A külföldi voksokat szinte kivétel nélkül a Fidesz vitte

  • narancs.hu
  • 2019. május 27.

Belpol

Több tízezer vajdasági magyar szavazott az EP-választáson. Cikkünkre reagált a rendőrség is.

Jól mozgósított a Fidesz a Vajdaságban. A Szerbiában élő magyarok közül a számok alapján legalábbis úgy tűnik, hogy nagyon sokan szavazhattak onnan a magyar kormánypártra.

A Nemzeti Választási Iroda adatai alapján összesen 115325  fő szerepelt abban a szavazói névjegyzékében, amely a levélben voksolókat gyűjtötte össze. A beérkezett levélszavazatok száma ennek ugyan kevesebb, mint a fele volt, összesen 55 280, amelyből végül 34690 voksot találták érvényesnek. Ezt viszont szinte teljes egészében a Fidesz vitte.

A Fidesz-KDNP összesen 33302 érvényes szavazatot kapott.

Levélszavazatot összesen 88 országból lehet leadni, de ezek többségéből alig néhányan küldték el voksukat. Szerbia toronymagasan a legtöbb szavazatot szállította külföldről. A névjegyzékben szereplő 59400 szavazó közül végül 33308 ember adta le a voksát. Ez pedig figyelemreméltó egybeesés a Fideszre leadott érvényes szavaztok számával, még akkor is, ha feltételezzük, hogy a többi országból is kaphatott a kormánypárt támogató szavazatokat.

Az Ukrajnában élő magyarok nem levélben adták le voksukat, hanem átjöttek szavazni.  Meg is adtak ehhez minden segítséget a magyar rendőri szervek. A Magyar Hang információi szerint a múlt héten Kisvárdára vezényeltek mintegy harminc készenléti rendőrt, hogy a záhonyi határátkelőnél segítsék meggyorsítani a Magyarország és Ukrajna közti határellenőrzést.

A határátlépést gyorsító rendőri akció időzítése azért érdekes, mert a 2018-as -országgyűlési választások alatt jelentős számú, fiktív magyarországi lakcímmel rendelkező ukrán-magyar kettős állampolgárt szállítottak szervezett keretek között a határhoz közeli településekre, hogy ott a feltételezések szerint a Fidesz–KDNP jelöltjére szavazzanak.

A kárpátaljai, tehát Ukrajna területén élő magyar állampolgárok levélben is szavazhatnak, de a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint egyetlen levélvoks sem érkezett az EP választásokra Ukrajnából. A személyes szavazáshoz azonban magyarországi lakcímmel kell rendelkeznie a választónak. A határ környékén akadnak is olyan ingatlanok, szép számmal ahová tucatnyi, esetenként akár kétszáz ukrán-magyar kettős állampolgárt is bejelentettek a 2018-as választások előtt.

A Fidesz mellett a levélvoksokból 1344 jutott más pártokra. Az ellenzékre leadott szavazatokból a legtöbbet a Momentum szerezte meg (314). De mögötte olyan pártok kapták a legtöbb voksot, amelyek a magyarországi voksoláson kevésbé bizonyultak erősnek: a Mi Hazánk (247) Magyar Kétfarkú Kutya Párt (200). A DK 198, az MSZP-Párbeszéd (153), a Jobbik 118, az LMP 114 szavazatot gyűjtött.

Cikkünk megjelenése után levelet kaptunk az Országos Rendőr-főkapitányságtól.

Ebben a következőt szögezték le: "cikkükkel kapcsolatban ajánljuk figyelmükbe a Nemzeti Választási Iroda által 2019. május 26-án tartott sajtótájékoztatón elhangzottakat". A levélből sajnos nem derült ki, hogy az ORFK kommunikációs osztálya mire gondol pontosan, hiszen Pálffy Ilona, az NVI vezetője vasárnapi sajtótájékoztatóján sok mindenről beszélt, ugyanis átfogó elemzést adott a választások lebonyolításáról.

Így csak találgatni tudunk. A rendőrség szerepére vonatkozóan a következőt mondta: "több a rendőr, és gyorsabb a harárátlépés a szokásosnál, illetve nem ellenőrzik annyira a belépőket". Pálffy szerint a kárpátaljai ukrán kettős állampolgárok száma valóban magas, és sokan közülük rendelkeznek magyar lakcímmel, szerinte feltételezhető, hogy ők akarnak átjönni a határon, ezért segíteni kell őket.

Lehet, hogy a rendőrség kommunikátorai arra gondoltak, Pálffy szerint "a még meg nem számolt, körülbelül hatvanezer külképviseleti és levélszavazat várhatóan nem befolyásolja a választás eredményét".

Csak remélni tudjuk, legközelebb az ORFK nem hagyja barkochbázni a sajtót, hanem részletesen kifejti, mire utal.

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.