A szerk.

"Mi legyünk az urai"

A szerk.

Magyarországon hideg polgárháború zajlik - mondotta a törvényhozás elnöke a kormány valamelyik házi televíziójának Péntek 8 című műsorában.

A máskor túlzásokra is hajlamos Kövér László, bár a valamivel több mint negyvenperces műsor egy merő szitokáradat volt, ezúttal nem túlzott. Noha maga a jelzős szerkezet kétségkívül visszafogottan tűnik csak értelmesnek, mégis valami olyasmi hámozható ki belőle, hogy Magyarországon ma még fegyverek nélkül vívnak a felek, de - mert a hidegháború már csak ilyen, azt tudjuk saját tapasztalatainkból éppúgy, mint a történelemkönyvekből - közben élénk előkészületek folynak a hamarosan elkerülhetetlenné váló forró háborúra. Épp a fegyverkezésnél, a hadak megszervezésénél tartunk.

Hogy Kövér mennyire nem állított valótlant, azt pont személyes példája igazolja: a házelnök mielőtt befáradt volna a Hír Tv stúdiójába, éppen megszervezte saját parlamenti őrző-védő szolgálatát, az ún. Kövér Gárdát (Országgyűlési őrség), hogy "legyen már egy olyan szerv", ami gatyába rázza az esetleg renitenskedni kívánó honatyákat. Mert az mégiscsak nevetséges az "ellensúlyok rendszerében", hogy a belügyminiszter utasítgassa a parlament felvigyázására rendelt erőket, inkább "mi legyünk az urai" - közölte törekvéseiről ugyanazon műsor utolsó harmadában nevezett. Igaz, nyilatkozatának e pontján már gyakorlatilag követhetetlen volt, s addig is csak egyvalamiben (büdös komcsik, büdös komcsik) következetesnek mondható beszéde. Nem mellékes jó hír, hogy a Kövér Gárda sietve hozzá is látott nemes küldetéséhez, segítettek kiszerelni egy Magyarország éhezőit megszégyenítő transzparenst az Országház elé.

S ha e szimpatikus Kövér-interjúhoz még hozzácsapjuk a múlt hét másik módfelett örvendetes fejleményét, a Kubatov Gárda (pontosabban a Második vagy Harmadik Kubatov Gárda) megszervezésének első, de távolról sem tétova lépéseit, világossá is lesz, miről beszélt - a maga alig is szofisztikált módján - a házelnök: a hidegháborúról bizony.

Kubatov azért szervez a Fidesz önkénteseiből úgynevezett önvédelmi csoportokat, mert politikai ellenfeleik törnek-zúznak a fideszes pártházakban, az anyagi kár tetemes, a pártfunkcionáriusok rettegésben pergetik mindennapjaikat. Ismerős valahonnan? Persze, ha a Strurmabteilungot emlegetjük, demagógok vagyunk, ha meg a rövidítését, akkor "hivatásos rettegők", kezünkben egy böhöm nagy kettős mércével. Pedig, tetszik, nem tetszik, ebben áll Kövér tódításának jéghideg értelme. Hidegháború van, szervezkedünk, nem érhet váratlanul minket semmi, mert azon vagyunk, hogy "mi legyünk az urai" a helyzetnek.

S hogy senkinek ne legyen kétsége arra nézvést, hogy kik dekkolnak az elfoglalásra váró szemközti hideg lövészárokban, azt a folyamatos liberálisozás, baloldalizás között végül csak kibökte még a stúdióban Kövér. Nem a baloldaliak, nem a liberálisok, az egész ország - te is, szerencsétlen, aki most épp valamelyik pártházvédő kommandóba kéred a felvételedet. Hol voltál 2002-ben, amikor ellógtad éppen a választásokat, mert "meglesz az nélküled is". Ilyet még nem láttunk, tán elunva a folyamatos bajnaizást, az Országgyűlés elnöke odavágta: azért mennek rá ily engesztelhetetlenül az országra, mert az 2002-ben elvette tőlük a hatalmat. S ez sem elég, mert minden törvényi szintű óvintézkedés ellenére megteheti 2014-ben is, "szabad lesz tönkretennünk magunkat, ahogy 2002-ben".

Orbán is erre ment rá, Kövér is, a 2002-es ajtómutatásra, azóta sem heverték ki. Azóta is ezt próbálják leverni minden szembejövőn, rajtad is, tisztelt pártházőr. De nem csupán a személyeden, az intézményeiden, a demokratikusnak hitt intézményeiden is, az Alkotmánybíróságon, a komplett igazságszolgáltatáson. Mert nem értik az egészet.

Nem értik, hogy a bánatba lehet az, hogy valamit teleültettünk a vazallusainkkal, egyéni indítványként benyújtott törvényeinkkel pedig kényünkre-kedvünkre formáltuk a működését, mégis produkál még életjeleket. Miért produkál? Hogy produkál? Ne produkáljon már! Ebben az országban maga a miniszterelnök áll fel a parlamentben, s üvölti az égre, hogy botrány. Tudniillik az, hogy a bíróság hozott egy ítéletet, amiben nem a kormánynak ad igazat. Tényleg botrány, küldjük rájuk valamelyik gárdát, Kövérét, Kubatovét, bánom is én, csak minél gyorsabban!

Mert nem értik az egészet. Nem értik, hogy a demokrácia - bármennyire is igyekeznek kiüríteni a keretei közti részt - csak önmagától, eleve már ezektől a keretektől is sokkal különb, mint a diktatúra. Nem értik, hogy mit akar tőlük a világ, mit pampog Európa. Lövésük sincs, hogy mit lehetne vagy kellene kezdeni a világgal, vagy akár csak ezzel az országgal. Nem értik a lakóit, nem értik a szomszédait. A víziót nem a cica vitte el, nem volt itt az soha; hatalomvágy volt, s téboly van meg bosszúszomj. Nemsokára jön Dimitrov, és felgyújt valamit, hiába vigyázzák gárdák.

Aztán jön egy másik ürge, és felgyújtja egész Rómát.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.