A szerk.

Nevében él

A szerk.

A múlt pénteken a macedón parlament a szükséges kétharmados többséggel megszavazta az ország nevét Észak-Macedónia Köztársaságra változtató alkotmánymódosításokat.

Ez volt a harmadik és mindent eldöntő szavazás a Szobranijében a görög–macedón alkuról, melynek lényege ez: a névváltoztatás fejében Görögország nem fogja megvétózni északi szomszédjának csatlakozását a NATO-hoz és az Európai Unióhoz. Mindenekelőtt a NATO-hoz – Macedónia uniós tagsága nem holnap jön el, míg az ország beemelését a NATO-ba a katonai szövetség a legközelebbi teendői közt tartja evidenciában.

A névváltoztatás fordulatos történetét nem mondanánk fel ismét (kérjük, lapozzák fel korábbi cikkeinket: A keskeny ösvény, 2018. október 3.; Távolabb Moszkvától, 2018. október 25.). Azt viszont muszáj észrevételeznünk, hogy a kormányfő, a szocdem pártot vezető Zoran Zaev nagyon nagyot játszott. A tavaly szeptemberi véleménynyilvánító népszavazás kudarca után a sírból hozta vissza ezt a győzelmet: a kétharmadhoz a kormánykoalíciónak 8 képviselője hiányzott, ennyit kellett összeszednie a nacionalista, az egyezményt hazaárulásnak nyilvánító, s az oroszok érdekkörében álló Gruevszki-párt, a VMRO padsoraiból. Sőt: menet közben két kisebb albán párt is feltételekhez kötötte az egyezmény támogatását. Zaev a VMRO-szavazatokat leginkább egy ügyes amnesztiatörvénnyel söpörte be, melynek révén a 2017. április 27-i parlamenti puccskísérlet pár mellékszereplője megúszhatta a börtönt – miközben a főkolomposoknak, köztük a Gruevszki-rezsim nagyobb kaliberű politikusbűnözőinek továbbra is súlyos vádakkal kell szembenézniük. A radikális albán pártocskákat ugyancsak bemattolta a kormányfő: bár ezek jóhiszeműsége és szilárd elkötelezettsége Macedónia egysége iránt erősen kérdőjeles, Zaev az albán nyelv hivatalossá nyilvánítását ajánlotta a lakosság negyedét kitevő albán kisebbségnek, és erre ezek sem tudtak nemet mondani. Az sem ártott az egyezmény ügyének, hogy Nikola Gruevszki Magyarországra szökött: a száműzetésben szervezkedő szabadságharcos szerepe nem jött be a volt kormányfőnek, sőt, a meneküléssel leginkább kompromittálta magát saját pártja és hívei előtt; a VMRO pedig lassú oszlásnak indult.

Mindezzel együtt az alkotmánymódosítások a legszűkebb többséggel mentek át; s velük együtt borotvaélen táncolt Macedónia nyugati integrációja, sőt, belső és külső békéje is. (És ehhez képest lehet fanyalogni Zaev módszerein – illetve hát nem lehet.) Az ugyanis aligha kétséges, hogy a névalku meghiúsulását Macedónia nem élné túl egységes államként – először a macedóniai albánok vennék a kalapjukat, a maradék Csonka-Macedónia pedig nem tudná megvédeni magát szomszédai agresszív ambícióitól. És mindez ugyancsak elképzelhetetlen a polgárháborús erőszak felparázslása nélkül – annál is döbbenetesebb, hogy az Orbán embereihez kötődő macedóniai sajtótermékek mind a mai napig a macedón–görög egyezség és a Zaev-korány ellen agitálnak. (Ezek gyanús finanszírozásáról pompás cikket közlünk jelen lapszámunkban.)

Az egyezményt most már csak a görög parlamentnek kell jóváhagynia, hogy hatályba lépjen. Ez sem lesz egyszerű menet, lapzártánk másnapján a Ciprasz-kormánynak épp emiatt kell szembenéznie bizalmatlansági szavazással. De ha ezt a kormány túléli – és úgy fest, túléli –, úgy megnyílik Macedónia, illetve hát Észak-Macedónia útja a NATO-ba; Mike Pompeo, az Egyesült Államok külügyminisztere a szkopjei szavazás másnapján erősítette meg a meghívást. Érlelődik Vlagyimir Putyin újabb nagy nemzetközi kudarca – mi pedig azzal a szomorú ténnyel vagyunk kénytelenek szembenézni, hogy Magyarország nemcsak a rossz, de a vesztes oldalra állt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.