A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) közleményt adott ki a magyar egyetemi gólyatáborokban, legutóbb a BME-n előforduló megalázó "jópofaságok" kapcsán. A szervezet nyílt levele a hallgatói képviselőknek és a gólyatábor-szervezőknek szól, és öt pontban hívja fel a figyelmet arra, hogy az elsőévesek beavatása során milyen alapvető elvárásoknak kellene megfelelni.
A levél szerint a HÖOK Alapszabály részét képező Etikai Chartában foglaltak ismerete és betartása valamennyi hallgatói képviselőre nézve kötelező érvényű. „Az emberi méltóság, a tiszteletteljes bánásmód olyan alapértékek, amelyek semmilyen körülmények között sem sérülhetnek az egyetemi élet, különösen a gólyatáborok során”, írják hozzátéve, hogy a HÖOK elítéli azokat az eseteket, amelyek szembemennek ezzel. A szervezet elvárja, hogy a gólyatáborok és egyéb hallgatói rendezvények lebonyolításakor
a szervezők tegyenek meg mindent, hogy a gólyák és a résztvevők pozitív élményekkel gazdagodjanak”, ha valakinek valami nem komfortos, akkor ne legyen kötelező bevonódnia.
Azt is elvárásként rögzíti a levél, hogy a hallgatók minden rendezvényen megfelelően tájékoztatva legyenek arról, „kihez tudnak fordulni, ha nem megfelelő bánásmódban van részük”. A HÖOK közölte azt is, hogy a választmányuk felülvizsgálja az Etikai Charta jelenlegi állapotát, és országos egyeztetést indít annak fejlesztése céljából.
Mint a Telex írja, a gólyatábori botrányok idei hulláma azzal indult, hogy kiderült, a BME VIK elsőéveseknek szóló rendezvényére nem lehet bevinni óvszert. Később kiderült, hogy a hallgatókat ugyanitt megmotozták, stopperrel mérték a mosdóidejüket és számos más, sokak számára megalázó procedúrának vetették alá. Miután a gólyák beszámolója napvilágot látott, az egyetem vezetése a táborok szabályozását felülvizsgáló munkacsoportot szervezett, ami el is kezdte az ügy kivizsgálását.