A szerk.

Mindenkit kibaszok!

A szerk.

Bizonyára megvan még az a feledhetetlen péntek délután, amikor Simicska Lajos a címben idézett felkiáltással, rendrakási célzattal közeledett székesfővárosunk felé.

Hasonló vezényszóval rontott rá a nemzet új ellenségének hajdanvolt kollégiumi szobatársa az országunk felé igyekvő reménybeli menekültekre (még az is stimmel, hogy egy különös elmezavar okán a miniszterelnök az ország 100 százalékos tulajdonosának képzeli magát). Orbán persze megfontoltabban fogalmaz, de a „Magyarországra nem hozni kellene a bevándorlókat, hanem el kellene őket vinni” fordulatot azért nehéz félreérteni.

A nagy nekibuzdulást mindkét esetben valamiféle váratlan szükséghelyzet lenne hivatott indokolni, csakhogy ez a magyarázat Orbán és a menekültek vonatkozásában kétszeresen is hamis. Hogy ki jogosult nemzetközi védelemre, az nem Orbán Viktor ízlése, hanem a Magyarország által elfogadott és kihirdetett genfi egyezmény alapján dől el. Ha valaki megfelel az egyezmény feltételeinek, be kell fogadnunk, függetlenül attól, hogy mekkora terhet ró az országra, vagy hogy aktuálisan hány sorstársa került szerencsétlen helyzetbe. A fegyveres konfliktus és az üldöztetés természeténél fogva nem egy-egy embert érint; ha egy térségből menekülni kell, jó eséllyel tömegek kelnek útra. Az sem igaz, hogy a magyar kormányt meglepetésként érte a menekülthullám, 2013-ban és 2014-ben is meredeken emelkedett a menedékkérelmek száma, a külügy nyilván követi a háborús híradásokat, lett volna időnk felkészülni az elesettek fogadására. Készült is Orbán és köre, csak éppen nem a segítségnyújtás, hanem a közvélemény mielőbbi megdolgozása lebegett a szemük előtt. A Habony–­Finkelstein-művek üzeneteinek legfőbb célja pont a szükségállapot érzetének felkeltése: jönnek a nemzetgazdaságunkon élősködő, fertőzésveszélyt hordozó, lányainkat megerőszakoló idegenek, de a kormány a helyén, a rendkívüli helyzet rendkívüli intézkedéseket sürget!

Hogy itt nem kevesebbről, mint civilizációk összecsapásáról, azonnali kormányzati fellépést megalapozó fenyegetettségről van szó, azt jó előre elmagyarázta a választópolgárnak a bevándorlásról és terrorizmusról szóló, pla­kát­kampánnyal megtámogatott nemzeti konzultáció. A „rendkívüli migrációs nyomásra” hivatkozva nem fogad Magyarország egyetlen menedékkérőt sem a közös uniós politika keretében, sőt a dublini rendelet alapján jogszerűen visszaküldöttek átvételét is felfüggesztettük. A szükségállapot fizikai megtestesítője lesz a gyorsított ütemben készülő, 175 kilométeres, pengés határzár. Ebbe a sorba illeszkedik a menedékjogi törvény augusztus 1-jétől hatályos módosítása és a hozzá tartozó pofás kis kormányrendelet is.

Utóbbi normaszövegek úgy próbálják enyhíteni a Bevándorlási Hivatalra nehezedő nyomást, hogy megengedik a kérelmek 99 százalékának szinte azonnali elutasítását. Augusztustól elfogadhatatlannak számít a menedékkérelem, ha a kérelmező biztonságos harmadik országon átkelve ért a magyar határhoz, márpedig a kormányrendelet értelmében Szerbia biztonságos harmadik országnak minősül. A valóságban persze nem az, a legutóbbi 29 ezer kérelmezőből mindössze 18-nak adott menekültstátuszt. De aggodalomra semmi ok! Az elfogadhatatlan kérelmet beterjesztő menekülőnek teljes három napja lesz bizonyítani, hogy Szerbia az ő egyedi esetében mégsem biztonságos, az elutasítás után bírósághoz is fordulhat, ahol – mit ad isten – gyorsított, nem peres eljárásban hoznak döntést az ügyében.

Benne van a pakliban, hogy a bíróságok rendre felülbírálják majd a hivatal elutasító döntéseit. Lehetséges, hogy Szerbia nem veszi át a menedékkérőket, így kénytelenek leszünk lefolytatni a normális menekültügyi eljárást. Az is megeshet, hogy a strasbourgi bíróság pár év múlva megbünteti Magyarországot az embertelen gyakorlat miatt. De a magyar kormány már azzal is megbocsáthatatlan bűnt követ el, ha csak egy üldözöttet elzár a tisztességes eljárástól. Ezt a jogszabály nemhogy lehetővé teszi, egyenesen valószínűsíti is.

A magyar polgárok egy része áldozatos segítségnyújtással reagál a menedékkérők mind láthatóbb jelenlétére, mások tüntetéseket szerveznek ellenük, vadásznak rájuk. Orbán Viktor és kormánya utóbbiak mellé állt, nemcsak ostoba frázisaival, de immár a törvényeivel is.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.

Sámson és a bibliás szavazók

Négyötödük a jobboldali elnökre szavazott, sokuk elutasítja a krisztusi szegénységet, újabban pedig az empátiát is. A második ciklusban a Republikánus Párt után az evangéliumi közösségeket is maga alá gyűri Donald Trump karizmája.

Orbán a román spájzban

Az államfő ideiglenesen tölti be posztját, a kormányfő ugyancsak. A költségvetés rendezését felfüggesztették, a nemzeti valuta értéke csökken, az euróval szemben átlépte az 5 lejes pszichológiai határt. A bukaresti tőzsde lejtmenetben, a bankok nem adnak kölcsönt az államnak, az IMF be-bekukucskál, a jegybank mozgósítja valutatartalékait. Az országra ki­helyezték a táblát: „Welcome to Romania – Under (re)construction”.