A szerk.

Menet a szélre

A szerk.

A LIBE, az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottsága Magyarországról szóló jelentésének, közkeletű nevén a Sargentini-jelentésnek az elfogadásáról vagy elutasításáról sajnos nincs módunkban beszámolni, miként lapzártánk után lesz Orbán találkozója a néppárti bajtársakkal is – az azonban elég jól látszott, hogy a magyar miniszterelnök kedd délutáni strasbourgi fellépésén a lovak közé dobta a gyeplőt.

Felszólamlása teljes intranzigenciát mutatott, a jelentést egyrészt a magyar nép elleni frontális támadásnak állította be – és tök mindegy volt, hogy ezt több, utána következő felszólaló is hevesen cáfolta, ez a szöveg a magyar sérelmi nacionalizmus itthoni felkorbácsolására szolgált mindenekelőtt, s ekképpen a Fidesz-tábor összekovácsolására és az ellenzék kompromittálására –, másrészt az európai centrista pártokat fenyegette, köztük a Néppártot is, nagyjából azzal, hogy jövő májusban el lesznek küldve a halálba, mégpedig nem más, mint „az embe­rek” által. (Naná, majd a marslakók vagy az állatok által.)

Vajon megüthetett volna-e Orbán más hangot? Aligha. A retirálás nemcsak azért volt lehetetlen, mert hát hol is kezdte volna – ígérje meg, hogy ezentúl rendesen viselkedik, visszaállítja a sok demokratikus izét, amit eltörölt, és a lopást is abbahagyja? Ország-világ előtt? De a támadó, fenyegető hangnem a logikus megoldás arra az esetre is, ha szerdán a Néppárt (illetve a Néppárt CDU-s képviselői­nek) minden bizonnyal perdöntő szavazataival kezdeményezik a 7. cikk szerinti eljárást, meg arra is, ha nem. Az előző esetben csak elővágott, az utóbbiban meg elmondhatja, hogy a Néppárt – Merkel! – beijedt tőle.

E fellépés konzekvenciái azonban túlmutatnak a kedd délutáni heves nemzetvédelmi felbuzgáson. Ami Orbán mozgásának összeurópai kifutását illeti, kevéssé aggódunk: a magyar kormányfő negyed-, fél- és egészen fasiszta barátai (elég megnézni, kik szólaltak fel mellette Strasbourgban) nem fognak „áttörni” jövő májusban. Az effajta nacionalista szélsőjobb választási teljesítőképességének határai valahol a 15 és 30 százalék között vannak szerte Európában, és az eddigi mintázat szerint ez kevés a hatalom megragadásához: a példák Hollandiától Franciaországon és Szlovénián át Svédországig sorolhatók az elmúlt két évből. (És Trump elnök szénája sem áll valami jól.) Ahhoz pedig, hogy mindenütt, vagy legalábbis sok helyen kormányalakításhoz elegendő többséget szerezzenek, ugyanúgy ki kellene sajátítaniuk az intézményeket és a nyilvánosságot is, mint Orbánnak – az pedig aligha fog menni.

Vajon miért törekszik mégis közéjük? Kedden kora este nagyon úgy néz ki, hogy a 7. cikk szerinti eljárás is elindul Magyarország ellen, meg a Néppártból is kiteszik a Fideszt, és immár semmi, még a látszatok megőrzésének a szándéka sem fogja megakadályozni Orbánt további gyorsulásában a szélsőjobboldal felé. Lehet, hogy tényleg elhitte a Putyin-barát európai reakció forradalmi potenciálját? Ha elindul a 7. cikk szerinti eljárás, a következő állomás a külügyminiszterek tanácsa lesz, ahol már 80 százalékos szavazattöbbség elég ahhoz, hogy megállapítsák: Magyarországon veszélybe kerültek az unió alapértékei. Ez még mindig messze van a szavazati jog megvonásától – de ahhoz mégis elég lehet, hogy Magyarországot kizárják a 2021-től aktuális uniós költségvetés kedvezményezettjei közül. Ehhez csak az kell, hogy az unió a jogállami normák betartását szabja a forrásokhoz való hozzáférés feltételéül, s erről az Európai Bizottság dönthessen. Ez nagy csapás lenne Magyarországnak – hogy tovább ne menjünk, a magyar mezőgazdaságot jelen formájában az uniós támogatások tartják életben.

Remek cél, kétségtelenül.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.