A szerk.

Úgy lezáródott

A szerk.

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Így aztán e miatt a nemzeti szuverenitás szempontjából döntő jelentőségű esemény miatt az arra közlekedőknek tíz kilométert kellett kerülniük. Rögzítsük az alapszituációt: a NER fontos emberei jártak a NER legfontosabb embere által nagyon fontosnak tartott beruházásnál (mely annyira fontos, hogy egy titkosított hitelszerződésben megéri miatta évtizedekre kiszolgáltatni Magyarországot Kínának, de ez most mellékszál).

Amikor elsőként a Népszava elkezdte firtatni, hogy voltaképpen kinek az utasítására zárták le a helyszínt, érzékelhető zavar támadt az államgépezetben: hirtelenjében mindenki azt vélte tudni, hogy ez csak egy másik hatóság döntése lehetett. Persze, merszük ahhoz nem volt, hogy ezt nyíltan kimondják; a szavak szintjén csupán a pánikszerű hárításra futotta; nyilván mindannyian arra gondoltak, hogy ennyiért még a NER-ben sem érheti baj őket.

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára Vadai Ágnes (DK) írásbeli kérdésére azt közölte, hogy „az esemény során a Terrorelhárítási Központ (TEK) a védett személyek és a kijelölt létesítmények védelméről szóló rendeletnek megfelelő személyvédelmi feladatokat látta el”. Dodonai válasza egy cáfolhatatlan tényt állít a TEK-ről, a többit meg találja ki, akinek nincs ennél jobb dolga. Második körben a TEK sietett kijelenteni, hogy „a helyszínen területzárást, közforgalmi korlátozást nem alkalmazott, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányságtól ilyen intézkedés végrehajtását nem kérte”. A megyei rendőrség is gyorsan reagált: sem a saját, sem a TEK kezdeményezésére nem zárt le semmilyen területet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.