A főigazgatóval együtt oktatók is távoznak a bezárásra ítélt keszthelyi Georgikonról

Belpol

Annak ellenére szüntetik meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem keszthelyi campusát, hogy a jövőre 225 éves Georgikonon magas színvonalú kutatómunkát végeznek, jól gazdálkodnak, oktatóinak 80 százaléka tudományos minősítéssel rendelkezik. Szeptemberben a fővárosban hirdetnek demonstrációt a Georgikon megmentéséért.

Lapunk információi szerint még a nyáron lemondott a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Georgikon Campusának főigazgatója, mivel nem kíván közreműködni a Keszthelyen több száz éve működő felsőfokú agrárképzés megszüntetésében.

Mint megírtuk, a MATE budai campusához hasonlóan, már csak néhány éve maradt hátra a gödöllői központú Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetembe olvasztott Georgikon Campusnak is, amely Európa legrégebbi rendszeres mezőgazdasági felsőfokú képzést nyújtó intézménye. Lapunk úgy tudja, nem csak a főigazgató mondott le, a nyáron az egyetem bezárása miatt sorban távoztak oktatók is.

Dublecz Károly főigazgató augusztusban megerősítette az intézmény bezárásáról szóló értesülésünket, miszerint „hosszabb távon az egyetem vezetése szaktanácsadási és kutatási szerepet szán a Georgikonnak”. Kifejezte ugyanakkor reményét is, hogy bár megszüntetni tervezik Keszthelyen az agrár-felsőoktatást, ez mégse fog sikerülni. Arra viszont látott esélyt, hogy jövőre már nem engednek meghirdetni alapszakokat és mesterszakokat Keszthelyen. A főigazgatót megkérdeztük lemondásáról is, erre a megkeresésünkre vonatkozóan már nem nyilatkozott.

Azt viszont még akkor elmondta, hogy a MATE vezetése szaktanácsadási és kutatási szerepet szán az intézménynek. A Georgikon kutatási funkcióját eddig is eredményesen töltötte be; itt működik az ország egyetlen Burgonyakutatási Központja, a Dunántúl meghatározó növényi biotechnológiai, halgenetikai és a Balaton vízminőség kutatócsoportja. A növénytermesztésben még működnek a több évtizedes tápanyagellátási tartamkísérletek, a campus alma, körte, szőlő és burgonya génbankokkal rendelkezik. Az ország egyik legsikeresebb szőlőnemesítő munkája folyik Keszthelyen. Bakonyi Károly kertészmérnök nyomán a Georgikonon született meg a jól ismert szőlőfajta, a Cserszegi fűszeres.

A jövőre 225 éves Georgikon a Dunántúlon a legnagyobb agrárszakos hallgatói létszámmal és a legszélesebb képzési körrel rendelkezik. Kertészképzés a Dunántúlon csak Keszthelyen van, ezen túl az országos növényvédelmi képzések meghatározó bázisa. Ezer hallgatója van, idén, vélhetően az utolsó kifutó évfolyamon 300 hallgató kezdte meg tanulmányait agrár-, illetve turizmus-vendéglátás képzéseken.

Oktatóinak nyolcvan százaléka rendelkezik tudományos minősítéssel, 54 oktatóból 35 egyetemi docens, 9 egyetemi tanár, akik közül öten az MTA doktorai.

A MATE doktori iskolái közül a keszthelyi Festetics Doktori lskola nyerte el a legtöbb, 4 ösztöndíjat.

A tudományos tevékenység eredményessége és az oktatás minősége mellett rendben vannak a Georgikon pénzügyei is, a campus fenntarthatóan gazdálkodik. A MATE-ba való olvadáskor nem hozott mínuszt az integrációba, sőt élő projektjeinek értéke 5,3 milliárd forint volt, amelyből 1,7 milliárd forintnyit hozott magával az új agrár szuperegyetembe. 2018-ban és 2019-ben is pozitív egyenleggel zárt a költségvetése; 2018-ban a campus finanszírozásában a költségvetési támogatás és a saját bevétel aránya 43/57 százalék, 2019-ben 37/63 százalék volt. A keszthelyi tangazdaság 2005 óta nonprofit kft. formában gazdálkodik, veszteség nélkül, az állattenyésztés, növénytermesztés, kertészet, szőlészet terén is kiszolgálja a gyakorlati oktatási és kutatási igényeket, valamint számos nemesítési munka bázisát adja.

A Georgikon bezárásáról szóló cikkünk után tíz nappal a Momentum szervezésben tüntettek a keszthelyi felsőoktatásért, a DK, a Mindenki Magyarországa Mozgalom és az MSZP politikusaival. Úgy tudjuk,

szeptemberben ennél jóval nagyobb újabb tüntetést szerveznek a Georgikon megmentéséért a fővárosban.

A Georgikon bezárásáról szerettük volna megkérdezni a MATE rektorát, azonban Gyuricza Csaba az előre egyeztetett interjút néhány nappal korábban lemondta, és új időpontot sem tudott megadni.

A kormányzat idén februárban alapította meg gödöllői székhellyel a Szent István Egyetem bázisán a hazai agárképzés csúcsintézményeként a MATE-t, amely magába olvasztotta a kaposvári, keszthelyi, gyöngyösi, karcagi, budai agrárképzést. A csúcsegyetemet, más állami egyetemekhez hasonlóan, alapítványba szervezték ki az állam fennhatósága alól, vagyonáról a Csányi Sándor vezette kuratórium dönt.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.