A szakszervezet beleáll: ki akarják kényszeríteni a BKV-tól a 10 százalék feletti béremelést
metro_top_story_lead.jpg

A szakszervezet beleáll: ki akarják kényszeríteni a BKV-tól a 10 százalék feletti béremelést

Belpol

Miután kiszivárgott a főváros 5 százalékos béremelési ajánlata, kollektív munkaügyi vitát indítana a BKV egyik szakszervezete.

„Ha a BKV-nak és a fővárosnak ez lesz az ajánlata a február 28-i bértárgyaláson, véleményünk szerint a tagokkal közösen el kell gondolkodni, érdemes-e még várni komolyabb ajánlatra vagy kollektív munkaügyi vitát kell kezdeményeznek” – mondta a Narancs.hu-nak Szabó István, a Belföldi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezetének (BTDSZ) elnöke. A múlt hét végén a hvg.hu szellőztette meg, hogy a főváros 3+2 százalékos béremelésben gondolkozik, miközben az eddigi bértárgyalásokon a szakszervezetek a 10 százalékot meghaladó emelésért ültek le tárgyalni.

Hogy főváros nem rajong az ötletért, azt egyértelműen jelezte a decemberben kezdődött tárgyalások ritkulása és tartalmatlanná válása. A BKV semmilyen konkrét ajánlatot nem tett; a 10 százalékos emelés egyébként legalább 7 milliárd forintba kerülne a közlekedési vállalatnak, miközben a cégtől éppen költségvetése 20 százalékát (19 milliárd forintot) vonja el idén a főváros – ennek hátterében Budapest gigantikus költségvetési hiánya áll.

false

A BKV február elején azt közölte lapunkkal, hogy a versenyképesség fenntartása érdekében a bérajánlat kialakításánál figyelemmel kell lenniük a társszolgáltatók béremeléseire, amelyek akkor még nem voltak ismertek. Hétfőtől tudható, hogy a Volánnál 5 százalékot ajánlottak a dolgozóknak 2019-re, így a BKV aligha fogja ezt átlépni. Azt azonban a cég nem reklámozta, hogy a Volán-társaságoknál 3 évre szóló, összesen 30 százalékos béremelési megállapodást kötöttek 2017-ben.

Szabó István szerint az egyszámjegyű béremelés további munkaerő-elvándorlást eredményezhet, ezért végre időhúzás nélkül kell tárgyalni. „Se a BKV, se a főváros semmilyen ajánlatot nem tett, miközben a munkáltató azt ígérte decemberben, hogy gyors és eredményes tárgyalást akar. A járművezetői létszámot feltöltötték, így a 400 ezer forintos kereset is csak álom marad, viszont a műszaki állomány szakemberhiánnyal küszködik. Egy esetleges egyszámjegyű béremeléssel konzerváljuk a jelenlegi állapotokat és az elvándorlást” – sorolta a következményeket a BTDSZ elnöke.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.