Két hónap alatt 8 százalékkal csökkent azok aránya, akik agressziónak tartják, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát – írja a Népszava a Publicus Intézet felmérésének eredményéről.
A friss adatok szerint Magyarországon a megkérdezetteknek csak 56 százaléka minősíti agressziónak az orosz inváziót.
A korábbi eredményekkel való összehasonlításból pedig az is kiderül, hogy az utóbbi két hónapban folyamatosan és jelentősen csökkent azok száma, akik a háborút indító Oroszországot tartják agresszornak. Ugyanis március elején még a megkérdezettek 64 százaléka, március végén már csal 58 százaléka szerint agresszió Ukrajna lerohanása, ez az arány pedig most még tovább csökkent.
Ezzel párhuzamosan ráadásul március végére 15 százalékról 28-ra nőtt azok aránya, akik a támadást inkább Oroszország védekezésének tartják. Az ezt állítól száma mostanra 25 százalékra ugyan visszaesett, de ez még így is azt jelenti, a megkérdezettek negyede elhiszi a magyar állami médiában is hangsúlyosan megjelenő orosz kormánypropaganda felé hajló hírmagyarázatokat.
A válaszok pártpreferencia alapján is erősen megoszlanak:
- a Fidesz-KDNP szimpatizánsai csak 42 százalékban gondoljék, hogy Ukrajna lerohanása„inkább agresszió”,
- az ellenzékhez húzók – a Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk hívei nélkül – 85 százalékban gondolják „inkább agressziónak” az orosz támadást.
A felmérés szerint 79-ről 81 százalékra emelkedett azok aránya, akik szerint nem valószínű, hogy Magyarországra is átterjed a háború, viszont az orosz atomcsapás réma erősödött: a megkérdezettek 77 százaléka (a korábbi 73 helyett) nem vagy inkább nem tartja valószínűnek ezt.
Az új mérések szerint Orbán Viktortól Oroszország keményebb elítélését
- az ellenzékiek 81 százaléka várja el;
- a kormánypárt szavazóinak azonban csupán 15 százaléka.
z ellenzékiek 81 százaléka úgy látja, hogy Orbán Viktor kormányfőnek a jelenleginél keményebben kellene elítélnie Oroszországot Ukrajna megtámadása miatt, addig a Fidesz-híveknek csak 15 százaléka véli ezt. A pártpreferenciák szerint hasonló megosztottság mutatkozott meg, amikor a kormány háborúra adott eddigi reagálását kellett értékelni.
Kiemelik viszont, hogy a felmérés szerint összességében nőtt azok száma, akik elégedettek azzal, ahogy a kormány eddig reagált a háborúra.
- A megkérdezettek 66 százaléka mondta, hogy elégedett a kormány reakcióival.
- 72 százalékos többség pedig nem támogatna-e olyan szankciókat Oroszország ellen, "amelyek miatt többet kellene fizetnie az energiáért”. Ebben a kérdésben is nagy a pártpreferenciák közti megosztottság: a fideszeseknek csupán 6 százaléka lenne hajlandó erre, az ellenzékieknek viszont 61 százaléka.
Viszont pártpreferenciától függetlenül nagyjából konszenzus látszik abban a kérdésben, hogy „Magyarország az értékek tekintetében hagyományosan a nyugathoz tartozik, ezért a jövőben a nyugat felé kell törekednie.” (A különböző csoportokban legalább 57, legfeljebb 87 százalék egyetértett ezzel a kijelentéssel.)
A felmérésben a megkérdezettek 60 százaléka állította, hogy támogatta vagy támogatja valamilyen módon az Ukrajnából érkező menekülteket.