Támogatást kapnak a megemelkedett energiaköltségekhez a települések – közölte a Miniszterelnökség hétfőn az MTI-vel.
A közleményben azt írják „a háború és a brüsszeli szankciók következményeként az energiaárak sokszorosára emelkedtek. A kormány célja, hogy ebben a helyzetben is a legfontosabb közszolgáltatások működése fennmaradhasson, ezért a korábbi tízezer lakos alatti településeknek adott kormányzati támogatás után most a tízezer lakos feletti városok és fővárosi kerületek energiaár-emelkedés miatti támogatásáról döntött mintegy 44 milliárd forint értékben”.
A települések anyagi helyzete, energiabeszerzési szerződéseik, alapvető intézményeik fűtési, világítási rendszere jelentősen eltérő. A támogatásért cserébe mindenkitől takarékosságot kérnek, ezért az érintett önkormányzatok tervet készítettek a lehetséges energiamegtakarítási lehetőségekről.
A tájékoztatás szerint Balla György miniszteri biztos és Láng Zsolt kormánybiztos tárgyalt a városi, illetve fővárosi helyhatóságokkal a megnövekedett rezsiköltségeikhez nyújtandó állami hozzájárulásról; a biztosok mindenkivel tárgyaltak, aki elfogadta meghívásukat az egyeztetésre. Javaslatuk alapján a Miniszterelnökséget vezető miniszter 138 városi és 17 kerületi önkormányzat részére csaknem 44 milliárd forint támogatásról döntött, a települések listája elérhető a kormányportálon.
A Népszava arról írt, hogy a legnagyobb támogatást – 3,2 milliárd forintot – a kormánypárti Debrecen és a szintén fideszes vezetésű Nyíregyháza kapta (1,7 milliárd). Egymilliárd feletti egyszeri juttatást kapott a szintén kormánypárti irányítás alatt álló Kecskemét, valamint az ellenzéki vezetésű Pécs, Miskolc és Szeged. Budapest 23 kerületéből 17 kapott támogatást. Azonban
kimaradt a pénzosztásból az ellenzéki III., IV., IX., XI., XV. XVIII kerület.
A legtöbbet a fideszes Csepel, a XVI. kerület és Kőbánya kapta 700 millió forint feletti összegekkel. De a nem túl szegény és nem túl sok lakost számláló Belvárosnak is csurrant félmilliárd, írta a lap.