A szerk.

Lépéshiba

A szerk.

Szombati küldöttgyűlésén az Együtt - Korszakváltók Pártja három társelnököt választott és létrehozta a szervezet belső parlamentjét, az Országos Politikai Tanácsot (OPT).

Utóbbi élére az Együtt-PM addigi vezetője, Bajnai Gordon került. Bajnai, mint azt a Népszabadságnak adott interjújából tudjuk, nem visszavonul a politikától (mint tette azt, ugye, 2010 után), hanem csak "hátrébb lép". Ez elsőre nem tűnik ésszerűtlen húzásnak: az Együtt zűrös hónapok elé néz, a különféle irányokból érkezett tagszervezetek, illetve az Együtt szövetségese, a Párbeszéd Magyarországért (PM) tervezett egybegyúrása aligha megy majd zökkenőmentesen. A PM egyelőre ezért sem siet a fúzióval: megvárja, hogy az Együtt részei (a Haza és Haladás, a Milla, illetve a legszervezetszerűbb - például tagsággal is rendelkező - Szolidaritás) lemeccseljék egymás között, melyiküknek mekkora súlya legyen az elképzelt új pártban. Ha mindebből Bajnai kimarad (és csak nyugalomra intő bölcs meglátásait osztja meg olykor az övéivel meg a nyilvánossággal), az csak a javára válhat. Hiszen ahogyan 2010-ben, úgy most sem zárta ki kategorikusan visszatérését a frontvonalba.

Mindez logikusnak tűnik - de nem ártott volna végiggondolni, hogy a hátralépésekből nem volt-e már kicsit sok ebben az évben. Bajnai hátrébb lépett a miniszterelnök-jelöltségtől, majd a közös listáról folytatott tárgyalások során is maga elé engedte tárgyalópartnereit, minek következtében nem is lett országgyűlési frakciója a pártjának. Aztán előbb magyar, majd európai parlamenti mandátumot szerzett, de azokat is átadta másoknak. Bár határozottan sosem állította, egy ideig csak a levegőben lógott, hogy lehetne a baloldal közös főpolgármester-jelöltje; de aztán az sem lett.

Bevett fordulat, hogy Bajnai Gordon nem politikusalkat. Ez marhaság. Valóban nem olyan személyiség, amilyenhez a közönség hozzászokott az elmúlt évtizedben. Nem a mindenkinek nekimenni kész (és ezzel a sajátjainak imponáló) falu bikája típus, nem is a mindenen és mindenkin átgázoló (bár a piszkos munkát mással végeztető), önmagát a nemzet egyetlen lehetséges, az égiek által kiválasztott vezetőjének tekintő megszállott. Bajnai nem ún. karizmatikus politikus, hanem olyan, akiről el lehet hinni, hogy rendben elvégzi a dolgát, és közben nem buzerálja a népeket állandóan, hogy kellőképpen magyarok-e. Olyan, mint a jó futballbíró, aki akkor végzi eredményesen a munkáját, ha észre se veszszük, hogy a pályán van.

Legalábbis ez az a kép, ami Bajnairól többé-kevésbé kialakult, és ami valódi ellenpontja az orbáni (egyébiránt túllihegett) "karizmának". A sok hátralépés, lemondás, visszavonulás azonban egy ponton túl a bizonytalankodás, a tanácstalanság képzetét kelti a választókban. Innen nézve már enyhe kétellyel szemléljük Bajnai elmúlt döntéseit. Hiszen ahogyan például a DK a Gyurcsány-párt, úgy az Együtt a Bajnai-párt - azaz a szervezet arca lép hátrébb akkor, amikor az Együtt még csak egy amorf képződmény, és a következő hónapokban kell felépítenie magát olyan országos, mindenütt jelen lévő szervezetté, amely nemcsak megtartani, de bővíteni is képes a táborát. Az Együttben van potenciál - ezt mutatja az EP-választás is, amelyen a szervezet még ebben az állapotában is feltűnő eredményt produkált -, a párt ugyanis képes lehet megszólítani a nem baloldali Orbán-ellenes választókat.

Hacsak a választók úgy nem gondolják, hogy a permanens hátrébblépés valójában színtiszta lúzerség. Márpedig a tapasztalatok alapján a lúzer politikusnál még az erőszakos is vonzóbb. Mert az legalább akar kormányozni.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.