A szerk.

Az a misztikus vonal

A szerk.

A magyarországi baloldalnak úgy kellene már egy kis siker, mint egy falat kenyér - nyilvánvaló: az életben maradáshoz. Ahhoz, hogy nagyra hivatott, tehetséges fiatalok lássák meg benne a társadalmi szerepvállalás kitüntetett terepét, s igen, az eredményes politikai karrier lehetőségét. Magyarországnak úgy kellene egy kis baloldali siker, mint egy falat kenyér, mielőtt hosszú-hosszú időre belesüppedne a dolgai változtathatatlanságának depressziójába, beletörődne az "egész elfogadhatóba", s mielőtt kezdené elhinni a mindenkori szabadságharcai indoklási szakaszának hazugságait.

Miskolc az egyik legnagyobb városunk, egy végzetesen fővároscentrikus ország afféle távoli mini fővárosa, egy bástya, régen a nehéziparé, ma jobbára csak az emlékeké, a tudaté, hogy tisztes városi lét nem csak Budapesten (vagy ott sem) képzelhető el. Miskolc az utóbbi 25 évben sok mindent elveszített, éppenséggel a rangjából fogyott a legkevesebb: megtörve, megtépve Miskolc még mindig valamennyire Miskolc. Elnyerni a miskolci polgármesterséget, az még mindig valami. Olyan, mint Kassa a szomszédban; akié Miskolc, még játékban érezheti magát. Ha a baloldal éppen itt érné el ezt a feltétlenül szükséges sikert, az úgy rendben lenne.

Pláne olyan körülmények között, hogy eddigi egyetlen jelöltjénél, Pásztor Albertnél a város csak rosszabbat kaphat, ha mondjuk a Fidesz jelöltjét választják meg (hisz' látjuk, mi megy Kriza alatt), pláne, ha a Jobbikét. Pásztor momentán az MSZP és a DK támogatását élvezi, a harmadik valamelyest komolyan vehető baloldali erő, az Együtt-PM kiállt mögüle (vagy be sem állt mögé). Ám tegyük fel, hogy ezek hárman találnak valaki mást, akit támogathatnak immár együtt, akkor mi lesz? Ne legyen senkinek illúziója, nem nyer a bal. Csak Pásztor nyerhet. Mert Miskolc szarban van: szegénység van és bűnözés, rossz élet. És erre Pásztornak, még helyi rendőrkapitány korából, van néhány mondata. Mely 2009-ben ejtett mondatokat öt év múltán sem sikerült elfelejtenie senkinek.

Mit jelent a "cigánybűnözés"? "Semmiképp sem azt, hogy minden cigány bűnöző lenne. A cigánybűnözés kriminológiai fogalom, amely azt jelenti, hogy vannak olyan speciálisan a cigány kisebbséghez köthető bűnelkövetési formák - például tömegverekedés, színesfémlopás, késelés, falopás, uzsorázás stb. -, amelyeket csak speciális módon lehet kezelni annak etnikai jellege miatt. Ki kell jelenteni, hogy a cigánybűnözés létezik, terjed." Félreértés ne essék, ezek nem Pásztor Albert mondatai, ezek a Jobbik miskolci szervezetének mondatai. Pásztor ezeket mondta: "Azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy a közterületi rablások - amik ilyen erőszakos jellegű rablások - elkövetői cigány emberek, igazából Miskolcon azt kell mondjam, hogy legfeljebb pénzintézetet vagy benzinkutat rabol ki magyar, minden más rablás viszont az ő részük." Meg azt, hogy "kisebbségi nemzettársainkkal nem megy az egymás mellett élés".

A DK alelnöke, Debreczeni József azzal érvel, hogy ismeri Pásztort, derék ember az. Higgyünk Debreczeninek, legyen Pásztor derék ember. Csakhogy e derék ember neve - nem azért, mert ennyire gonosz a közéletünk, romlott a kollektív memóriánk, hanem azért, mert mindennek van határa - összenőtt hírhedt mondataival. Ha Pásztor nyer Miskolcon, ezek a mondatok nyernek. S akkor ezek a mondatok, amivel a baloldali jelölt nyerni tudott, még a mainál is közhasznúbbak lesznek, magáévá teszi őket az is, aki eddig nem a Jobbik vonatkozó (fent ismertetett) mondatait érezte magáénak, s mondogatni fogják mindazok, akik problematikus helyeken nyerni akarnak. Ja, ha itt ezzel lehet nyerni? Magyarországon csak problémás helyek vannak.

Persze még az sem elképzelhetetlen, hogy ezeket a szégyenbélyegként rákozmált mondatokat ki lehetett volna védeni azzal, ha Pásztor egy olyan kidolgozott programmal érkezik ebbe a kampányba, ami arról szól, hogy bizonyos rendészeti megoldásokon túl mit tesz majd a szegények fölemeléséért. Egyáltalán, a rendészeti aspektuson kívül milyen nézőpontok szerint értelmezi majdani teendőit. Ilyesmiről még nem hallottunk, sem tőle, sem jelölő szervezeteitől.

Mint az LMP a korai sikerei idején, úgy most az MSZP és a DK indít egy mondatot Miskolcon - országunk egyik súlyos tragédiája, hogy reális győzelmi esélyekkel. Mert Miskolcon szegénység van, és bűnözés van, aminek orvoslására még nem nagyon mondtak semmit Miskolc korábbi vezetői - tekintet nélkül pártállásukra. A szegénység és a bűnözés áldozatai pedig nemhogy hallani szeretnének, de ki is próbálnának már valamit. Nos, ha a Pásztor vonatkozó közléseiből kirajzolható utat próbálják ki először, abban nem lesz sok köszönet. Nem kell ahhoz ugyanis újabb romagyilkosságokat vizionálni, hogy belássuk, Magyarország etnikai alapon már túl van pár nagyobb szakadáson: közös létünk szövetét immár nyilvánvalóan fércelgetnünk kéne, nem pedig tovább hasogatni.

S tegye szívére a kezét Pásztor polgármesterségének minden baloldali támogatója; akkor is arra biztatnák a miskolciakat, hogy szavazzanak rá, ha a Fidesz-KDNP jelölné? Ne adj' isten, ha a közel azonos tételmondatokat megfogalmazó Jobbik? Végtére is megtehetnék, hiszen amikor híres mondatai miatt a szocialista Draskovics belügyminiszter elmozdította, éppenséggel ezek a pártok gründoltak - sikeres - tüntetést a visszahelyezéséért.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.