A legszegényebb településeken a legdrágább az élelmiszer

  • narancs.hu
  • 2019. március 27.

Belpol

Leépül a falusi bolthálózat, a kistelepülések lakói pedig egyre kiszolgáltatottabbak.

"A kistelepülési vegyesboltban több mint 16 és félezer forintot kellene fizetni mindazért, amit a városi diszkontban tizenegyezerért megkapnánk" - számol be a Népszava arról, hogy milyen árkülönbség található az egyre inkább helyi kisbolt nélkül maradó falvakban. A "próbavásárlás" több mint 50%-os eltérés mutat: ennyivel drágábban juthatnak hozzá az élelmiszerekhez, a háztartásban szükséges alapdolgokhoz azok, akik nem tudnak máshol, csak a kistelepülés helyi boltjában vásárolni. Ez pedig éppen a legszegényebb és a legidősebb réteget érinti.

Az árképzés nem a kisboltok jó vagy rossz szándékain múlik: a cikk kiemeli, hogy természetes folyamat az, hogy a kisebb helyi üzletek nem tudják olyan alacsonyan tartani azárakat, mint a nagyobb, városi diszkontok. Csak kisebb tételben tudnak rendelni, a szállítási költségeik is nagyobbak, ráadásul egyre többen vásárolnak a nagyobb áruházláncokban, amely el is vonja a vásárlóerőt. Akik mégis itt vásárolnak, azok csak a napi kenyeret és tejet viszik, esetleg azt, ami hirtelen kell és épp elfogyott. De ilyenkor is: hó vége felé sokan ezt csak hitelből teszik a következő fizetés vagy segély érkezéséig.

Az, hogy a nagybevásárlást már nagyobb áruházakba terelődött, egyértelmű, ahogy írják:  "a normál tej 120 forinttal kerül többe, mint Kaposváron a multinál, a kispoharas tejföl egy húszassal, a kenyér kilója hetvennel, a zsemle és a kifli darabja tízzel. A legegyszerűbb sajt kilója viszont kilencszázzal, a virslié hatszázzal drágább, a kenőmájas éppen a duplája, mint a városi diszkontban." Hogy épp az alapélelmiszerek ára drágább, azt az indokolja, hogy ezeket viszik a vásárlók, tehát ezekkel tudnak csak bevételt termelni a kisüzletek is a fennmaradáshoz.

Épp ezért szokássá vált, hogy akik megtehetik, hetente a szomszédokkal vagy barátokkal összefogva, egy autóval közösen mennek bevásárolni - írják. Az időseknek azonban sokszor a kisboltig is nehéz eljutniuk, náluk a bevásárlásért való utazás eleve kizárt, ilyenkor a mozgóboltokra támaszkodnak, ott, ahol van ilyen lehetőség.

A KSH adatai szerint 228 ilyen kistelepülés van, ahol nincs kisbolt. Emellett felhívják a figyelmet arra is, hogy a helyzetet rontja, hogy a bankok és pénzfelvételi lehetőségek száma is nagyon korlátozott: "Magyarországon 3200 településből nagyjából 2500 faluban nem lehet pénzt felvenni, mert nincs se bank, se automata."

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.