A szerk.

Tükrözés és trükközés

A szerk.

Most lépjünk azon túl, hogy ezek mindig csak hátrébb lépnek, nem ám lemondanak vagy kiakolbólítják őket, hátrébb lépnek. Mert tény, ami tény: Orbán Viktor a múlt héten átalakította a kormányát, nem mintha ennek bárminemű hatása lenne a magyar közéletre, még kevesebb az ország jövőjére; és az a kevés is inkább rossz, mint másmilyen.

Mondhatnánk, hogy Orbán rosált, hisz' zömmel bizalmi embereit tologatta jobbra-balra, de az olyan sakktáblán, ahol egy király van és a többi mind paraszt, aligha lehetséges ennyire szofisztikált hadműveletet végrehajtani. Nyugodjunk meg szépen abban, hogy - mint oly plasztikusan megfogalmazta - a politikai kormányzás időszaka következik. Eddig biztos szakértői volt.

Mely szakértelemről csak annyit, hogy Fellegi Tamásnak, az IMF-fel tárgyaló tárca nélküli miniszternek azért kellett hátrébb lépnie, mert oda immár szakemberre van szükség, s a helyére kerülő Varga Mihály éppenséggel gazdasági szakember. Magyarul nem az volt a baja Felleginek, hogy nem rendelkezett semminemű felhatalmazással, egy nyomorult tárcája nem volt, s az IMF-nél a portás is csak fintorogva közölte vele, hogy jöjjön holnap, mert akkor a vak kolléga lesz szolgálatban, s az majdnem mindenkit felenged. Nem, az volt az ő baja, hogy nem gazdasági szakember. Így viszont joggal merül fel a kérdés, hogy ki volt az a marha, aki anno megküldte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetésével?

A kis jóindulattal oldalra bukónak nevezhető Vargának ellenben pontosan az volt a baja, hogy gazdasági szakember, így nem bírt - ezt figyeljék - a "közigazgatási kormányzás politikai tükre" lenni, aki majd eztán Lázár János lesz. Őt a jóisten is tükörnek teremtette. Tegye fel a kezét, aki tudja, hogy mi a politikai tükör feladata? Hacsak az nem, hogy időnként megnézi magát benne Orbán Viktor, mire ő bemondja, hogy ki a legszebb a világon - természetesen politikailag. Csakhogy a politikai tükrözésnél is van fontosabb feladat a nemzeti együttműködés politikai célú kormányában, az pedig a vallási egyensúly, nehogy már felbillenjen az, mert még kitör valami vallásháború a tárcák között - tudtuk meg a legfőbb érintettől, a Nemzeti vagy Emberi Erőforrás Minisztérium új vezetőjétől, Balog Zoltántól. Szó szerint talán így hangzott az éleslátó megjegyzése: ha egy országnak katolikus az államfője, akkor nagyon hasznos, ha egy vérbeli református is fontos pozícióba kerül. Oh, yeah! A kormányfő vallását pedig ne firtassuk. Ráadásul nem az az igazán fájó ebben az izzadmányosan vicceskedő mondatban, hogy mekkora nagy marhaság, hanem az, hogy a gazdájának ezen túl semmi értékelhető közlendője nem volt a rá váró feladatról, konkrét kérdésekre sem tudott válaszolni.

Ha mindehhez hozzácsapjuk még, hogy Szijjártó Péternek mind a mai napig lámpással keresik a feladatát, mert azt senki nem érti, hogy a fenébe kéne egyengesse a miniszterelnök nemzetközi kapcsolatait, hisz a születésnapi dísztáviratokat eddig a titkárság küldözgette (közelebbről Aranka néni). Rogán Antalból frakcióvezető lesz, bár ez csak érintőlegesen tartozik a kormányátalakításhoz. Ő is azért, mert kitűnő gazdasági szakember, s most, hogy az IMF-tárgyalások élesbe fordulnak (mintha bármi történt volna is eddig), számos új gazdasági természetű törvényt hoz majd a ház, ahol észen kell ám lenni rettenetesen.

Ne folytassuk, pedig nyilván lenne még érdekes vonása Orbán Viktor utolsó húzásának, de a lényeg már így is világosan látszik. A politikai kormányzás időszaka nem jelent mást, csak annyit, hogy Orbán szorosabbra húzta az őt közvetlenül körülvevő védelmi vonalat, s a következő választásokig eltelő két esztendőben az IMF-nél való kuncsorgáson túl érdemi munka az ország kritikán aluli gazdasági teljesítményének javítására nem fecsérlődik, viszont mindenki lázasan keccsöl majd a hatalom legalább részleges megtartásán: reformátusok, katolikusok, gazdasági szakemberek és a politikai tükör mind egyért dolgozik majd. A mi bajunk, hogy ez az egy valami pont nem az ország.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.

A vesztükbe rohannak

  • Tóth Gábor Attila

A zsarnokságot lehet a törvények mögé bújva, a jogszerűség nevében is gyakorolni. Ilyenkor a zsarnok épp azokkal az eszközökkel végez az ellenfeleivel, amelyeknek a védelmüket kellene szolgálniuk. A felismerés Montesquieu-től származik, aki a köztársaság bukása és a császárság megszilárdulása közötti átmeneti állapotot mutatta így be.

Rovások az ajtófélfán

A hazai transznemű emberek kétharmadát kezelő orvost és kollégáját négy hónapja fogva tartja a rendőrség. A nyomozók a tanúként kihallgatott pácienseknek azt mondták, ez az eljárás nem ellenük irányul. Ám amióta tart, a többi orvos bizonytalansága és a megváltozott szabályok miatt ezek az emberek nehezen jutnak hozzá a gyógyszereikhez.