Nem lesz fiskális csodafegyver 2026-ra

Nincs pénz lóvéra

Belpol

A kormány nem engedheti el az államháztartási hiányt, újabb adóssághegyeket sem halmozhat fel, ráadásul a lakosság sem finanszírozza lelkesen a következő kampányt. A nyugdíjasok meggyőzésére azért jut 1200 milliárd forint.

Ha nem tudod, mit csinálj ma, tervezd a holnapot – talán ezt a bölcsességet olvashatta egy széttört szerencsesütiben Nagy Márton, amikor arról beszélt a minap, hogy a 2026-os költségvetésben nullszaldós elsődleges egyenleggel, 4,1 százalékos GDP-bővüléssel és 3,6 százalékra szelídülő inflációval számol a kormány. Azt újságírói kérdésre nem mondta el, milyen euróárfolyamot vett alapul a tervezéskor, mondván, a kormánynak nincs árfolyamcélja. Mindegy, mert ez legkésőbb május elején kiderül úgyis, amikor benyújtja a kormány a tervezetet az Országgyűlésnek – de valószínűleg úgysem lesz sok köze a valósághoz, a 2025-ös költségvetést is 397,5 forintos ár­folyammal tervezte.

Hogy minek lesz köze a valósághoz, arra talán az idei számokból lehet következtetni. 2022-ben a középtávú tervekben még 4,5 százalékos bővülés szerepelt 2025 mellé rendelve, ami tavaly lement 4 százalékra, aztán mire a költségvetést elfogadta az Országgyűlés, 3,4 százalék lett belőle. Végül idén februárban a kormány 2,5-re módosította a GDP-növekedési prognózist. 2026-ban már tényleg össze­jöhet a 4 százalék is, elvégre már 2024-re is ezt várta Nagy Márton.

Kiáramlás

Viszonylag sokáig – úgy 2023 közepéig – azt lehetett hinni, hogy a szokásos forgatókönyv szerint alakul a kormányzati politika: tövig nyomni a gázt, pénz nem számít, némi osztogatással be lehet húzni a következő négy évet. Kell kicsit osztogatni 2025-ben, hogy szép íve legyen az egész sztorinak, meg egy kicsit 2026-ban, hogy rögzüljenek az ígéretek, és kész.

Egyelőre úgy néz ki, nincs pénz erre. Sokáig megteheti egy állam azt, hogy meggondolatlanul költ; minden szabályt át lehet írni, a ceruzával írt számokat ki lehet radírozni, de vannak olyan gátak, amelyeket nem lehet következmények nélkül lebontani. És itt nem olyan következményekről van szó, hogy Brüsszel majd elmorog néhány ejnye-bejnyét.

2022-ben és azt követően azzal lehetett számolni, hogy a Covid-járvány miatti 2020–2021-es bezárás és visszaesés után minden gyorsan visszatér a korábbi szintre. Aztán nagyon másképp alakultak a dolgok, a világgazdaságban rendre követik egymást a nem várt sokkok, lényegében nem lehet előre tervezni semmit. Van ország, amely profitált e helyzetből, s bőven van példa az ellenkezőjére.

A háború, az inflációs pánik, az akkumulátorbiznisz lekókadása, Donald Trump vám­őrülete, az elapadó uniós pénzek mind egy irányba mutatnak: a magyar gazdaság nem tud felülni a globális hullámokra, ami miatt úgy tűnhetne, hogy maga is halad és szárnyal. Ehelyett lyukas vitorlákkal próbálja befogni az alig fújdogáló szellőt, így az ország egyre nehézkesebben mozdul és egyre nehezebben finanszírozható. A köhögő ipar, a lassan bővülő fogyasztás, a folyamatosan emelkedő infláció és az erre adott sok rossz kormányzati válasz következményeként most nincs miből osztogatni.

Az adóbevételek 2025 első két hónapjában – erről van még csak részletes adat – jobban teljesültek, mint 2024-ben, s ami különösen fontos, az áfa terén is. A főbb államháztartási bevételekkel tehát nincs nagy gond. A különböző szja-mentességek ezt faragni fogják, de a teljes adóbevétel tömegét nézve ez nem lesz komoly tétel. Az elapadó uniós pénzekkel már eleve nem számol a kormány, vagyis a bevételi oldalon nagy dráma nem várható.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.