A szerk.

Jano emléke

A szerk.

Robert Fico mellett, a csinos antik asztalkán 1 millió euró készpénzben, nem látszik teljesen tisztán, de tizenöt köteg bankjegy, százasok és ötvenesek lehetnek.

A miniszterelnök mögött Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány és Robert Kaliňák belügyminiszter szolgál biodíszletként – ábrázatukon a helyzethez illőnek vélt ború. Szlovákia vezetése épp a nyilvánosság, épp a sajtó előtt próbálja menteni a menthetetlent. Tessék, itt van, nézzétek, a fényképezkedés után ellenőrizhetitek is, nem hamis egy sem, ezt mi ajánljuk fel a nyomravezetőnek, mert Szlovákia nem az az ország, ahol újságírókat lehet ölni. Tessék, itt van, a legnagyobb vérdíj Európában, amit ráadásul nem bűnüldöző szervek ajánlottak fel, hanem egy ország kormánya.

Az a pénz ott a cifra chippendale-en hamis. Az utolsó centig hamis pénz.

Hétfőn holtan találta a szlovák rendőrség nagymácsédi otthonában Ján Kuciak oknyomozó újságírót és jegyesét, Martina Kušnírovát. Egy-egy lövés végzett velük, a fiút (alig 27 éves volt) mellkason, a lányt fejbe lőtték. Gyakorlatilag biztosra vehető, hogy profi gyilkos ölte meg őket, gyakorlatilag biztosra vehető, hogy Kuciak munkája miatt végezték ki őket.

Kuciak szlovák politikai szereplők nagyobb szabású adócsalásainak tisztázásán dolgozott, melynek során a calabriai maffia, a ’Ndrangheta bőséges szlovák üzleti és politikai kapcsolatai is terítékre kerültek. A szálak a legnagyobb kormánypártig, a Smerig, a párt körül minduntalan feltünedező vállalkozókig, s egészen a miniszterelnök, Robert Fico korábban aktmodellként boldoguló valahai személyi asszisztenséig vezettek – nevezett Mária Trošková jelenleg is a kormányhivatal munkatársa. E tények nyilván más megvilágításba helyezik Fico asztalra kicsapott pénzét is.

Fico a bankók mellett arról beszélt a megrendült szlovák népnek, hogy Trošková teljesen rendben van, csak régi pletykák kaptak most lábra róla. Arra a kérdésre viszont nem válaszolt, hogy a kormányhivatalban dolgozó nőt átvilágította-e a titkosszolgálat, s különben milyen beosztásban is dolgozik ott az egykori asszisztens. És nem is érte be ennyivel, kiállt gyakorlatilag az üggyel összefüggésbe hozott összes smeres politikus mellett. Rosszindulatú megfigyelő mindebből akár azt a következtetést is levonhatná, hogy azt az 1 millió eurót a miniszterelnök arra szánja, hogy valaki kimossa ebből a mocsokból a pártját, a kormányát és a személyét. Nehéz feladat, lehet, hogy e látványosan feldobott millió elég sem lesz rá.

Szlovákiában a rendőrség tekintélye a béka segge alatt van, s az igazságszolgáltatásba vetett bizalom sem táncol az egekben – távolról sem ok nélkül. Az ország születése óta napirenden lévő gengszterizmus különösen a korai évek emlékét szennyezte be alig is tisztára moshatóan; a dunaszerdahelyi maffialeszámolásra vagy az elnök fiának elrablására mindenki emlékezhet. Ám ami most történt, új dimenzióba helyezi e fiatal – épp az idén 25 éves – és sok tekintetben a legsikeresebb posztkommunista ország történetét. Mihez kezd Szlovákia a testébe kapott két golyóval? Megtalálja-e a bűnösöket? Vagy csak a tettesek kerülnek kézre? Mit mutat majd ezután Szlovákia önképe? Itt megöljük az igazságkeresőket?

Nem bíznak a rendőrségben, a bíróságban, s ki bízhatna meg Fico egymilliójában is? Miben bízhatnak egyáltalán? Nos, Jano emlékében. Monika Tódová, az ország talán legismertebb oknyomozó újságírója azt mondja: „Minden egyes újságírónak úgy kellene reagálnia, hogy még keményebben és még következetesebben fogja feltárni a zűrös ügyeket, s megpróbálja folytatni és eredményre vinni azt a munkát, amit Jano már nem tudott befejezni.” Biztosra vesszük, hogy így lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.