A Diósgyőri Vasgyárban az üzem virágkorában 20–30 ezer ember dolgozott. A rendszerváltást követő gyárbezárások Diósgyőrt sem kímélték, a kohászat a kétezres évek végén húzta le a rolót. A diósgyőr-vasgyári kolónia, a helyi szóhasználatban egyszerűen csak Vasgyár, ma Miskolc egyik elszegényedett része, több szegregátum is található erre – így például az országosan is ismert ún. számozott utcák (Első utca, Második utca stb.) –, ahol mélyszegénységben élők tengődnek.
A város két nappali ellátóhelye közül az egyiket működtető Laurus Szociális és Kulturális Egyesület minél közelebb akart kerülni a szerhasználókhoz, ezért költözött ide. Körülbelül 50 főt tudnak fogadni, akik két-három évig heti egyórás konzultáción vesznek részt (egyes esetekben ez heti 2–3 alkalom is lehet). A Laurus 2014 óta valamivel több, mint 300 fővel kötött szerződést, ami nyilván csak töredéke a közel 150 ezer fős város szerhasználóinak. A konzultáció egyéni, de vannak csoportosak és NA-ülések, vagyis anonim drogfüggők közötti beszélgetések is. Horváth Helga addiktológiai konzultáns szerint ilyenkor átbeszélik az adott hét eseményeit, próbálják azonosítani a szerhasználatot kiváltó okokat (pszichiátriai betegség, családi, egyéni traumák, párkapcsolati krízis stb.). „Miért van szükséged tudatmódosítóra, hol sérültél, miért nem vagy magabiztos, miért nincs végzettséged? Ilyeneket beszélünk át. Előfordul, hogy valakinek túl hamar lett gyereke, vagy túl nagy a családja, kevés figyelmet kapott, elhanyagolták és hasonlók” – sorolja a konzultáns.
A nappali ellátó ugyan a Vasgyárban található, de nemcsak a mélyszegénységben élők keresik fel, hanem középosztálybeliek is, a csoportos foglalkozásokat pedig úgy alakítják, hogy a különböző társadalmi helyzetűek vegyüljenek. Horváth Helga szerint jó beszélgetések szoktak kikerekedni, kölcsönösen megismernek olyanokat, akik „olyan traumákból álltak fel, amelyekben nekik nincs részük. Látják, milyen belső erőket mozgatnak meg.” Több diplomás ember kért meg már hátrányos helyzetű személyt arra, hogy tanítsa meg neki, hogyan lehet az adott bajból kikeveredni. Van egy sor kapcsolódási pont a különböző hátterű emberek között (például a függőség miatt kialakult párkapcsolati nehézségek), ami szintén segíti a megértést, együttérzést, végső soron a gyógyulást.
Ki, mikor jelentkezik
A kormány az elmúlt időszakban „hajtóvadászatot” hirdetett a dizájnerdrog-használók és -terjesztők ellen, és ugyanazzal a lendülettel programot indított a kocsmák és az italboltok támogatására. Vagyis a remélt politikai haszon függvényében eltérő módon viszonyul a függőségekhez. Pedig a függőség akkor is probléma, ha azt az alkohol okozza. A Laurus Vasgyárba költözése idején a hígító, töltőgáz, valamint az alkohol voltak a leggyakoribb bódítószerek, ezeket váltották részben az új pszichoaktív anyagok (ÚPA). A fogyasztás hullámzó, a koronavírus-járvány után viszont minden tudatmódosító használata erősödött. A dizájnerek gyors ütemben terjednek, de továbbra is az alkohol okozza a legtöbb gondot; és van egy káros szenvedély, amiről egyelőre kevés szó esik: a szerencsejáték-függőség. A nagyon szegények például azért játszanak, mert nincs pénzük, viszont gyorsan szükségük lenne rá – és így azt a keveset is elveszítik. A kaszinók, a szerencsejátékok online – azaz egyszerűbbé vált – elérése tovább ront a helyzeten: Horváth Helga szerint a jövőben még több ilyen beteg lesz, holott már 2017 óta jól érzékelhető a növekedés.
A Laurus segítségének a hatása attól függ, hogy a beteg mikor megy hozzájuk először. Ha későn, akkor a rendszeres konzultáció nem feltétlenül elég. Aki például tönkretette a testét, az már nem itt fogja megtalálni a gyógyulást. Olyan is van, aki korábban kigyógyult a függőségéből, de visszaesett, ezért újra megjelent náluk. Szükség esetén az egyesület a kapcsolatain keresztül gyorsabban átirányítja a beteget a megfelelő intézményekbe, mintha az egyedül próbálkozna ezzel. Egyeseket a városon belül látnak el, de vannak, akik távolabbra, például Pestre vagy Pécsre kerülnek; rehabilitációs intézmény nincs Miskolcon.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!