1,5 millió magyar tervez kivándorolni, a legfőbb ok: Orbán és a Fidesz

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 27.

Belpol

Az emberek szerint az utóbbi években megnövekedett kivándorlásért a kormány és a miniszterelnök a felelős.

A Vasárnapi Hírek számára készített közvélemény-kutatást a Publicus Intézet, melyből kiderül, hogy 1,5 millió magyar készül elhagyni az országot. A megkérdezetteknek átlagosan majdnem hét közeli családtagja, vagy ismerőse vándorolt külföldre az elmúlt pár évben és majdnem nyolc fő vállal tartósan munkát külföldön. A válaszadók közel háromnegyede érintett, azaz és vándorolt ki, vagy vállal tartósan munkát közeli családtagja, vagy ismerőse. A megkérdezettek 15 százaléka tervezi, hogy a jövőben külföldön vállal munkát – ez nagyságrendileg 1,2 millió főt, a velük távozó kiskorú családtagokkal ez akár másfél millió főt jelent.

Nem meglepő, hogy a fiatalok körében magas és nő a kivándorlás tervezésének aránya, és a legtöbben (a válaszadók 59 százaléka) az alacsony fizetéseket említették az okok között. De többen úgy látják, itthon nem tudnak megfelelő jövőt biztosítani a gyerekeiknek, és nincs előrelépési lehetőség a munkahelyen, valamint elegük van a magyarországi viszonyokból.

A 2018. augusztus 10 - 17 között készült kutatás során arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók szerint ki vagy mi a felelős az utóbbi években megnövekedett kivándorlásért. A válaszadók elsősorban a Fidesz kormányt és Orbán Viktort, a magasabb külföldi fizetéseket, valamint az alacsony hazai béreket tették felelőssé. Érdekes, hogy a tavalyi felmérés során még az alacsony fizetés volt az elsődleges ok.

A kivándorlásról nemrég többrészes cikksorozatot közöltünk. A sorozat cikkeit itt, itt és itt tudják elolvasni.

„Tudtam, hogy ha nyernek, akkor én megyek innen" - Akik április 8. után eldöntötték, hogy elhagyják Magyarországot

Van, aki visszatér, van, aki most megy ki először. A közös bennük, hogy a választási eredmények miatt hagyják el az országot. Kevés téma van, ami annyira megosztaná a közvéleményt, mint a kivándorlás. Valószínűleg mindenki ismer valakit, aki az elmúlt években hagyta el az országot, vagy éppen a kiköltözést tervezi.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.