2000 pedagógus hiányzik a magyar iskolákból, de a Klebelsberg Központ új vezetője szerint nincs tanárhiány

  • G. M.
  • 2018. augusztus 10.

Belpol

Feszül itt némi ellentmondás.

Három hét múlva elkezdődik a tanítás az iskolákban, de úgy tűnik, sok helyen nem lesz, aki tanítsa a gyerekeket. A Pénzcentrum összesítése szerint még jelenleg is több mint kétezer (most éppen 2133 tanári állást hirdetnek a Közigálláson) pedagógust keresnek a magyar közoktatási intézmények. Sok olyan hely van, ahol már eleve úgy hirdetik meg az állást, hogy „bármilyen szakos tanárt” felvesznek. Leginkább matematika, testnevelés és angol szakos tanárokra van szükség az iskolákban.

Lassan nem lesz, aki tanítsa a gyerekeinket: óriási a pedagógushiány, több ezren inkább szakmát váltottak

Nem csoda, hogy már a Vatera is tele van olyan álláshirdetésekkel, amelyekkel tanárokat toboroznának. Még idén április végén nyilatkozta azt a Népszavának Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, hogy drámai a pedagógushiány Magyarországon, csak a 2016/2017-es tanévben több mint 5 ezer tanár intett búcsút a pályának.

Érdekes ugyanakkor, hogy a Klebelsberg Központ (KK) új elnöke, Hajnal Gabriella a Népszavának azt mondta, nincs országos tanárhiány. „Tavaly még 5-6 ezer pedagógusról beszéltek, most 2400-ról. Minden ilyen szám felelőtlen dobálózás” – mondta Hajnal, aki szerint nyáron azért nő meg a meghirdetett tanári állások száma, mert ilyenkor nagyobb arányban változtatnak álláshelyet a pedagógusok. Hajnal azt is mondta, hogy lehetnek olyan térségek, ahol gondot jelent a munkaerőhiány, de szerinte ezt majd a tankerületek megoldják.

Figyelmébe ajánljuk

Pizsamapartizánok

Régen a film az életet utánozta (a vonat érkezett, a munkások a gyárból meg távoztak, csak hogy a klasszikusoknál maradjunk), ma már fordítva van: úgy akarunk viselkedni, mint kedvenc filmjeink szereplői, rájuk akarunk hasonlítani, azt akarjuk átélni, amit ők.

Amerikai legenda

Ez a film annyira áhítatos tisztelgés az Ed Sullivan nevű legenda előtt, hogy szinte észre sem vesszük, mennyire hiányzik belőle az Ed Sullivan nevű ember, aki egykor, a tévézés hőskorában a róla elnevezett, minden idők leghosszabb ideig létező és legnagyobb nézettséget elérő show-ját vezette – tulajdonképpen megteremtve a tv-show műfaját, mint olyat.

AI kontra Al Bano

A kisebb-nagyobb kihagyásokkal és különböző neveken, de 1987 óta létező Vasvári Színjátszó Fesztivál az alkalmi falusi színjátszóktól a független színházi szféra elismert társu­la­tai­ig terjedően reprezentálja a hazai nem hivatásos színjátszás különböző szintjeit.

Családban marad

A kiállításon apa és fia műveit látjuk generációs párba állítva, nemzetközi kontextusba helyezve és némileg rávilágítva a hazai üvegművészet status quójára.

„Bős–Nagymaros Panama csatorna” - így tiltakoztak a vízlépcső és a rendszer ellen 1988-ban

A Mű a rendszer jelképe lett. Aki az építkezés ellen tiltakozott, a rendszer ellen lépett fel – aki azt támogatta, a fennálló rendszert védte. Akkor a Fidesz is a környezetpusztító nagymarosi építkezés leállítását követelte. És most? Szerzőnk aktivistaként vett részt a bős–nagymarosi vízlépcső elleni tiltakozás­sorozatban. Írásában saját élményei alapján idézi fel az akkor történteket.