Véglegesítés előtt a közös ellenzéki lista

A 45-ös csapdája

Belpol

Márki-Zay Péter lemondott a saját frakcióról, de így sem egyszerű a közös lista összeállítása. Nem dőlt még el a befutó helyek elosztása és az sem, hogy az ellenzék tényleg bejuttat-e három roma politikust a parlamentbe.

Február 12-én, szombaton hivatalosan is elindul az országgyűlési választás előtti kampányidőszak, az egyéni képviselőjelöltek ekkor vehetik át az ajánlóíveket a választási irodáktól. Információink szerint az ellenzék arra készül, hogy jelöltjei nagyon gyorsan, akár még aznap, de mindenképpen a hétvégén összegyűjtik és leadják a szükséges 500 ajánlást mind a 106 választókerületben. A jelölteket négy nap alatt veszik nyilvántartásba a választási szervek, ezt követően, tehát várhatóan február 16. körül nyílik meg a lehetőség az országos lista bejelentésére.

A listát legkésőbb február 26-ig kell leadni, de az ellenzéknek érdeke lenne, hogy ezt már korábban megtegye, mert ha időt nyernek, akkor hamarabb jutnak hozzá a központi kampánytámogatáshoz, hamarabb vásárolhatják meg a választói névjegyzéket, és a Nemzeti Választási Bizottságba is előbb delegálhatnak tagot. Ideális esetben a jövő hét közepére meg kellene egyezni a közös listáról, de hiába folyamatos a munka a pártok vezető testületeiben, ellenzéki forrásaink csak remélni tudják, hogy a tárgyalások nem húzódnak el a törvényi határidő végéig. „Gyűrjük egymást, benne van a pakliban, hogy még két hétig eltart, de az is, hogy Gyurcsány holnap megállapodik Karácsonnyal, és gyorsan letudjuk a listakérdést” – fogalmazott egy beszélgetőpartnerünk.

Január végére négypárti blokk formálódott a hatpárti szövetségen belül: a DK, a Jobbik, a Momentum és az LMP közös nevezőre jutott a listás helyek elosztásáról, az MSZP és a Párbeszéd azonban nem tartja méltányosnak a négyek ajánlatát. Még egy vagy két befutó helyet szeretnének az MSZP–Párbeszédnél, ezen megy most az alkudozás. Nyitott kérdés az is, teljesítik-e a pártok Márki-Zay Péter (és másik három előválasztási miniszterelnök-jelölt) vállalását arra, hogy három roma politikust befutó helyre tesznek a listán. A Momentum, az MSZP, a Párbeszéd és az LMP már közzétette azon politikusainak névsorát, akiket a közös listán szeretne látni, de ez alapján a roma jelöltek közül eddig egyedül a párbeszédes Berki Sándornak van esélye befutó helyet szerezni.

MZP eltaktikázta

Márki-Zay Péter január elején jelentette be, hogy „kész elengedni” a saját, hetedik frakcióra vonatkozó igényét. Minthogy a pártok az­óta sem tudtak megegyezni a közös listáról, valószínűleg nem MZP kérése volt az egyetlen hátráltató tényező, de azért biztosan nem segítette a listakérdés gyors megoldását, hogy a megválasztott miniszterelnök-jelölt már az előválasztás eredményhirdetésének éjszakáján kinyilvánította, hogy szeretne egy frakciót a civileknek, a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) tagjainak és az őt támogató kisebb pártok, a Gémesi György-féle Új Kezdet és a Pálinkás József köré épült Új Világ Néppárt képviselőinek. MZP eleinte tízfős frakcióban gondolkodott, amely részben listás helyekkel, részben az MMM-hez (is) kötődő, előválasztáson győztes egyéni jelöltek csatlakozásával jöhetett volna össze.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Így spórolhatunk a nyomtatáson otthon és az irodában

  • Fizetett tartalom

A nyomtatás sokak számára elengedhetetlen része a mindennapi munkának, legyen szó otthoni vagy irodai környezetről. Azonban a gyakori használat jelentős költségekkel járhat, főleg, ha nem figyelünk a fogyóeszközök, mint a papír és a festékpatronok árára. Szerencsére néhány egyszerű és könnyen alkalmazható tippel csökkenthetjük a nyomtatási kiadásokat, miközben a környezetünkre is odafigyelünk.

Praktikus és kényelmes megoldások otthonra – stílus és relaxáció egy helyen

  • Fizetett tartalom

Az otthonunk berendezése és kialakítása nem csupán esztétikai kérdés, hanem a mindennapi kényelem és funkcionalitás szempontjából is kiemelkedő jelentőségű. Akár egy új lakásba költözünk, akár a meglévő otthonunkat szeretnénk felújítani, a megfelelő elemek kiválasztása hosszú távon javíthatja életminőségünket. Ebben a cikkben két olyan praktikus megoldást mutatunk be, amelyek nemcsak hasznosak, de hozzájárulnak az otthon kényelmének és stílusának növeléséhez is: ezek az előtető és az elektromos masszázsfotel.