Végzetes utójáték - Bedőlhet a kétharmad

A szerk.

November 23-án a főváros 11., legkésőbb február 22-ig pedig Veszprém megye 1. számú választókerületében időközi országgyűlési választásokat tartanak. Lázban égnek-e az ellenzéki erők emiatt?

A kettős ellenzéki győzelem véget vetne a Fidesz kétharmados országgyűlési többségének, aminek nemcsak gyakorlati haszna (a 2010 óta tapasztaltak ismeretében aligha kell erről bővebben értekezni), de szimbolikus jelentősége is volna, lehetne szónokolni fordulatról, új időkről, szép új világról. Legfőképpen pedig meg lehetne mutatni a még meglévő és a potenciális támogatók előtt, hogy lám, annyira azért mi sem vagyunk hülyék, s bár a legszívesebben egy kanál vízbe fojtanánk bele a másik kettőt (hármat), ha az ország érdekéről van szó, akár gondolkodni is képesek vagyunk. Tehetnék mindezt ráadásul úgy, hogy közben egy pillanatra sem kellene megfeledkezniük a számukra legfontosabbról, az ön­állóság, az egyedi pártjelleg, az egyértelmű megkülönböztethetőség demonstrálásáról. (Már ha jól értjük demokratikus baloldali pártjaink legforróbb vágyait.)

Képünk csak illusztráció!

Képünk csak illusztráció!

Fotó: MTI

A feladat elvben nem is kivitelezhetetlen. Az Újpest nagyobbik részéből és Észak-Angyalföldből álló 11. számú kerületet a baloldal tavasszal is elhozta. Ezt megismételni azzal együtt sem volna lehetetlen, hogy az áprilisi győzelem nem volt független a IV. kerületben korábban zsinórban négyszer nyertes Kiss Péter szocialista politikus helyi népszerűségétől (az ő halála miatt írták ki az időközi választást). A veszprémi körzettel más a helyzet (ott a tavasszal diadalmaskodó Navracsics Tibor uniós biztossá választása miatt kell ismét szavazni), Nyugat-Magyarországon amúgy sem egyszerű a baloldal élete. Ám a 2010-es módosítás előtt még két egyéni kerülettel rendelkező Veszprémből az egyik mandátumot rendre a hajdani baloldali koalíció nyerte el; azét a körzetét, amelyikben csak városi szavazókörök voltak. A másikban, ahol a választókerület veszprémi részét a környező kistelepülésekkel egészítették ki, mindig a jobboldal járt sikerrel. A jelenlegi választókerületbe nemcsak Veszprém, hanem kisebb települések is beletartoznak: de ha a 2010 előtti előzmények ismeretében alapból lemondana erről a demokratikus ellenzék, az a teljes körű alkalmatlanság nyílt beismerése volna.

Nos, nem mond le semmiről. A helyzet ennél is rosszabb: demokratikus baloldali párt­jainkat egyszerűen nem érdekli az egész. Veszprémről semmi hír, Újpestnél pedig az Együtt jó előre jelezte: tudomásul veszi, hogy Kiss Péter körzetében az MSZP próbálkozik újra, konkurenciát nem állít, de nem is támogatja a szocialistákat. Ezt – immár a DK-val kiegészülve – megismételte akkor is, amikor az MSZP újpesti jelöltjéről, Horváth Imréről (aki októberben még MSZP–DK–Együtt közös jelöltként jutott be egyéni képviselőként az önkormányzatba) a Magyar Nemzet megszellőztette, hogy 1984-ben határőrtisztként 5 hónapos KGB-tanfolyamon vett részt. Az Együtt–PM-nek és a DK-nak fontosabb dolgai vannak tehát holmi választásnál. Az Együtt és a PM speciel egymással van elfoglalva (utóbbi otthagyja az előbbit), a DK-t pedig Orbán svájci útja hozta lázba, igaz, ennek a piszkálása legalább halványan emlékeztet valaminő politikai tevékenységre.

Annak az esélye, hogy a baloldali ellenzék mindkét körzetben győzzön, még egy teljes és mindennemű imbecillitástól mentes össze­fogás esetén is csekély volna. De minimális sansz azért lenne. A kormány hetek óta botránytól botrányig bukdácsol. A miniszterelnök nem tud nem hibázni. A mind nyilvánvalóbban rossz kormányzás miatt a közvélemény egyre dühödtebb. Azt is látjuk, hogy egy észak-magyarországi városban, egy hajdani baloldali fellegvárban a kormány össznépi utálatából a szélsőjobb profitál látványosan. És mi történik mindeközben a túlfélen? A három (sőt, négy) baloldali ellenzéki párt még csak meg sem próbálja felmutatni, hogy a Fidesznek lenne alternatívája a Jobbikon kívül is. Vagy jelen állapotukban tényleg semmi értelmét nem látják a választási csatározásnak? Akár így, akár úgy: Isten nyugosztalja mindahányukat.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.