A szerk.

Nevében él

A szerk.

A múlt pénteken a macedón parlament a szükséges kétharmados többséggel megszavazta az ország nevét Észak-Macedónia Köztársaságra változtató alkotmánymódosításokat.

Ez volt a harmadik és mindent eldöntő szavazás a Szobranijében a görög–macedón alkuról, melynek lényege ez: a névváltoztatás fejében Görögország nem fogja megvétózni északi szomszédjának csatlakozását a NATO-hoz és az Európai Unióhoz. Mindenekelőtt a NATO-hoz – Macedónia uniós tagsága nem holnap jön el, míg az ország beemelését a NATO-ba a katonai szövetség a legközelebbi teendői közt tartja evidenciában.

A névváltoztatás fordulatos történetét nem mondanánk fel ismét (kérjük, lapozzák fel korábbi cikkeinket: A keskeny ösvény, 2018. október 3.; Távolabb Moszkvától, 2018. október 25.). Azt viszont muszáj észrevételeznünk, hogy a kormányfő, a szocdem pártot vezető Zoran Zaev nagyon nagyot játszott. A tavaly szeptemberi véleménynyilvánító népszavazás kudarca után a sírból hozta vissza ezt a győzelmet: a kétharmadhoz a kormánykoalíciónak 8 képviselője hiányzott, ennyit kellett összeszednie a nacionalista, az egyezményt hazaárulásnak nyilvánító, s az oroszok érdekkörében álló Gruevszki-párt, a VMRO padsoraiból. Sőt: menet közben két kisebb albán párt is feltételekhez kötötte az egyezmény támogatását. Zaev a VMRO-szavazatokat leginkább egy ügyes amnesztiatörvénnyel söpörte be, melynek révén a 2017. április 27-i parlamenti puccskísérlet pár mellékszereplője megúszhatta a börtönt – miközben a főkolomposoknak, köztük a Gruevszki-rezsim nagyobb kaliberű politikusbűnözőinek továbbra is súlyos vádakkal kell szembenézniük. A radikális albán pártocskákat ugyancsak bemattolta a kormányfő: bár ezek jóhiszeműsége és szilárd elkötelezettsége Macedónia egysége iránt erősen kérdőjeles, Zaev az albán nyelv hivatalossá nyilvánítását ajánlotta a lakosság negyedét kitevő albán kisebbségnek, és erre ezek sem tudtak nemet mondani. Az sem ártott az egyezmény ügyének, hogy Nikola Gruevszki Magyarországra szökött: a száműzetésben szervezkedő szabadságharcos szerepe nem jött be a volt kormányfőnek, sőt, a meneküléssel leginkább kompromittálta magát saját pártja és hívei előtt; a VMRO pedig lassú oszlásnak indult.

Mindezzel együtt az alkotmánymódosítások a legszűkebb többséggel mentek át; s velük együtt borotvaélen táncolt Macedónia nyugati integrációja, sőt, belső és külső békéje is. (És ehhez képest lehet fanyalogni Zaev módszerein – illetve hát nem lehet.) Az ugyanis aligha kétséges, hogy a névalku meghiúsulását Macedónia nem élné túl egységes államként – először a macedóniai albánok vennék a kalapjukat, a maradék Csonka-Macedónia pedig nem tudná megvédeni magát szomszédai agresszív ambícióitól. És mindez ugyancsak elképzelhetetlen a polgárháborús erőszak felparázslása nélkül – annál is döbbenetesebb, hogy az Orbán embereihez kötődő macedóniai sajtótermékek mind a mai napig a macedón–görög egyezség és a Zaev-korány ellen agitálnak. (Ezek gyanús finanszírozásáról pompás cikket közlünk jelen lapszámunkban.)

Az egyezményt most már csak a görög parlamentnek kell jóváhagynia, hogy hatályba lépjen. Ez sem lesz egyszerű menet, lapzártánk másnapján a Ciprasz-kormánynak épp emiatt kell szembenéznie bizalmatlansági szavazással. De ha ezt a kormány túléli – és úgy fest, túléli –, úgy megnyílik Macedónia, illetve hát Észak-Macedónia útja a NATO-ba; Mike Pompeo, az Egyesült Államok külügyminisztere a szkopjei szavazás másnapján erősítette meg a meghívást. Érlelődik Vlagyimir Putyin újabb nagy nemzetközi kudarca – mi pedig azzal a szomorú ténnyel vagyunk kénytelenek szembenézni, hogy Magyarország nemcsak a rossz, de a vesztes oldalra állt.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.