„A búcsú nem sikeredett a legszebbre” – mondja a Századvég kirúgott főszerkesztője, miután az utolsó lapszámot még az internetről is leszedték

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 26.

Belpol

Demeter Tamás nem érzi magát a kultúrharc áldozatának.

Miután a nyomokban kormánykritikus hangvétel miatt a Századvég Alapítvány kirúgta a Századvég folyóirat teljes szerkesztőségét, sőt az utolsó lapszámot még a netről is levetette, a Magyar Időknek adott interjút Demeter Tamás filozófus, volt főszerkesztő.

Kormánykritika miatt kirúgták a Századvég teljes szerkesztőségét

Mostantól teljes mértékben kormányhű folyóirat lesz. Az online és nyomtatott formában is megjelenő, konzervatív Századvég folyóirat főszerkesztőjével a múlt héten közölte a lapot kiadó, kormányközeli Századvég Alapítvány, hogy az eddigi szerkesztőségtől megválnak, és új stílusú lapot alapítanak - írja az Index. Ráadásul az utolsó lapszámot is eltávolították az internetről.

A szakítást így magyarázta: „A személyi változások fő okának azt látom, hogy a Századvég Alapítvány immár kevésbé tudományos, mint inkább politikai szerepet szán a lapnak, s joga van így dönteni. Bár a búcsú nem sikeredett a legszebbre, de nem váltunk el haraggal, s nem is érzem magam a kultúrharc áldozatának. Örülünk, hogy eddig módunk volt kizárólag szakmai szempontok szerint lapot szerkeszteni, és hogy ebben a törekvésünkben az alapítvány soha nem akadályozott bennünket.”

Az interjú további részében a kultúrharc, a CEU, a gender szak és az MTA-kutatóintézetek ügye is szóba kerül, Demeter mindegyiknél klasszikus egyrészt-másrészt érvelést vezet elő.

A stadionlázat viszont kritizálja: „Szerintem ugyancsak problematikus és a kultúra legitimációs válságának másik jele a stadionépítési program. Jobb, ha a gazdasági és a politikai elit mondjuk az Operába, nem pedig a stadionokba jár háttérbeszélgetni.”

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.