A szerk.

Választás nélkül

A szerk.

Politika- és kultúrtörténeti szempontból egyaránt érdemes megemlékezni a hétfői AB-döntésről, amely részlegesen hatályon kívül helyezte a fővárosi önkormányzati választás elcsalásának törvényi biztosítékait.

Az ellenzéki pártok beadványa 3+1 pontban támadta meg a választási szabályozást.

Alkotmányellenesnek vélték a fővárosi közgyűlés közvetlen választásának eltörlését, s ehelyett a kerületi polgármesterek közgyűlésbe delegálását, valamint a vesztes polgármester-jelöltekre adott szavazatok hasznosulását a kompenzációs listán.

Alkotmányellenesnek gondolták, hogy a kerületek eltérő lakosságaránya miatt a választókerületek között komoly eltérések alakulnak ki, és hogy a jogalkotó ezt a kompenzációs listára érkező szavazatok felülsúlyozásával oldaná meg.

Alkotmányellenesnek gondolták azt is, hogy a Fővárosi Közgyűlés számára a parlament előírja a kettős többség elvét, vagyis azt, hogy egy javaslat elfogadásához nem elég a sima közgyűlési többség, ha az igennel szavazó képviselő-polgármesterek nem a fővárosi lakosság többségét jelenítik meg. (A plusz egy most kevésbé érdekes: az AB lényegében elküldte a francba Péterfalvi Attilát, aki a választási kampány idején kiadott állásfoglalásában nem tartotta fontosnak megóvni jogunkat a személyes adataink védelméhez. Azt, hogy a választási bizottságok csak a jelöltállítás jogerős lezárásáig kötelesek minket tájékoztatni arról, hány ajánlóíven szerepel a nevünk, az AB most kihajította a törvényből.)

A három pont a választójog egyenlőségét és a választás közvetlenségét, meg a képviselői mandátumok egyenlőségének elvét érinti. Nos, az AB-döntés egyik pontja védte a szavazatok egyenlőségének elvét (a súlyozás eltörlése), a másik nem (minden kerületből egy-egy polgármester-delegált a közgyűlésbe). A bírák többsége nem talált kivetnivalót abban sem, hogy ezentúl közvetlenül senki sem szavazhat a Fővárosi Közgyűlés tagjaira - szerintük az is választás, ha a polgármesterekre leadott szavazatokból képviselők lesznek egy kompenzációs lista segítségével. Pedig ezzel megszűnt Budapesten a választás lehetősége: nem Budapestnek vannak kerületei (pedig még az alaptörvény is ezt írja!), hanem a kerületeknek Budapestje, amelyek mellesleg összedobnak egy fővárosi közgyűlésfélét is maguknak. És életben maradt a kettős többség elve is; ráadásul többet ér majd a polgármesteri igen szavazat, mint a listás képviselőé, hiszen előbbi súlya a kettős többség elve miatt meghatározóbb a végső döntés szempontjából. Így viszont a mandátumok nem egyenlő értékűek, ami ugyancsak alkotmányos probléma. Arról nem is beszélve, amit Paczolay Péter ír különvéleményében: mit keres a választási törvényben a képviselő-testület döntéshozatalára vonatkozó szabály?

Noha a 8:7-es döntéstől teljesen független és kiszámíthatatlan, hogy mit lép a Fidesz-többség, két bírói állásfoglalásra azért felhívnánk a figyelmet. Az egyik Kovács Péter különvéleménye, aki finoman helyrerakta a többségi döntést jegyző Pokol Bélát, mondván, nem igaz azon állítás, miszerint a parlamentnek csak az alaptörvény szab határt választójogi kérdésekben; a választásokat és a választójogot (még) védik az EU- és az Európa Tanács-tagságunkból adódó nemzetközi kötelezettségeink. Jó tudni, hogy van, aki ezt fontosnak tartja. Stumpf István ennél is tovább ment, és jelezte kollégáinak: bár az indítványozók erre nem tértek ki, de hát micsoda piszokság négy hónappal a választások előtt belepiszkálni a törvénybe? Nem kellett volna (Stumpf szerint igen) akár csak emiatt az egyetlen ok miatt is lekotorni az egész módosítást azt asztalról? (Félreértések elkerülése végett: Stumpf a nyolc igennel szavazó között van.)

Fura módon az AB döntése egyúttal annak a deklarálása, hogy a jogalkotó alapjogunkat korlátozó módon csalni készül. A néhány napja megjelent, az áprilisi választásról szóló EBESZ-jelentésből pedig azt is tudjuk, hogy nincs az a nemzetközi környezet, alkotmánybírósági döntés vagy lelkiismeret, ami a kormánypártokat ebben megakadályozná.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.