A szerk.

Megtörve

A szerk.

A múlt héten visszatért közéletünk porondjára Vona Gábor, és bizonyságát adta annak, hogy transzformációja egyáltalán nem ért véget április 8-ával, amennyiben olyanokat mondott, ami becsületére válna bármelyik „balliberális” „megmondó embernek”, illetve hát annak a fantomnak, akit a jobboldali heccelők „balliberálisnak”, továbbá „megmondó embernek” szeretnek maguk és mások elé képzelni.

A múlt héten visszatért közéletünk porondjára Vona Gábor, és bizonyságát adta annak, hogy transzformációja egyáltalán nem ért véget április 8-ával, amennyiben olyanokat mondott, ami becsületére válna bármelyik „balliberális” „megmondó embernek”, illetve hát annak a fantomnak, akit a jobboldali heccelők „balliberálisnak”, továbbá „megmondó embernek” szeretnek maguk és mások elé képzelni. Vona Gábor ugyanis félreérthetetlenül elmagyarozta magát, amikor – a HVG-nek adott érdekfeszítő interjújában – egyfajta szomorú beletörődéssel megállapította, hogy „a NER-re van társadalmi igény. Nem Orbán tette ilyenné Magyarországot, hanem a magyar társadalom teremtette meg Orbánt”. Ez lényegét tekintve ugyanaz, amit Orbán és hívei, pajtásai is mondanak magukról, csak ők nem a társadalom, hanem inkább a nemzet szót használják, és persze dicsekszenek vele (ők testesítik meg a nemzet spirituális esszenciáját). Vona ellenben – aki ebben az interjúban is erőteljesen helyteleníti az Orbán-rezsimet! – mindezt inkább rezignáltan konstatálja: a magyaroknak, sajnos, erre van igényük. Társadalmilag. Ilyet teremtenek ők maguknak, a manóba is.

A gond ezzel a férfias, realista szembenézéssel csak az, hogy az állítás nem igaz: hiszen például április 8-án is akadt durván két és félmillió polgártársunk, akik nem a NER-re, hanem kifejezetten a NER és Orbán ellen szavaztak, durván ugyanannyian (kicsit többen), mint ahányan Orbánra. Köztük speciel a Jobbik és Vona bő egymillió választója. Minthogy ezekről az illetőkről már csak számosságuk okán sem lehet ép ésszel és jóhiszeműen, gonosz szándékok nélkül kijelenteni, hogy ne lennének a társadalom (vagy a nemzet) része, az efféle sommás állítások nemcsak ostobák, de károsak is. Még egyszer: épp azért, mert ugyanazt állítják (szomorúan), mint amivel Orbán a teljhatalmát igazolja (vidáman).

Vona az áprilisi választás előtt huzamosabb ideig azzal kábította a nagyközönséget, hogy azt ő bizony meg fogja nyerni. Hogy egyfajta láthatatlan tektonikus mozgás indult, ami egész szavazói tömböket visz a Jobbik felé. Meglendül a vidék! Rejtély, hogy ezt mire alapozta – leginkább a semmire. Most talán azért menekül ebbe az analízisbe, hogy eltolja magától a felelősséget – márpedig legalább a Fidesz kétharmadáért Vonát jóval több felelősség terheli, mint a tárgyban amúgy joggal kárhoztatott LMP-t, hiszen a Jobbik semmilyen módon nem kooperált a baloldallal az egyéni körzetekben, még hallgatólagosan sem. Április 6-án a 24.hu kérdésére, miszerint „azokban a választókerületekben, ahol a balos jelöltnek van esélye legyőzni a fideszest, ott a Jobbik visszavesz a plakátolásból meg a szórólapozásból?”, ezt felelte: „Az összes választókerületben százszázalékos erőbedobással dolgozunk. Ahol pedig győzelmi esélyünk van, ott százötven százalékkal”. Ez szörnyű tévedés volt, ráadásul Vona most, visszamenőleg is csak azt sajnálja, hogy az LMP-vel nem álltak össze; holott annak aztán végképp nem lett volna semmi értelme.

A Jobbik volt elnöke meglehetősen megtört ember képét mutatja most – de akár az önfelmentés szándéka beszél belőle, akár az összeomlás utáni mély depresszió: nem igaz, amit mond, még akkor sem, ha sokan mások is ezt mondják, legfeljebb más szavakkal. Április 8. után legalább két és fél millió, az Orbán-rezsim ellen szavazó polgár maradt mindenféle érdemleges politikai képviselet nélkül. A zagyva beszéd és a sötét fatalizmus biztosan nem fogja segíteni őket abban, hogy az elbitorolt jussukat visszaszerezzék.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.