A szerk.

Visszamenőben

A szerk.

Rákúrnak a bankok megint. A részletek még nem teljesen világosak, így az sem, hogy mennyi lesz az annyi, de sok. (A pénteken elfogadott törvény lapzártánkkor nyilvánosan még nem hozzáférhető, a vonatkozó szabályozás pedig őszre nyeri el végleges formáját, addig mindenki számol). Még az se biztos, hogy csak a Kúria minapi ítéletét viszik majd át törvényekbe, ami ugye azt szögezte le, hogy a) az árfolyamrés gáz, b) gáz lehet az egyoldalú banki kamat- és költségemelés is, c) az viszont nem gáz, hogy az adós euróban vagy svájci frankban számolva vette fel a hitelét anno, és ugyancsak abban számolva kell megadnia.

Ehhez képest már arról is beszél a kormány, a kis Rogán szájával kezdte, hogy a devizahiteleket forintosítani fogják, ugyancsak ősszel: ebből még mindig bármi lehet, ha a hitel felvételekor érvényes árfolyamon forintosítják, akkor a devizában hitelező bankok elképzelhetetlenül, monumentálisan nagyot buknak. Még nagyobbat, ha nemcsak az aktuális tőketartozást forintosítják, hanem a szabályt visszamenőleg is, a hitelfelvétel kezdőnapjától érvényesítik. Ha viszont a mai (vagyis valamikor ősszel érvényes) napi árfolyamon, akkor - legalábbis ezen a tételen - semennyit. Mutatjuk egy végtelenül leegyszerűsített példán. Legyen például az Ön neve - szigorúan a példa kedvéért - H. Árpád. Ön, kedves Árpád, szerdán felvesz 200 frank hitelt 160 forintos árfolyamon, és még aznap vásárol ezért a 32 ezer forintért egy száztíz négyzetméteres belvárosi luxuslakást az önkormányzattól. Másnap a frank már 240 forintba került, és annyiba kerül ma is. Ebből eddig megadott Ön 100-at, darabját 240 forinttal számolva (meg persze a kamatot, de az most nem érdekes). 100-zal még lóg Ön a banknak, ezt ugyancsak 240 forintjával törlesztgeti. Jön a kormány, és mit mond? Először is azt mondja, hogy a tőketartozás ezentúl forintban értendő: az árfolyam legyen ennyi meg ennyi. (Mondjuk 10 százalékkal kevesebb, mint a piaci - erre célozgatnak mostanában.) Aztán mondhatja azt is, hogy ne csak a fennálló tartozásra, a 100 frankra legyen ez a szabály érvényes, hanem visszamenőleg is, mind a 200-ra: a bank fizesse Önnek vissza a frankonkénti 240 és a 160 közti különbözetet az Ön által már megadott 100 frank után is.

Mi van, bankok, mit néztek ilyen hülyén? Számoljuk az egész összeget (és a kamatokat) 160 forintjával? Ezt akarjátok? Feldugjuk a kamatlábat a valagatokba?

Úgy tűnik, ezen vitatkozgatnak mostanában a bankok meg a kormány, őszre majd lesz valami. Pedig már a Kúria ítélete is, hát... Már az sem egészen érthető, hogy az egyoldalú kamatemeléseket kihányta a hóra. Bár a legkevésbé sem kézenfekvő, hogy a bank költségeinek növekedését, vagy a rossz bankolás, a nem fizető hitelek okozta veszteségeit a fizetőképes ügyfél fizesse ki, különösen hogy nem ezt ígérték neki, a bankok azért és addig emeltek egyoldalúan kamatot, mert és amíg a szabályozás és az egyes szerződések ezt megengedték nekik. A Kúria ugyanakkor meghagyta a bankoknak a lehetőséget, hogy az egyoldalú kamatemeléseket megindokolják: megfosztani valójában a kormány fosztja meg őket ettől az esélytől, amikor azt iktatja törvénybe, hogy minden kamatemelés eleve tisztességtelen, következésképp jogsértő volt, ha meg nem, azt a banknak kell peres úton bizonyítania; ráadásul milliós illetékek kifizetése után. Az pedig már felettébb furcsa volt a Kúria döntésében, hogy a bankokat eltiltotta a devizavételi és -eladási árfolyamok alkalmazásától. A bank pénzzel kereskedik: pénzt vesz és azt ad el. És mint minden kereskedő, olcsóbban vesz, mint ahogy elad. A frankalapú hitel folyósításakor frankot ad el forintért; és minthogy a törlesztéskor ugyanannyi frankot kell visszakapnia, ugyanannyi frankért törlesztéskor több forintot kér - az árrésben pedig a pénzváltáskor keletkező saját költségeit (és hasznát) érvényesíti; mely ár ráadásul benne is foglaltatott a teljes hiteldíjmutatóban. Azon biztosan lehet vitatkozni, hogy ez az árrés nem becstelenül nagy-e: de a Kúria nem ezt tette, hanem a kereskedelem eme speciális fajtáját kivonta a kereskedelemre vonatkozó általános - legalábbis a piacgazdaságban általános - közmegegyezés hatálya alól. Ráadásul visszamenőlegesen, ráadásul annak ellenére, hogy ez a fajta ármegállapítás az alkalmazása időszakában jogszerű és törvényes volt. Melyik adásvételi aktus, tranzakció, magánjogi szerződés lesz a következő?

Most nyilván illene felmondani a hosszú litániát a bankok mocsokságáról, a valóban gátlás és jó indok nélkül, sunyin emelt kamatokról, meg hogy milyen mohón dugdosták a devizahiteleket hogy is mondjuk csak, kellően előre nem látó honfitársaink zsebébe. Vagy előadni a kötelező károgást a politika meg a jegybank felelősségéről, a devizahitelek felfutását csúnyán benéző felügyelet mulasztásáról - ez is mind igaz lenne. Ugyancsak csábító tevékenység lehet a devizahiteles nehéz sorsa miatt aggódni, míg az ellenkezője - véded a geci bankokat? - a legkevésbé sem az, olyannyira, hogy egyetlen ellenzéki párt még csak nem is próbálkozott vele, más is alig. Pedig némi közgazdasági, jogi és erkölcsi racionalitás számon kérhető lenne: annál is inkább, mert a devizahiteles probléma megoldására, a veszteségek arányos és méltányos kiporciózására és a szociális katasztrófa elhárítására lett volna igazságosabb és fenntarthatóbb megoldás is.

De Orbánék nem így csinálták. A bankok összesített veszteségeit, amelyek a devizahiteleseket mentő csomag miatt keletkeznek, a portfolio.hu most alsó hangon 6-700 milliárd forintra becsüli; a határ - attól függően, hogy a csomag mely elemeit, milyen időszakra kiterjedőn és mely sorrendben látja majd jónak kodifikálni a törvényalkotó, hogy a forinthitelek és a vállalati devizahitelek is benne lesznek-e a pakkban, és ha lesz forintosítás, milyen árfolyamon lesz - a csillagos ég. Ennek a játszmának a vége ismeretlen, most nyilván azon megy a meccs, hogy a CIB, az Erste, a K&H, a Raiffeisen meg a többi anyabankja vállalja-e a tőkepótlást, és mekkora buktát akasszon a kormány a nyakába, hogy még épp vállalja, vagy hogy már ne vállalja, és kiszálljon. Ezt még nem tudjuk, mert nem tudjuk azt sem, hogy mi Orbán célja: pusztán a bankok újabb megfejése, vagy az, hogy nulla forintért a magyar állam átvehesse az üzletüket: és akkor irány a 70-es évek, az egyszintű bankrendszer és a hatósági áras bankolás. Vagy nem játszik semmire, csak a káosz vet mind nagyobb hullámokat, s ebben a hullámverésben nemcsak az olyan érvek süllyednek el, mint hogy milyen alapon kelljen a magyar adófizetők és a külföldi banki részvényesek egyelőre ismeretlen összetételű csoportjának kifizetnie más - rászorulók és rá egyáltalán nem szorulók, utóbbiak között a szabályozást megalkotó, gigantikus devizahitellel rendelkező politikusok - adósságát, de eltűnik minden jogi, alkotmányos, gazdasági és hétköznapi emberi norma is, amire működő országot lehetne alapozni.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.