Az NGM közleményeiről

Matolcsy miértje

A szerk.

Töretlen lendületben a nemzetgazdasági miniszter – ezzel a címmel harangozta be magát Matolcsy György egy olyan jelentős fórumon kedden, mint a kormany.hu, és tényleg!

Matolcsy töretlen lendületből csütörtökön is közzétett egy értékes megszólalást Ki Kopits György és miért? címmel. Ha ennek a munkának már csak a címét tekintjük, meg kell ijednünk. Aggódnunk kell a mi miniszterünk elmeállapotáért, de legjobb esetben is azt kell gondolnunk, hogy olyatén indulatok munkálkodnak benne egy minden hatalmi pozíciótól távol lévő szakemberrel kapcsolatban, amelyeket a józan ész keretein belül nem lehet megmagyarázni.

Mi az, hogy miért? Miért kicsoda Kopits György? Vagy miért mer lenni? Csak akad a minisztériumon belül egy kevésbé sértett Matolcsy-rajongó, aki átolvasta volna a visszavágás-sorozat újabb darabját, és legalább az árulkodó miértet kihúzta volna a címből.

A töretlen lendület első megnyilvánulása azért született, mert a Költségvetési Tanács éléről frissen távozott kollégája azt nyilatkozta Matolcsyról, hogy „eléggé elhasználódott a piacon”, és hogy le kéne cserélni. Matolcsy ellenérve a pénzügyi egyensúly megteremtése volt (látta ezt valaki?), majd kiosztotta Kopits Györgyöt, aki szintén alkalmatlannak nevezte őt egy interjúban. (A következő Bod Péter Ákos lehet, ő tegnap az InfoRádióban kritizálta a kormány gazdaságpolitikáját.)

Arról most ne beszéljünk, hogy maguk a tények mennyire nem befolyásolják az ország vezetőit abban, hogy miként értelmezik azokat, inkább olvassuk tovább a Kopitsról szóló írást! „Kopits Györgyöt továbbá személyes felelősség terheli a 2010-es költségvetés meghamisításában, melyet mint a Költségvetési Tanács elnöke úgy hagyott jóvá, hogy az abban szereplő 3,8 százalékos hiánnyal szemben ténylegesen 7 százalék felett alakult volna az államháztartási hiány, ha azt az Orbán-kormány erélyes intézkedésekkel nem csökkentette volna.” A költségvetés „meghamisításában” az a Kovács Árpád is részt vett, akire Matolcsy néhány sorral lejjebb úgy utal, mint „egy kitűnő és hiteles szakemberre”, hiszen akkor még az ÁSZ elnökeként szignójával ő is áldását adta a büdzsére. De ez az önellentmondás több szót nem érdemel, meg lennénk lepve, ha olyan kormányzati kommunikációt tapasztalnánk, amely mentes az ilyesmitől. Ám az érthetetlen, hogy efféle mondatok, mint például „Kopits György sértődött ember és nagyon szeretne újból a Költségvetési Tanács elnöke lenni”, vagy – mint az előző írásban – „Járai Zsigmondot egyébként szívesen látom egy beszélgetésre miniszteri dolgozószobámban”, mit keresnek egy minisztériumi közleményben! (Hát hívd fel telefonon, ember! Állítólag a volt barátod, nem?)

Ha mindez twitter-bejegyzés lenne, még hagyján! (Persze ekkor sem.) De hogy a miniszter ezt gondolja közölni a lakossággal, súlyos szerepzavar. Úgy tűnik, mintha miniszterünknek nem volna valódi, szakmai munkája az ő munkahelyén. Matolcsy egyre inkább emlékeztet egy csehovi kisemberre, akinek csak akkor jut eszébe, hogy mit kellett volna mondania, amikor kijön a miniszterelnök dolgozószobájából. Persze Orbánnak utólag sem mondja, nem vállal fel ellentétet, nem mer felállni a bársonyszékből, úgy odaszögezték bábnak, de mikor hazamegy, belerúg a takarítónőbe. Vagy a volt barátjába. Vagy aki éppen útjába kerül. Belerúg, de nem mint sértett ember teszi, hanem mint a gazdaságért felelős miniszter. Közlemény útján.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control (OFAC), azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője (és egyebek mellett a titkosszolgálatokért, valamint a propagandáért felelős miniszter) is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor zuhant Magyarország nemzetközi megítélése ekkorát, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.