„Sérti az Alaptörvény rendelkezéseit az új szakképzési törvény, ezért a Pedagógusok Szakszervezete (2020. január végén) Alkotmánybírósághoz fordult: azt kéri a testülettől, hogy a törvény valamennyi rendelkezését 2020 januárjától (a hatályba lépés napjától) visszamenőleg semmisítse meg” – áll a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közleményében.
A szakszervezet sérelmezi, hogy nem volt lehetőségük a törvény előkészítésénél véleménynyilvánításra, illetve javaslattételre, holott ez a jog megillette volna őket. „Az új törvény gyökeresen átalakítja a szakképzést, kiemeli azt a köznevelés rendszeréből, fogalmi zavarokkal, tisztázatlan kérdésekkel, feloldhatatlan ellentmondásokkal tarkítva (pl. nem állapítható meg, mi a szakképesítés, nem tisztázható a közreműködő iskolák közötti munkamegosztás, illetve a szakképzésben tanulmányokat folytatók jogi helyzete)” – írják.
Összegzésként pedig a PSZ megjegyzi, hogy a szakképzésről szóló törvény rendelkezései nem illeszkednek a magyar jogrendbe, előírásai nem segítik, hanem hátráltatják az ország műveltségi szintjének emelkedését, a tanítás és tanulás szabadságának érvényesülését.