Levesek porból

A szerk.

Az lett volna csak a mókás, ha a kormányfőre most rádől a szocpárt és agyoncsapja. Mondjuk úgy, hogy a Zuschlag-ügy miatti elemi, párton belüli felháborodás a leváltásához vezet. Esetleg úgy, hogy a kormányfő ezen eset miatt prognosztizálható népszerűségvesztése sarkallja pragmatikus cselekvésre a frakciót.

Az lett volna csak a mókás, ha a kormányfőre most rádől a szocpárt és agyoncsapja. Mondjuk úgy, hogy a Zuschlag-ügy miatti elemi, párton belüli felháborodás a leváltásához vezet. Esetleg úgy, hogy a kormányfő ezen eset miatt prognosztizálható népszerűségvesztése sarkallja pragmatikus cselekvésre a frakciót. Különösen az első variációt nehéz elképzelni: szocpárti deputáció keresi fel Gyurcsányt a dolgozószobájában, Ferenc, mit tettél, fúrják tekintetüket a kormányfői orcába (aki persze nem néz a szemükbe, az asztalán matat a papírok közt zavartan), a gyermekek üdvére szánt adóforintokat Zuschlagnak utalványoztad, az árvák sápadt arcára mosolypírt csalni hivatott összeget huligánokkal bokáztad el, tábortüzes, balzsamos, együtténeklős esték helyett béemvés hejehujázásra szórtad a milliót! A Hatvanat! Holott legnagyobb kincsünk a gyermek, tudtad-e te ezt, Ferenc, vagy még ezt se? Távozzál, a megtisztulás és a makulátlan közélet jegyében, nem vagy közénk való, pártunktól idegen az efféle ügyintézés! Jellemző reá viszont a gyermekek és az ifjúság rajongó szeretete!

Ilyen tehát nem lesz, sőt, a Zuschlag-ügy - némiképp paradox módon - a párton belül megint csak a kormányfőt erősítette kissé. Ám ettől a probléma, miszerint az ügyészségen tanúként kihallgatott miniszterelnök a politikai marketingtankönyvek szerint kifejezetten ellenjavallt, nem fog elmúlni. A kormányfő hétfőn bejelentett javaslatai e kontextusban értelmezendők elsősorban: inkább ezekről legyen szó, mint Zuschlagról egyfelől, másfelől meg a dolgok szerencsés alakulása esetén a kudarcot meg lehet próbálni rákenni az ellenzékre. Nélkülük ugyanis aligha lehet bármi is a dologból, hisz e javaslatok életbeléptetéséhez jobbára kétharmados törvényeket kéne módosítani. És ha erre hajlandóak lennének, az a furcsaság történne meg, hogy a Fidesz segíti ki Gyurcsányt, mit segíti ki, aranyozza feje fölé a közéleti tisztogató glóriáját.

Ez tehát nem túl sok, de többet a kormányfő önhelyzetében aligha tehetett - mondhatnánk, és slussz. A javaslatok érdemi áttekintéséhez már szükség lenne némi naivitásra. Annyit mindenesetre érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb közülük nem épp mai gyerek, sőt, néhány már dús szakállat is eresztett, a pártfinanszírozás átalakításáról és átláthatóságáról szóló törvénytervezet egyeztetése például - legutóbb - két-három hónapja halt el; és az önkormányzati és parlamenti képviselői összeférhetetlenség úgyszintén játszott már. Félig-meddig újszerű elem az álcivil szervezetek kiszűrése a politikából, egészen új a civil szervezetek állami támogatásának megszüntetése, és érdekes, bár kissé kolerikusnak tűnő felvetés az APEH ráküldése a köztisztviselőkre.

A magunk részéről mindazonáltal gyermeki szívünk minden lelkesedésével támogatjuk a miniszterelnök magányos küzdelmét, soha többé ne fordulhasson elő, hogy a köz által reánk, az ifjúságra, a nemzet reménységére szánt adóforintokat latrok elsíbolják. És keressenek annyit a képviselők, mint egy multi alosztályvezetője, már holnaptól. A pártoknak pedig, ugyancsak holnaptól, adjunk milliárdokat - legálisan. Ámde. Kamaszkorú köztársaságunk lapunk beltestében vázlatosan és hézagosan ismertetett korrupciós recordja (meg amit még hozzáképzel a választói fantázia) azt sejteti, hogy az érintettek meg a tárgyban elkövetett, ám eleddig fel nem derített effektív bűncselekmények nagy száma miatt a pártfinanszírozás eddigi gyakorlatának megváltoztatásához nem elegendők az időben előrefelé hatályos jó törvények. Ahhoz ugyanis, hogy ilyenekkel egyáltalán kísérletezni lehessen, először is egy kivételes pillanatra lenne szükség, amikor a magyar politika minden fontos és erős szereplője képes két lépést hátralépni, és azt mondani: ez így nem mehet tovább. Nem mehet, mert nem; mert ez eleszi a köztársaságot, először a fejekben, aztán tényleg is; és azért sem, mert ha a mai botrányból talán én jövök ki jobban, a holnaputánira úgyis ráfaragok.

És kéne hozzá, hogy el ne felejtsük, egy amnesztia is.

El tudjuk-e képzelni, hogy ez a pillanat épp most érkezett volna el?

Minek következtében ez a hét pont is megy a többi, elkezdett, beharangozott, de be nem fejezett, félig főtt projekteket tartalmazó nagy lábosba. Csinálnám, kavarnám, de nem megy. Nem hagyják.

Ez persze leginkább a miniszterelnök problémája.

A mienk meg az, hogy ki vagyunk ezzel piszkosul segítve.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.