Hogyan lehet a cigánygyilkos Kiss Árpád a rendszerváltás szimbóluma?

Belpol

Hibáztak a rendőrök és a titkosszolgálatok? Méltányos eljárásban részesültek az áldozatok családtagjai? Sorozatgyilkosság vagy szélsőjobboldali terrorizmus? Ezek voltak a fő kérdések Vágvölgyi B. András romagyilkosságokról szóló könyvének bemutatóján. Megszólalt Miszori László, az ügyet tárgyaló bíró is.

„Ha van főszereplője a könyvemnek, akkor Kiss Árpád elsőrendű vádlott az. Metaforikus figurának látom, valahol a rendszerváltás szimbóluma is. Jól indult, aztán ez lett belőle” – mondta Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező arcvonal keleten című könyvének bemutatóján.

Miszori, Baranyi, Lengyel, Gulyás, Vágvölgyi

Miszori, Baranyi, Lengyel, Gulyás, Vágvölgyi

Fotó: Németh Dániel

Vágvölgyi akkor kezdett érdeklődni Kiss személye iránt, amikor megtudta, hogy egy filmrendező ismerősének az egyik legjobb középiskolai barátja volt. Kiss Árpád dobolt a Replika nevű metálzenekarban, Budapesten dzsesszkonzervatóriumba járt, egy ideig Izraelben is élt. Halk szavú, visszahúzódó embernek ismerték.

Mégis ő lett a 2008-2009-es romagyilkosságok értelmi szerzője és egyik végrehajtója. A jogerős ítélet szerint Kiss testvérével és két másik társával hat romát, köztük egy négy és fél éves kisfiút ölt meg. A gyilkosságokat előre megfontoltan, aljas indokból követték el, kelet-magyarországi települések cigányok által lakott részén. A bíróság Kiss Árpádot, Kiss Istvánt és Pető Zsoltot életfogytiglani, a sofőrként közreműködő Csontos Istvánt 13 éves börtönbüntetésre ítélte.

Nem bíztak a bíróságban

Vágvölgyi B. András újságíróként végigkövette a közel öt évig húzódó büntetőpert, a tárgyalásokról rendszeresen írt az Élet és Irodalomba. Most megjelenő könyve három részből áll: az ügyben megállapított tényeken alapuló fikciós rész elmeséli a gyilkosságok történetét, a perjegyzetekből az eljárás menetéről, a karakterábrázolásokból az ügy főbb szereplőiről tájékozódhatunk.

A vasárnap esti, Trafóban rendezett könyvbemutató beszélgetésen ekkora nyilvánosság előtt először beszélt a perről Miszori László, az ügy elsőfokú bírája. „Életem legnehezebb, egyúttal legszebb három éve volt” – mondta Miszori. Büszke volt rá, hogy megkapta az ügyet, és szerette volna a lehető legjobban megoldani. A legmegrázóbb számára a kislétai gyilkosság volt. Itt az elkövetők az áldozat otthonába is bementek, ott lőtték agyon a 45 éves Balogh Máriát, 13 éves kislányát súlyosan megsebesítették.

false

Fotó: Németh Dániel

Miszori rosszul élte meg, hogy a tárgyaláson megjelent sértettek, az áldozatok hozzátartozói többnyire nem bíztak a bíróságban. A PanoDráma Szóról szóra című – a beszélgetés előtt játszott – darabjára visszautalva azt mondta, gyakran a sértetti vallomások 10 százalékát lehetett csak igazságként elfogadni. „Nem azért, mert hazudni akartak, hanem mert azt mondták el, ahogy ők megélték a történteket.”

Vágvölgyi mellett a PanoDrámát vezető Lengyel Anna, illetve Gulyás József volt SZDSZ-es képviselő, az esetet tárgyaló parlamenti bizottság kezdeményezője is bírálta a tárgyalóterem kialakítását. A tárgyalásokat Miszori egy magas pulpitusról vezette, másik oldalról az elkövetők tornyosultak a tanúként beidézett hozzátartozók fölé. „A sértettek úgy érezték, mintha ők ülnének a vádlottak padján” – mondta Gulyás. Vágvölgyi a német neonáci terrorista sejt, az NSU perét hozta fel ellenpéldaként. Ide szigorú átvizsgálás után lehetett bejutni, de a vádlottak Kisséknél jóval szabadabban mozoghattak, és a titkosszolgálati szál felfejtését sem utalták titkos tárgyalásokra.

Jelenet a tárgyalásról (2012)

Jelenet a tárgyalásról (2012)

Fotó: MTI

Hanyag hatóságok

A sértettek bizalmatlanságát erősíthette, hogy a hatóságok közvetlenül a támadások után és a nyomozás alatt is sok amatőr hibát vétettek. Az ügyeket sokáig nem kapcsolták össze, romák közötti leszámolásokra, eldurvult uzsora-vitákra gyanakodtak. Beszámolók szerint több helyszínen összetapostak vagy egyszerűen nem vettek figyelembe bűnjeleket.

„Az ebből fakadó ellenérzések óhatatlanul átragadnak a bíróságokra is, a sértettektől nem nagyon várható el a hatalommegosztás montesquieu-i elveinek szem előtt tartása” – mondta Vágvölgyi. Baranyi Krisztina, az Együtt önkormányzati képviselője, az áldozatok hozzátartozóit segítő csoport tagja szerint elsősorban a tatárszentgyörgyi Csorba és a tiszalöki Kóka családban rendült meg az állam iránti bizalom, ők a bíróságba vetett hit helyett saját teóriákat gyártottak a támadásokról, és kimondottan rettegtek a tárgyalóteremben.

Hibáztak a titkosszolgálatok is: Gulyás József úgy látja, ha gondosabban járnak el, több gyilkosságot megakadályozhattak volna. Ezt megerősítette a parlamenti tényfeltáró bizottság is (erről lásd interjúnkat Gulyással). A negyedrendű vádlott, Csontos István a Katonai Biztonsági Hivatal beszervezett ügynöke volt, rajta keresztül is figyelték a másodrendű Kiss Istvánt. Gulyás szerint több olyan információ jutott el a szolgálatokhoz, amelyek alapján egyértelművé kellett volna válnia, hogy Kiss fegyverek beszerzésére készül, mégsem tettek semmit.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Miszori László a perben szintén megismerhetett titkos iratokat, szerinte Gulyás verziója „részben fedi” az általa látottakat. Sajnos kettejük vitáját az információs asszimmetria és a bíró titoktartási kötelezettsége miatt a közönség nem igazán tudta követni. Vágvölgyi szerint a hatósági munka slamposságához hozzájárulhattak a cigányokkal szembeni előítéletek is. „Hogy Csontos tartótisztje miért nem továbbította a fegyverekről szerzett információkat, annak két oka lehet. Az egyik, hogy nem jó szakember. A másikba inkább bele se merek gondolni” – mondta.

Kudarctörténet

false

A beszélgetésen kiderült, hogy Vágvölgyi és Miszori elég jó viszonyba kerültek egymással, a könyvhöz négyórás interjú készült a bíróval. Aki követte az ÉS cikksorozatát is, jól bírta az őt ért „fikázódásokat”. Vágvölgyi szerint ugyanakkor a könyv kudarctörténet is, mert bár három megbeszélt időpontja volt, Kiss Árpáddal végül nem tudott találkozni.

Vágvölgyi azt mondta, helyes ítélet született, bár a jogi minősítésből hiányolta a terrorizmust, az eljárásból pedig a szélsőjobboldali szervezeti kapcsolatok mélyebb felfejtését. „Számomra egyértelmű, hogy az elítéltek szélsőjobboldali terroristák voltak, magánhadsereget toboroztak, polgárháborút akartak kirobbantani” – mondta Vágvölgyi.

Miszori azzal védekezett, hogy ő bíróként hozott anyagból dolgozik, és azzal sem tud mit kezdeni, ha a tanúk nem mondanak igazat, nem fedik fel ideológiai kötődésüket vagy esetleges további segítőiket. Ezzel együtt úgy látja, „tíz bíróból kilenc nem ment volna ilyen mélységben a rasszista motiváció után.” Gulyás szerint is inkább a nyomozók hibáztak, kérdéseikkel jobban feltárhatták volna az elkövetők beágyazottságát a szélsőjobboldali szubkultúrákban.

Lengyel Anna az állam felelősségét vetette fel. Sólyom László köztársasági elnök 2007 őszén arról beszélt, hogy Magyarországon nincs fasizmus és nincs fasisztaveszély, és Lengyel szerint a támadások után is elmaradtak a megfelelő állami reakciók. Ma is lenne még mit tenni. Baranyi Krisztina anno azért lépett be az áldozatokat segítő civil csoportba, hogy a megtámadott családoknak jobb legyen, de úgy látja, egyikük sem lett boldogabb. „Magukra vannak hagyva.”

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.