Két év alatt csaknem 7 milliárd forint értékben kötött szponzorációs és egyéb szerződéseket a Magyar Villamos Művek (MVM) – derült ki az rtl.hu birtokába került dokumentumokból.
Az állami vállalat milliókkal támogatta például a Férfiak Klubját, tízmilliók jutottak Demjén-szponzorációra, de nem sajnálták a pénzt egy „ló mediálta önismereti műhelyre” sem. Az MVM – az ismertté vált költekezési botrány után – szponzorálta az Antall József Tudásközpont egyik rendezvényét is, később pedig Antall Péter cégét segítette 3 millió forinttal.
Mint írja a lap, az MVM szerződései alapján megállapítható, hogy amikor az adófizetői pénzek elköltéséről kell dönteni, akkor az MVM – az igen jelentős kulturális és karitatív támogatások mellett – NER-közeli cégekkel és magánszemélyekkel is szerződik.
Az MVM szponzorálta az Antall József Tudásközpont egyik rendezvényét (AJTK) is, ráadásul azután, hogy a szervezetről a Direkt36 megírta: megkérdőjelezhető módon költöttek el csaknem 4 milliárd forintnyi állami támogatást. Az AJTK akkori vezetője, Antall Péter (a néhai miniszterelnök fia) átlagosan havi 4,6 millió forintot keresett, a vezetőség pazar hotelekben szállt meg a külföldi munkautak alkalmával, miközben előfordult, hogy az alapítványnál dolgozóknak várniuk kellett a fizetésre.
Az állami vállalat a ma ismertetett információk szerint később szerződött az Antall József Politika- és Társadalomtudományi Tudásközpont Alapítvánnyal, és a think.bdpst nevű innovációs fórumot támogatta 2 millió forinttal. Továbbá Antall Péter cégét (MAAC Kft.) is szponzorálta a Magyar Villamos Művek, méghozzá 3 millió forinttal.
Az MVM jelentős összegeket fordított a kultúra szponzorációjára is. Több kisebb és közepes fesztivál (mint például Tiszavirág, a Double Rise, az EFOTT) támogatása mellett legalább 80 milliót adtak a Magyar Állami Operaháznak, de 25 millió forint jutott a Rózsa Recordsnak is „Demjén szponzorációra”. A Havasi Balázshoz tartozó Symphonic Concert Kft. 25 millió forintot kapott koncerttámogatásra, míg a Jakobi Koncert Kft. és a Besszer Koncert Kft. legalább 90-90 millió forintot.
Jutott azonban összesen 11 millió forintnyi támogatás a Férfiak Klubjának is, amelynek vezetője többször is nyíltan kiállt a kormány családpolitikája mellett. Honlapjuk a
„FÉRFI. ÉRTÉK. MINTA. PÉLDA.”
tőmondatokat hirdeti, Bedő Imre, a kft. vezetője pedig Férfienergia címmel könyvet is írt ebben a témában. A Férfiak Klubja egyébként a Szerencsejáték Zrt. leányvállalatától is kapott már milliós támogatásokat.
Az egyik legkülönösebb szerződést a Geréby Kúriával kötötte az MVM, ugyanis az állami cég ugyanis csaknem 2,2 millió forintot adott „ló mediálta önismereti műhely” címen. Ezek a foglalkozások olyan terápiát takarnak, amelyben egy ló is részt vesz, az állat jelenléte miatt ugyanis könnyebben megnyílik a páciens, kevésbé szorong, ezáltal sikeresebb lehet a kezelés is.