A Fidesz és a KDNP feloszlatná az Európai Parlamentet

  • narancs.hu
  • 2022. június 22.

Belpol

Ez legalább olyan jó vicc, mint visszaállítani a főispánságot vagy a vármegyéket.

Nagyszabású európai vízióról szóló tervet nyújtott be kedd éjjel a magyar parlamentnek Kövér László házelnök (Fidesz), Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes (KDNP), Simicskó István frakcióvezető (KDNP) és Kocsis Máté frakcióvezető (Fidesz)írja a 444.hu.

Olyan határozati javaslatot fundáltak ki, amelyben felszólítják a kormányt, mit képviseljen, meglátásuk szerint mit kellene elérni az Európai Unió átszervezéséről szóló vitában. A vitára csütörtökön kerül sor először az Európai Tanács napirendje során, ahol Orbán Viktornak lesz lehetősége az alapelveket képviselni. Kis szépséghiba, hogy addig a magyar képviselők nem tudják megszavazni a Fidesz-KDNP négy  muskétásának a határozatot. De talán van remény esély, hogy a miniszterelnök már ismeri a tervet, és ha esetleg, netalántán azonosulni tud vele, még hasznosíthatja is.

Az egyik nem újkeletű, érdekes javaslat szerint az Európai Parlamentet a jelenlegi formájában fel kell számolni. Ezt az ötletet mondjuk, Orbán Viktor tavaly nyáron már elsütötte egyszer. Kövérék szerint ugyanis az EP zsákutcába vezette az európai demokráciát. Úgy tartják, a közvetlenül megválasztott EP-képviselők helyett a nemzeti parlamenteknek kellene delegálniuk képviselőket. Egyébként jelentősen gyengítenék a jelenlegi EU-s intézményeket. A tervben szerepel még, hogy vétójogot adnának minden nemzeti parlamentnek az uniós jogalkotásban, valamint jogot adnának ezeknek és a nemzeti kormányoknak ahhoz is, hogy új EU-s jogszabályok bevezetését kezdeményezhessék.

A javaslatok szerepel még, hogy soha többé ne vehessen fel hitelt az EU.

Új alapszerződésben kimondatnák, hogy az EU keresztény alapokon nyugszik. És kivetetnék a jelenlegi szövegből a "mind szorosabb egységre" törekvést előíró részt.

Korlátoznák a közös intézmények erejét. De közben közös hadsereget szeretnének Európának.

Az őshonos kisebbségek védelmét is közös feladatnak tekintik. Viszont bevándorlási ügyekben semmilyen beleszólást sem adnának az EU-s intézményeknek.

Felvennék gyorsan az EU-ba jelentkező balkáni országokat.

Az olyan politikai nyilatkozatok elvben arra jók, hogy figyelmeztesse a kormányt, mit kellene elérnie az Európai Unióban, párton, illetve kormányon belül aligha van értelmük. Jogi relevanciája így se, úgy se van az ilyesminek. Hogy akkor mi értelme van ennek? Jó kérdés. Újabb gumicsont?

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.