„A magyar nevelésügy rendszere rossz pályán mozog”

  • narancs.hu
  • 2016. január 11.

Belpol

A Hálózat a Tanszabadságért csatlakozik a miskolci Herman Ottó Gimnázium nevelőtestületének és diákjainak felhívásához.

A miskolci pedagógusok – elsőként a magyarnarancs.hu-n közölt – nyílt levélben fordultak a közvéleményhez az oktatási rendszer viharos leépülése-leépítése miatt. Az alábbiakban a Hálózat a Tanszabadságért állásfoglalását olvashatják.

*

A HAT-ban együttműködő pedagógusok nem örülnek a miskolci kollégák levele okán. A levél olyan, a nevelőmunkát ellehetetlenítő problémákat részletez, amelyek hosszabb ideje okoznak gondot. Igazat kell adnunk kollégáinknak: „A gyerekeink, s így az ország jövője forog kockán!”

A HAT-ban együttműködő pedagógusok örülnek annak, hogy a miskolci kollégákban volt bátorság kiállni a nyilvánosság elé, szakmai észrevételeiket nemcsak az oktatásügy irányítóival ismertették meg, hanem az iskolai munka „megrendelőivel”, a szülőkkel, diákokkal, az érdekelt és érintett magyar polgárokkal.

A HAT-ban együttműködő pedagógusok nem örülnek annak, hogy a pedagógusoknak a korábbi észrevételek után ismét egy jajkiáltással kell felhívni a figyelmet munkájuk lényegi elemeinek ellentmondásaira, a munkakörülményektől kezdve szervezeti kérdéseken át a munka tartalmi elemeiig bezárólag.

A HAT-ban együttműködő pedagógusok örülnek annak, hogy a Herman Ottó Gimnázium pedagógusainak levelét, az abban foglaltakkal egyetértve az iskola diákjai is támogatják, és e támogatáshoz a Független Diákparlament is csatlakozott.

A HAT-ban együttműködő pedagógusok nem örülnek annak, hogy az oktatásirányítás e jajkiáltást nem veszi komolyan, reakcióik, vagy éppen azok hiánya azt mutatják, hogy ők érzéketlenek a nevelőmunka első vonalában dolgozó pedagógusok kritikai észrevételeire.

A HAT-ban együttműködő pedagógusok örülnek annak, hogy a miskolci pedagógusok felhívása élénk sajtóvisszhangot kapott. Úgy értékeljük, hogy ez a társadalom érzékenységét mutatja.

A HAT-ban együttműködő pedagógusok nem örülnek annak, hogy a köznevelési törvény tervezetének nyilvánosságra kerülése óta következetesen megfogalmazott szakmai kritikája megerősítést kap. Nem örülünk, mert ez azt jelenti, hogy a magyar nevelésügy rendszere rossz pályán mozog, nem fejlődik, hanem visszarendeződik, és egy régmúlt világ korszerűtlen nevelési gyakorlatát jeleníti meg.

A HAT-ban együttműködő pedagógusok örülnek a miskolci kollégák nyilvánosságra hozott levelének, a levél visszhangjának. Úgy véljük, hogy ez egy új kezdeményezés kiindulópontja lehet. Ennek kapcsán fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a HAT következetes marad a magyar nevelésügy hagyományainak és a korszerűség követelményeinek egyaránt megfelelő modernizáció képviseletében.

A Hálózat a Tanszabadságért csatlakozik a miskolci Herman Ottó Gimnázium nevelőtestületének és diákjainak felhívásához.

 


Figyelmébe ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.