A Mi Hazánk lefoglalta a Pride elől az Andrássy utat, de rendezvényt nem tartanak

  • narancs.hu
  • 2022. július 22.

Belpol

Márpedig a gyülekezési jog nem lenne használható arra, hogy ellehetetlenítsék mások véleménynyilvánítását. 

Szombaton tartják a Budapest Pride felvonulását, a szokásos Andrássy út helyett azonban más helyszínen: a gyülekező a Carl Lutz rakparton, a Dráva utca sarkánál lesz, a tízezres résztvevői számmal tervezett felvonulás pedig majd a Szabadság téren ér véget.

Az Andrássy út azért esett ki a lehetséges útvonalak közül, mert azt a Mi Hazánk már  korábban lefoglalta, ezt ráadásul nagy "sikerként" kommunikálta a párt, azzal a felkiáltással, hogy lefoglalták a szimbolikus helyszínnek számító Andrássy utat a „deviánsok elől”.

A Népszava megkérdezte Novák Elődöt, hogy ha már kellett nekik az Andrássy út a Pride-dal megegyező időpontban, akkor milyen rendezványt is fognak tartani. A Válaszból kiderült: semmilyet.

„Jelen állás szerint nem tartunk saját rendezvényt, az Andrássy utat visszaadjuk a normális embereknek, családoknak”

 – válaszolta a lapnak a párt alelnöke. Tehát a Mi Hazánk tehát csak lefoglalta a helyet, de nem szervez oda semmilyen eseményt.

Arról, hogy ez jogszerű-e, a Hegyi Szabolcstól, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogásza nyilatkozott, aki elmondta, hoy a gyülekezési törvény felsorolja a tiltóokokat, ha azok egyike sem áll fenn, akkor a rendőrség tudomásul veszi a bejelentést, arra viszont már nincs joga, hogy „megvalósulási” feltételt támasszon, vagy ellenőrizze a gyűlés megtartását.

Tehát formálisan nem valósul meg jogsértés. Hegyi azonban azt is hozzátette, hogy a gyülekezési jog a véleménynyilvánítás szabadsága körébe tartozik, és a határa ott húzódik, ahol mások hasonló szabadsága kezdődik. Tehát:

A gyülekezési jog sem használható arra, hogy ellehetetlenítsék mások véleménynyilvánítását. A Mi Hazánknak a bejelentéssel bevallottan ez volt a szándéka, bár – tette hozzá – a felvonulás ellehetetlenítését természetesen nem sikerült elérnie.

Hegyi szerint egyrészt ez azt is jelenti, hogy a Mi Hazánk nem a gyülekezési jogát gyakorolja, mert a cél nem a véleménynyilvánítás. Másrészt hozzáteszi, hogy elvárható lenne, hoyg a rendőrsg előre tudja, megvalósul-e a rendezvény a bejelentett helyszínen, hiszen a rendőrségnek a gyűlések biztosítására fel kell készülnie.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.

Őrült rendszer, de van benne pénz

  • Szekeres István

Amikor a tavalyi párizsi olimpián a tekvandós Márton Viviana megszerezte a hatodik – igaz, spanyol import – aranyérmünket, Orbán Viktor (noha eredetileg nyolcat várt) SMS-t küldött Schmidt Ádám sportállamtitkárnak: „Maradhat.” A kincstári humor mögül is elővillant a tény, hogy a sportélet is a miniszterelnök kezében van.