A felmelegedés betehet Orbán óriásprojektjének

  • Gera Márton
  • 2018. augusztus 16.

Belpol

Az elmúlt hetekben több atomerőmű reaktorát is le kellett állítani Európában az emelkedő vízhőmérséklet miatt. Az időjárási változásokkal a jövőben számolnia kell a paksi atomerőmű üzemeltetőinek és Paks 2 építőinek is.

Augusztus elején jelentették be, hogy a francia energetikai óriás, az Électricité de France (EDF) kénytelen leállítani három atomerőművének négy reaktorát; pár nappal korábban a svédországi Vattenfall is lekapcsolta az egyik reaktorát (a kettőből).

Leállásra nem került sor, de visszafogták a termelést Németországban, Svájcban és Finnországban is.

Mindennek oka az Európát sújtó hőség: az atomerőművek turbinákat használnak az áram termeléséhez, ezeket pedig gőzzel hajtják meg. A gőz ezután kondenzátorokba kerül, amelyekhez a hűtővizet az erőműhöz közeli természetes vizekből nyerik – a frissvíz-hűtésű paksi atomerőműnél történetesen a Dunából. Csakhogy amikor a hűtéshez használt vizek hőmérséklete megnő, kérdésessé válik, hogy lehet-e megfelelően hűteni a reaktorokat, vagy­is garantálni a biztonságos működést.

Mi lesz 20 év múlva?

Az oroszok által építendő Paks 2 tervezésekor ezzel is számoltak – derül ki a Magyar Narancs e heti számában megjelent cikkből. Miként azt az Energiaklubtól megtudtuk, számos modellt készítettek arra vonatkozóan, hogyan alakul majd a Duna vízhőmérséklete 20, 50, 100 év múlva.

false

 

A paksi atomerőműnél is elismerték, hogy a villamosenergia-termelés ezekben a meleg napokban a névleges teljesítmény alá csökken. Mivel eleve kockázati tényező, hogyan alakul a jövőben az áram ára, a klímaváltozás következményei pedig további nehézségeket okozhatnak, kérdés, megtérül-e valaha a nagyszabású, a miniszterelnök által szorgalmazott, az országot jelentős mértékben eladósító beruházás.

Arról, hogy milyen számításokat végeztek Paks 2 tervezői, hány fokos vízhőmérséklet-emelkedéssel kalkulálnak a szakemberek a Duna esetében és ez az erőműnél mekkora kiesést, milyen károkat okozhat, részletesen a Magyar Narancs legfrissebb számában olvashat. A lap csütörtöktől kapható az újságárusoknál, továbbá itt fizethet elő rá.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következő platformokon érhetőek el online és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elő egy évre, fél évre, negyedévre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.