, hogy a bíróságok egyelőre kívül vannak a "Nemzeti Együttműködés Rendszerén". Meg persze arra is, hogy a kormány csúcsain egyre türelmetlenebb az igény arra, hogy végre a karámon belül tudhassák őket is.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.