Interjú

„A Fidesz számára érik a citrom, amibe bele kell majd harapniuk”

Szűcs Tamás buszsofőr, pedagógus, a PDSZ volt elnöke

Belpol

Készenlétben kell tartani a változást akaró embereket, a Hadházy-féle mozgásnak ez lehet a jelentősége – véli az egykori szakszervezeti vezető, aki közel két év „pihenő” után reaktiválódni látszik. Kiállási időről, kortárs női regényírókról, közéletről, felkérésekről beszélgettünk.

Magyar Narancs: Mostanában újra többet látni önt közéleti fórumokon, és úgy tűnik, jó formában van. Ezt csak azért jegyzem meg, mert pár éve, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) elnökeként még az egészségéért aggódtak.

Szűcs Tamás: Hetente úgy nyolcvan órát dolgoztam akkoriban, ingáztam Miskolc és Budapest között, évente pár napra tudtam szabadságra menni, akkor is szólt a telefonom. A PDSZ olyan szintű kapacitáshiányban szenvedett és szenved azóta is, hogy ha azt akartam, hogy menjenek a dolgok, nagyon sok mindent kellett csinálnom. Üdülők üzemeltetése, munkáltatói jogok gyakorlása, jogi tanácsadás, közben felásni néha a kertemet, a családommal lenni… Öt-hatszáz interjút adtam egy évben. Normális esetben erre egy zsíros szóvivői állása van valakinek. Mindeközben érzékeltem a pedagóguskollégák passzi­vitását is, ez sem volt könnyű. Valóban, az egészségem határán voltam, és még mielőtt tüneteim lettek volna, lemondtam az elnöki posztról, s maradtam országos választmányi tag. Aztán amikor otthagytam a tanári pályát is, és elmentem buszsofőrnek, önmagában azzal, hogy újítottam, új feladatokba kezdtem, mozgósítottam az energiáimat, és ez fizikailag, lelkileg is jót tett.

MN: Közben több tanárral egyetemben elindult a munkaügyi pere. Született már ítélet?

SZT: Ismereteim szerint másfél tucat per van folyamatban a ki nem fizetett túlórák miatt, ezek közül az enyém még mindig csak perfelvételi szakban van. A folyamat 2023 júniusában, a rendkívüli lemondásommal indult. Júliusban adtuk be a keresetet, de menet közben a Földes Ferenc Gimnáziumot átvette a Miskolci Egyetem, és a fenntartóváltás miatt jó ideig tisztázatlan volt az alperes személye: nem tudtuk, hogy a követeléseket is átvette az egyetem vagy sem. Csak emiatt több hónapot csúsztunk, legutóbb pedig mi kértünk halasztást, így nekem még elsőfokú ítéletem sincs. De azt tudom mondani, hogy ha számomra kedvezőtlen ítélet születik, egészen biztosan nemzetközi bíróságig megyek.

MN: A többi per hol tart most?

SZT: A legtöbb ügyet a PDSZ viszi, és abban állapodtunk meg, hogy még folyamatban lévő ügyekről egyelőre nem beszélünk.

MN: 2023 nyarán, a státusztörvény hatálybalépése előtt mondott fel és állt sofőrnek. Mi történt azóta?

SZT: A katonaság előtt már voltam teherautó-sofőr, a seregben pedig buszból is megszereztem a jogsit. Imádtam buszt vezetni, ezért vettem újra ezt az irányt. Valójában nekem a váltásnál nem is a B, hanem az A terv volt a buszvezetés. A felmondásom után először egy borsodi magánvállalkozóhoz mentem sofőrnek, de a feltételek nem egyeztek azzal, amit előzetesen megbeszéltünk. Egy hét után jeleztem a főnöknek, hogy hatvanévesen, nyugdíj előtt már nem szeretnék napi bejelentéssel dolgozni. Miután nem történt változás, otthagytam a céget. Szakszervezetisként érdekes volt látni, milyen az, amikor kilépsz az önkormányzati vagy állami szférából, és belépsz a versenyszféra még kegyetlenebb világába. Napi bejelentéssel nincs tervezhető szabadság, nincs táppénz, nincs nyugdíjjárulék. „De hát jó pénzt kapnak!”, mondta a kapitalista, ami igaz is volt, de beszélgetve a kollégákkal, elmondták, mennyire kiszolgáltatott helyzetben érzik magukat.

Ezután kezdtem Miskolcon dolgozni a helyi közlekedési vállalatnál. A nagy cégek közül nem a legjobban fizet, viszont itt „takkra be van tartva” a munkajog, és ez nekem nagyon tetszik. A túlórát műszerek mérik, nem úgy, mint „tanáréknál”, ahol a túlóra korlátlan – annak ott csak a teherbírásod és a lelkiismereted szab határt. Miközben a tanári pálya a lelkedet és az eszedet is folyamatosan lefoglalja, nem jut időd magadra. Magyar–történelem szakos tanárként minimum ötven-hatvan órát dolgoztam hetente, s mondjuk, amikor a téli szünetben hazaviszel kétszáz kézzel írott fogalmazást, hát megvan a program. Amikor az utolsó szalagavatót szerveztem, feljegyeztem: 130 túlórám volt vele, amit persze senki sem fizetett ki. Egy barátom ilyen jellegű túlórákért hét éve pereskedik. Buszsofőrként nagyon jó érzés, hogy nem viszek haza munkát, és gondolatot is csak ritkán.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Ne nézd a monitort egy hétig, ha nem muszáj! Mi az a digitális detox, miért fontos, és milyen pozitív hozadékai vannak?

Csendben üldögélés, függönyminta bámulás, papírújság olvasás, Barbizás a gyerekkel – ilyesmiket is csinálhat az ember, ha kiszakítja magát a monitor elől. A Kék Pont Alapítvány által szervezett egyhetes digitális detox-program eredettörténetéről és az „elvonón” szerzett saját élményeiről Dávid Ferenc programfelelős, az alapítvány munkatársa mesélt a Magyar Narancsnak.

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.