Véglegesítés előtt a közös ellenzéki lista

A 45-ös csapdája

Belpol

Márki-Zay Péter lemondott a saját frakcióról, de így sem egyszerű a közös lista összeállítása. Nem dőlt még el a befutó helyek elosztása és az sem, hogy az ellenzék tényleg bejuttat-e három roma politikust a parlamentbe.

Február 12-én, szombaton hivatalosan is elindul az országgyűlési választás előtti kampányidőszak, az egyéni képviselőjelöltek ekkor vehetik át az ajánlóíveket a választási irodáktól. Információink szerint az ellenzék arra készül, hogy jelöltjei nagyon gyorsan, akár még aznap, de mindenképpen a hétvégén összegyűjtik és leadják a szükséges 500 ajánlást mind a 106 választókerületben. A jelölteket négy nap alatt veszik nyilvántartásba a választási szervek, ezt követően, tehát várhatóan február 16. körül nyílik meg a lehetőség az országos lista bejelentésére.

A listát legkésőbb február 26-ig kell leadni, de az ellenzéknek érdeke lenne, hogy ezt már korábban megtegye, mert ha időt nyernek, akkor hamarabb jutnak hozzá a központi kampánytámogatáshoz, hamarabb vásárolhatják meg a választói névjegyzéket, és a Nemzeti Választási Bizottságba is előbb delegálhatnak tagot. Ideális esetben a jövő hét közepére meg kellene egyezni a közös listáról, de hiába folyamatos a munka a pártok vezető testületeiben, ellenzéki forrásaink csak remélni tudják, hogy a tárgyalások nem húzódnak el a törvényi határidő végéig. „Gyűrjük egymást, benne van a pakliban, hogy még két hétig eltart, de az is, hogy Gyurcsány holnap megállapodik Karácsonnyal, és gyorsan letudjuk a listakérdést” – fogalmazott egy beszélgetőpartnerünk.

Január végére négypárti blokk formálódott a hatpárti szövetségen belül: a DK, a Jobbik, a Momentum és az LMP közös nevezőre jutott a listás helyek elosztásáról, az MSZP és a Párbeszéd azonban nem tartja méltányosnak a négyek ajánlatát. Még egy vagy két befutó helyet szeretnének az MSZP–Párbeszédnél, ezen megy most az alkudozás. Nyitott kérdés az is, teljesítik-e a pártok Márki-Zay Péter (és másik három előválasztási miniszterelnök-jelölt) vállalását arra, hogy három roma politikust befutó helyre tesznek a listán. A Momentum, az MSZP, a Párbeszéd és az LMP már közzétette azon politikusainak névsorát, akiket a közös listán szeretne látni, de ez alapján a roma jelöltek közül eddig egyedül a párbeszédes Berki Sándornak van esélye befutó helyet szerezni.

MZP eltaktikázta

Márki-Zay Péter január elején jelentette be, hogy „kész elengedni” a saját, hetedik frakcióra vonatkozó igényét. Minthogy a pártok az­óta sem tudtak megegyezni a közös listáról, valószínűleg nem MZP kérése volt az egyetlen hátráltató tényező, de azért biztosan nem segítette a listakérdés gyors megoldását, hogy a megválasztott miniszterelnök-jelölt már az előválasztás eredményhirdetésének éjszakáján kinyilvánította, hogy szeretne egy frakciót a civileknek, a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) tagjainak és az őt támogató kisebb pártok, a Gémesi György-féle Új Kezdet és a Pálinkás József köré épült Új Világ Néppárt képviselőinek. MZP eleinte tízfős frakcióban gondolkodott, amely részben listás helyekkel, részben az MMM-hez (is) kötődő, előválasztáson győztes egyéni jelöltek csatlakozásával jöhetett volna össze.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.