Így kell egy közmeghallgatás jelentőségét a nullára redukálni

Belpol

Köz nélküli közmeghallgatást tartottak Gödön. A közvetítést alig nézte valaki, a Samsung akkumulátorgyárral kapcsolatos kínos témák szinte szóba sem kerültek.

A köz nélküli közmeghallgatás lehetőségét tavaly teremtette meg a kormány, így már nem kell a személyesen, szemtől szemben válaszolnia a városvezetőknek a helyi lakosok felvetéseire, elég ha előre beküldött kérdésekre reagálnak, és mindezt közvetítik az interneten. Az intézkedés meghozatala minden bizonnyal nem volt független attól, hogy több településen is heves reakciókat váltottak ki az egyre csak szaporodó akkumulátorgyárak. 

Így történt ez Gödön is, ahol az először tavaly májusi időközi választáson megválasztott, Fidesz-báb Kammerer Zoltán megúszta a kínos kérdéseket egy akkori köz nélküli közmeghallgatáson. Mint ismert, a kisvárosban működik a Samsung SDI akkumulátorgyára. Kammerer az online közmeghallgatás lehetőségével elkerülte megannyi kínos kérdés megválaszolását. (Az is felmerült, hogy a közmeghallgatás szabálytalanul volt megtartva, ugyanis annak részletei nem voltak szabályozva a város szervezeti és működési szabályzatában, de a kormányhivatal ezt végül nem találta problémásnak.)

Nem csinálnak a Samsungból politikai kérdést

2024 júniusában, az önkormányzati választáson Kammerernek sikerült újráznia, ráadásul szervezete abszolút többséget szerzett a képviselő-testületben. Ez nagy változást jelent ahhoz képest, hogy 2019 októberében még az ellenzéki összefogás delegált polgármestert (a széthullás okaival részletesen foglalkoztunk). Kammererék mellett még Szilágyi Lászlónak (DK), valamint Hlavács Juditnak és Töplerné Szaszkó Andreának (Göd-ÉRT Egyesület) sikerült bejutnia a testületbe. Csütörtökön köz nélküli közmeghallgatással egybekötött testületi ülést tartottak, így az októberi új testület felállása előtt ez volt az egyik utolsó alkalom, hogy a lejáró ciklus képviselőit láthatták a kisváros lakói. 

Gödön mindig történik valami a Samsunggal kapcsolatban, amiről lehetne kérdezni a városvezetést. Például májusban magzatkárosító oldószert (NMP-t) találtak a helyi kommunális szennyvízben, illetve a bíróság hatályon kívül helyezte a gyár környezethasználati engedélyét. A minap a lapunk számolt be róla, hogy a kgö területén napelempark létesülhet a vállalat számára.

A lakosok írásban küldhették el a kérdéseiket az önkormányzat számára a fórumot megelőzően, ezekre válaszolt a polgármester. A közmeghallgatás mintegy 20-25 percig tartott, a YouTube-on lehetett figyelemmel követni, alig volt pár aktív néző, nem függetlenül attól, hogy reggel 9 órára volt meghirdetve (és így is nagyjából negyedórás csúszással kezdődött el), amikor mindenki dolgozik.

Kammerer Zoltán azt mondta, voltak olyan kérdések, melyeket a lakosok többször is beküldtek, ezért ezekre „átfogóan” fog reagálni. A polgármester szerint céljuk, hogy minél szélesebb nyilvánosság számára elérhetővé tegyék a fórumot, ezért „mindenki számára komfortos felületet hoztak létre”, ahol „átgondoltan” tehetik fel a kérdéseiket a gödiek. Tavaly vezették be ezt a rendszert, ami szerinte „jól vizsgázott”.

Ezt követően kitért a Samsungra: mint fogalmazott, álláspontja változatlan, továbbra is a gödiek érdekeinek kell érvényesülnie, a Samsungnak minden jogszabályt be kell tartania. Korábban környezetkárosítás vagy rémhírterjesztés miatt feljelentést tett, ugyanis számos sajtóhír jelent meg a vállalat működését érintően. „Ha ezek a cselekmények valóban így történtek, akkor a Samsungnak felelnie kell a környezetkárosításért. Ha azonban az említett sajtóhírek nem megalapozottak, akkor azok alkalmasak a pánikkeltésre és a köznyugalom megzavarására.” A nyomozóhatóság eljárása folyamatban van, egyelőre más tájékoztatást nem tud nyújtani. 

A Samsung SDI gyár – folytatta Kammerer – hatósági, így az engedélyezéssel kapcsolatos jogkörei, tehát a több kérdező által is firtatott gyárbővítéssel kapcsolatos ügyek a kormányhivatalhoz tartoznak, nem is érkezett tőle ezekre reakció. Mint mondta, ha szennyezésekről beszélünk, az önkormányzat kizárólag akkreditált mérési eredményekre hagyatkozhat, „nem híresztelésekre”.

A gödiek egészségét és biztonságát érintő ügyekből továbbra sem szeretnének „politikai kérdést” csinálni, fogalmazott. 

A gyár közelében négy helyszínen fogják mérni a zajterhelést, erre vonatkozóan lefolytatták a közbeszerzési eljárást, zajlik a szerződéskötést. Egy éve ellenőrzik folyamatosan a légszennyezést, minden évszakban zajlottak mérések, ősszel várják az első akkreditált eredményeket. „Korábban ennek az oldószernek [NMP-nek] a mérésére nem volt megfelelő technológia”, a hivatalos mérési eredményeket meg kell várni, mert bármilyen intézkedést csak ezekre lehet alapozni, „nem a szóbeszédre”, ismételte önmagát. A városi monitoringrendszer kiépítése halad, hat helyszínen zajlik az ellenőrző kutak létesítése, elkészültek a telepítésre vonatkozó tervek.

Az „átfogó beszámolót” követően Kammerer Zoltán a egyéni kérdésekre válaszolt, melyek többségében lokális ügyekre vonatkoztak (utak állapota, helyi vállalkozások működése, iskolaépítés stb.). A Samsungot érintően összesen két további olyan kérdés érkezett, amelyre reagált Kammerer. Ezek az alábbiak voltak. 

  • Miért nincs szó egyetlen csatornán sem arról, hogy a gyár a kormány által létrehozott, ún. különleges gazdasági övezetbe tartozik? Kammerer ezt cáfolta, szerinte az övezettel kapcsolatos információkat felteszik az önkormányzat weboldalára, közösségi oldalára, valamint hírlevélben is tájékoztatást adnak. 
  • Fényszennyező-e a Samsung? Ha igen, milyen mértékben lépi át a határértéket? A polgármester szerint az épület külső megvilágítását szabályzó előírás, szabvány számukra nem ismert, építési engedélyezésnél nem képezi vizsgálat tárgyát. „Tehát nem tudjuk” – mondta. 

Az egyéni kérdések után elmondta, hogy érkeztek kérdések hatósági eljárásokra, jogszabályokra vonatkozóan, de ezeket nem célszerű szóban, a közmeghallgatás keretében megválaszolni, ezekkel kapcsolatban az illetékes kollégák fognak tájékoztatást adni. Jó eséllyel a kérdések érinthették a Samsung SDI működését, például a hatályon kívül helyezett környezethasználati engedélyét – de ezekre az érdeklődők – már ha voltak – nem kaptak választ. 

A közmeghallgatást itt lehet megtekinteni:

(Címlapképünkön: Kammerer Zoltán gödi polgármester) 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.

Kiterítenek úgyis?

Kietlen vidék fogad, vörös szikla és homok mindenfelé, és csak később derül ki, hogy a kezdés előtt a közönséggel kokettáló figura maga az ifjú Galileo Galilei. Innentől minden jelként működik Polgár Csaba rendezésében.

Vár a MÁV

Az anyázás azok közé a kivételesen sértő gesztusok közé tartozik, amely sokak szerint azonnali megtorlást követel. Ám ha abból indulunk ki, hogy hányan anyáznak csak a városi közlekedésben, már nem is akkora sértés ez.

Üvegtigrisek viadala

A Ruszt József alapította zala­egerszegi színház jelenlegi korszakában nem csak földrajzilag esik távol az országos színházi nyilvánosságtól. A megyén kívül ritkán jutnak el vendégjátékokra, és az előadásaik sem vonzzák a városon kívüli nézőket, pedig a 2010 óta tartó, Besenczi Árpád nevével fémjelzett korszakban sem volt ez mindig így.

A legkeményebb

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.

Állandósult betartás

Az októberi váltás óta sem alpolgármestert, sem bizottságokat nem sikerült választani Orosházán. Nincs megegyezés a szervezeti és működési szabályzat kapcsán sem. Az alaphelyzet máshonnan is ismerős: az ellenzéki polgármester mögött nincs testületi többség.

„Madár se száll az udvarra”

Busz csak ritkán jár a kétszáznegyven lelkes Rakacaszendre, sok ottani iskolás ezért hamar lemorzsolódik. A többség közmunkából él, a jövő kilátástalan a fiatalok számára. Egy felzárkóztatással foglalkozó civil szervezet próbálja kimozdítani a helyieket a reményvesztett hétköznapokból.

Elcsatolt falvak

Az újságból tudták meg hat község lakói és helyi vezetői Csongrád-Csanád megyében, hogy az 1-es választó­kerületből várhatóan átrakják őket a 2-esbe, illetve a 4-esbe. A hat településen a szavazók többsége kormánypárti volt 2022-ben. Eddig ellenzéki többségű választókerületben voltak. És közben megjött a Tisza Párt is.