A szerk.

Ki akarnak jönni

A szerk.

Annak hangoztatásával, hogy a népszavazáson kilőtt - és azóta törvényben is visszavont - díjtételek miatti bevételkiesést a költségvetésnek nem áll módjában, a kormánynak pedig nem áll szándékában pótolni, nagyon messzire már nem lehet vitorlázni. Persze, a koalíciónak az alkotmánybírósági döntésre, vagy a népszavazás előtti ellenzéki érvekre mutogatva akár még igaza is lehetne: ha eddig az ellenzék és az AB azért tartotta népszavazásra bocsáthatónak a kérdéseket, mert azok nincsenek hatással a költségvetésre, akkor ne is legyenek hatással a költségvetésre. De ez csak játék a szavakkal.

Értjük, hogy a kormány kommunikációs utóvédharcot folytat, és megpróbálná beleverni az igenpártiak orrát a saját piszkukba - ha már nem bírtak két évet várni a koalíció leváltásáig (ráadásul így is két évet kell várni, ha nem többet), akkor tessék, álljanak ki a rektorok meg a háziorvosok elé, és győzzék meg őket arról, hogy a vizit- meg a tandíjból származó összeg voltaképpen nem is hiányzik senkinek. És megértjük azt is, ha az orvoskamarai elnököt, Éger Istvánt hallgatva - aki nemrég még jelentéktelennek nevezte a "sarcból" származó bevételeket, most meg azért veri magát, mert a vizitdíj híján ellehetetlenül a háziorvosok helyzete - mindazok fejét elönti a vér, akik képesek a tegnapelőttnél korábbi napokra is visszaemlékezni. (A minap Éger "erkölcstelennek" nevezte, ha neki is meg kellene mondani, kinek-minek a kárára kompenzálják a háziorvosokat és a kórházakat - nemrég még a járulékemelést tartotta a vizitdíj kiváltására alkalmas eszköznek. A lottóötösünk lenne olyan biztos, mint Éger minisztériumi állása az esetleges kormányváltást követően - 1998 után láttunk már antibokrosista diákvezetőket is Orbán-kormányban.)

A kormány mindezek ellenére sem tehet mást: meg kell oldania a háziorvosok és az egyetemek kiesett bevételeinek a kompenzálását. Azért, mert eszköze erre csak neki van, és mert munkaköri leírása szerint neki, és nem az ellenzéknek vagy az AB-nek kell gondoskodnia arról, hogy a háziorvosi szolgálat ne menjen csődbe, és az egyetemeken ne maradjanak el a fejlesztések. Lehetőleg olyan megoldást találjon, ami a vizitdíj meg a tandíj céljaiból legalább néhányat meg bír valósítani. Közben annyiszor idézze föl ellenfelei kártékony demagógiáját, ahányszor csak kedve tartja - de legyen okos, és oldja meg.

Van azonban itt egy ennél súlyosabb dilemma is.

A hírek szerint a szocialista párt vagy visszavonná, vagy alaposan átdolgozná a decemberben, majd az államfői vétó után február elején újra elfogadott pénztártörvényt. Kétségtelen, az ötlet mögött vannak racionális meggondolások is (melyekről részletesen szólunk lapunk belső oldalain). A legsürgetőbbnek a politikai okokat érzik a szocialista pártvezetők. Tartanak az újabb, a több-biztosítós vagy pénztáras modellről szóló népszavazástól, annak kudarcától. Amennyiben az a referendum a múlt hetihez hasonló arányban semmisítené meg a pénztártörvényt, a koalíciónak, vélik, esélye se lenne a föltápászkodásra. Ám ez csak a dolog egyik fele lenne. A pénztártörvény elvetése vagy lényegi módosítása ugyanis a totális megadás gesztusával volna egyenértékű. Amivel önmagában semmi baj nincs - ha a koalíció tényleg ennyire betojt a múlt vasárnapi buktától és az újra magára talált Orbántól. Ám ez esetben azt javasolnánk, ne várjanak őszig, hanem már most dobják be a törülközőt és kérjék a köztársasági elnöktől az új választások kiírását.

De ez csak a dilemma politikai része, és ez tulajdonképpen nem is a mi problémánk.

A mi problémánk az, hogy mi lesz így az egészségügy reformjával? Meg a MÁV-éval, a pártfinanszírozáséval, az adórendszerével? A feketegazdaság kifehérítésével és a monopóliumok letörésével? Sokszor leírtuk már: a pénztártörvény legnagyobb erénye az, hogy biztosan nem ront tovább az egészségügy helyzetén, és esetleg javít rajta. Sokat nem végez el - de legalább meghagyja annak a lehetőségét, hogy kellő tapasztalat és ismeret birtokában a mainál jobb struktúra felé mozdulhasson el az egészségbiztosítás (akár egy, akár több biztosítóval). A közjó szempontjából tehát mindenképpen indokolatlan volna a meghátrálás; és ez a meghátrálás a kormány egyéb törekvéseinek is a szimbolikus és gyakorlati, végső feladása lenne.

Ha már 2006 tavaszán elfelejtettek részletes indoklási szakaszt mellékelni szándékaikhoz, hát próbálják meg e mulasztást pótolni minden adandó alkalommal. Hajtogassák a maguk igazát - hátha ér annyit, mint a hazugság. Az értelmes beszédnek továbbra sincs alternatívája.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.