Kampány, példaképpel

A szerk.

Orbán Viktor nyakra-főre interjúkat ad, amikben legfőképp polgári szociális gondolatról, meg valami újabb szerveződésről vagy bázisról beszél - utóbbi pontos megnevezésében nem vagyunk biztosak, valószínűleg zavar bennünket a nagy számú fideszes tagozat meg csoport meg petíció.

Orbán Viktor nyakra-főre interjúkat ad, amikben legfőképp polgári szociális gondolatról, meg valami újabb szerveződésről vagy bázisról beszél - utóbbi pontos megnevezésében nem vagyunk biztosak, valószínűleg zavar bennünket a nagy számú fideszes tagozat meg csoport meg petíció. Gyurcsány Ferenc ugyan eddig is a porondon volt, ám az elmúlt napokban ő is ráerősített, nem akart kimaradni a hírekből: hol hazaküldte hisztizni párttársait, hol a képviselői költségtérítést szigorította volna, de üstöllést, máskor meg azt üzente ellenzéki és pártbéli riválisainak, hogy vele 2010-ben is találkoznak.

Vagyis végre azzal foglalkoznak megint e derék emberek, amihez értenek: kampányolnak. A referendumnak hála, ismét a helyükre kerülnek a dolgok; kampány idején a népek is tudják, mire megy ki a játék, azaz a közszereplőknek mintegy felhatalmazásuk van arra, hogy ellóduljon a fantáziájuk.

A népszavazás, mint azt Orbán Viktortól tudjuk, a kormányzásról fog ítéletet mondani. A nagy stratéga ugyan némileg visszakozott eredeti álláspontjától, s ma már sugallni sem akarja, hogy a Fidesz számára győztes referendum másnapján Gyurcsány Ferenc benyújtja lemondását. Inkább az országgyűlési választások afféle nulladik fordulójának tekinti (ha már a 2006. októberi helyhatósági voksolás harmadik forduló volt). Orbán számítása, ha ügyesen kampányolnak, és 2009-ig elhúzzák (akár ők, akár más) a népszavazás tényleges lebonyolítását, akár be is jöhet. Az 1993. májusi társadalombiztosítási önkormányzati választásokon - emlékszik még rá valaki? - a meglepően nagy számban megjelent választók mindenekelőtt az MDF-kormányról nyilvánítottak lesújtó véleményt, és a lendület kitartott a következő évben is. Egy olyan népszavazás következményeit, amelyen a kormánypolitika szimbolikus elemei buknának el, még a jelenleginél jobb pozícióban lévő kabinet is üggyel-bajjal tudná szűk egy év alatt semlegesíteni. A második Gyurcsány-kormány helyzete pedig korántsem jó: a csodafegyvernek gondolt egészségügyi reform pozitív hatásai (ha egyáltalán lesznek) bizonyosan nem érződnek addig; ha a kisebbik kormánypárt nem erősödik meg (ami egyelőre valószínűtlen), a koalíciós perpatvarok biztonsággal prognosztizálhatók. Hiszen az SZDSZ - a korábbi tapasztalatok alapján - nyilván úgy próbálja majd "fölmutatni" magát, hogy rendre látványosan kiborul a kormányzat meg az MSZP miatt; és itt vannak azok a szocialista meg "közeli" elemek, akiket a közegek mostanság vagy letartóztatnak, vagy éppen letartóztatni készülnek. A koalíció tehát (vesztes) népszavazás nélkül is jókora hendikeppel lohol a célszalag felé, valamirevaló fogadóirodában minden bizonnyal föl is függesztenék egyelőre az ellene fogadás lehetőségét. És igen magas oddsot adnának arra, amiről néhány hónapja azt írtuk, hogy a koalíció egyetlen esélye: pótolják a 2006-ban elmulasztottakat, és megpróbálják meggyőzni a választókat a kormánypolitika társadalmi igazságosságáról és hasznáról.

Ha ennyi a baj az egyik térfélen, minden rendben a másikon - gondolnánk. És tévednénk! Mert nemcsak a Fidesz ún. programjával vannak gondok (aminek épp az a lényege, hogy nem program, hanem olyan lózungok összessége, amit Orbánék szerint szívesen hallanak vissza a magyar emberek). Persze senki nem bonyolult közgazdasági képleteket vár a párttól - nagyobb odafigyelést ellenben igen. A "fél a kormány a népszavazástól, mint ördög a tömjénfüsttől"-féle új kommunikációs fordulat, ha jóhiszeműek vagyunk, humoros utalás a tavalyi miniszterelnöki vitára, ahol Gyurcsány alázta így Orbánt ("elnök úr, ön úgy fél a számoktól, mint..." etc.). Az viszont tényleg nem valami nagy felkészültségre vall, hogy pont Sarkozy elnököt meg az ő Franciaországát bírták megtalálni Nagy Példaképnek. Hiszen a szociális támogatások özönét nyújtó állam szükségességéről szónokoló Orbánnal szemben a francia elnök pontosan az állami gondoskodás tarthatatlan rendszeréről nyilatkozik újabban orrba-szájba. Ráadásul a francia miniszterelnök a minap azzal állt elő, hogy az államadósság súlyosságát sokáig titkolták az emberek elől, ami tényleg nem mehet tovább. Ha már olyannyira szüksége van Orbán Viktornak példaképre, körülnézhetett volna itthon is - ilyet találna a magyar Országgyűlésben is.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.